Piękny uśmiech to marzenie każdego. Nie dość, że przyciąga spojrzenia innych, to jeszcze pozwala nam lepiej się poczuć i sprawia, że jesteśmy bardziej pewni siebie. Zdrowe zęby są również wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Dbając o uśmiech musimy skupić się przede wszystkim na higienie jamy ustnej. Jednak nie zaszkodzi także zmiana diety oraz regularne wizyty u stomatologa.

piękny uśmiech

Dieta - co jeść by mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech?

Najprostszym sposobem na piękny uśmiech jest profilaktyka. Duży wpływ na kolor, a także stan naszych zębów ma dieta.

  • Kawa i papierosy, a także napoje z kofeiną takie jak Pepsi, Cola czy czerwone wino spożywane regularnie, prowadzą do nieestetycznego, żółtego zabarwienia naszych zębów. Z tego powodu dobrym pomysłem może być ograniczenie lub nawet całkowite usunięcie tego typu produktów z diety.
  • Dbając o zdrowe zęby, powinniśmy skupić się przede wszystkim na produktach, zawierających dużo wapnia. Znajdziemy go przede wszystkim w produktach mlecznych, takich jak jogurty naturalne czy kefiry. Niedobory tego minerału mogą doprowadzić do próchnicy. Szczególnie warto skupić się na żółtym serze, którego przeżuwanie ma wpływ na wzrost poziomu pH płytki nazębnej. Zmniejsza się wtedy ryzyko powstawania stanów zapalnych dziąseł, a także ryzyko próchnicy.
  • Mówiąc o wapniu, warto wspomnieć również o witaminie D. Odpowiada ona za prawidłowe przyswajanie tego minerału. Jest obecna przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź lub makrela.
  • Nie wolno także zapominać o warzywach. Marchew i brokuły zawierają koenzym Q10, który korzystnie wpływa na stan dziąseł.

Dbanie o zęby jest proste

Sama dieta to jednak za mało, by nasze zęby były zdrowe. Musimy zadbać również o odpowiednią higienę jamy ustnej. Przede wszystkim warto wspomnieć o wybielających pastach do zębów, które stają się coraz bardziej popularne. Można je kupić lub zrobić samemu w domu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim czarna pasta do zębów z węglem. W sklepach znajdziemy ją za kilkanaście złotych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać ją samemu. Potrzebujemy tylko czterech tabletek węgla leczniczego, 2 łyżki oleju kokosowego oraz cytrynę. Tabletki należy rozgnieść, powstały proszek zmieszać z olejem kokosowym i tak uzyskaną pastę skropić kilkoma kroplami soku z cytryny. Stosowanie pasty codziennie pozwoli na uzyskanie pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu.

Warto zadbać nie tylko o regularne szczotkowanie naszych zębów, ale także o stosowanie nici dentystycznych oraz wykałaczek, które pomogą nam pozbyć się resztek po posiłku. Decydując się na zakup produktów niezbędnych do higieny jamy ustnej, warto zadbać przy okazji o nasze środowisko. W ofercie sklepów znajdziemy np. drewniane szczoteczki do zębów lub biodegradowalne nici dentystyczne. Stosując takie narzędzia, zmniejszamy ilość wyrzucanego plastiku. Dbając o środowisko, dbamy również o siebie. Raz na jakiś czas koniecznie trzeba odwiedzić także stomatologa. Lekarz sprawdzi czy z naszymi zębami jest wszystko w porządku, a także podpowie w jaki sposób powinniśmy o nie dbać.