
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Plusy, minusy i opinia naszej ekspertki
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dla wielu z nas poranny rytuał parzenia kawy jest nieodłącznym elementem rozpoczęcia dnia.
Nasiona lnu są źródłem błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B, witaminy E, D czy K oraz cennych soli i składników mineralnych takich jak: magnez, żelazo, selen, wapń czy cynk. Dzięki tak bogatej zawartości zyskały miano "super food" i stały się niezwykle popularnym dodatkiem do sałatek, koktajli, smoothie, puddingów, jak również ciast, pieczywa czy past kanapkowych. Siemię lniane i produkty z lnu cenione są za dobroczynny wpływ na układ pokarmowy i procesy trawienne polecane są przez dietetyków oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia.
W Bee znajdziecie siemię lniane zarówno w formie całych ziaren, jak i w postaci zmielonej:
-TARGROCH Len ziarno 1 kg,
-LOOK FOOD Len mielony 200 g Bio.
Możecie wybierać spośród oferty znanych producentów, takich jak Bakalland czy tych, nastawionych na artykuły z ekologicznym certyfikatem:
-BAKALLAND Siemię lniane 200 g,
-DARY NATURY Nasiona lnu (siemię lniane) 250 g Bio.
Zaopatrzycie się zarówno w mniej kaloryczny len brązowy, jak i bogatszy w tłuszcze len złoty:
-BIO PLANET Len brązowy 400 g Bio,
-BIO PLANET Len złoty 400 g Bio.
Nie zapominamy również o szczególnych wymaganiach odbiorców, dlatego proponujemy produkty urozmaicone oraz dostosowane do potrzeb, takie jak:
-DIET-FOOD Mix siemię lniane + kakao + lucuma 200 g Bio,
-TARGROCH Len mielony odtłuszczony 1 kg.
Różnorodny asortyment, opakowania stugramowe, dwustugramowe, ale też kilogramowe czy pięciokilogramowe, produkty dla tradycjonalistów oraz zwolenników nowinek żywieniowych - to wszystko czeka na Ciebie w Bee. Zapoznaj się z naszą ofertą, a jesteśmy pewni, że znajdziesz produkt, którego szukasz.
Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego, które jako stały dodatek do diety mogą mieć korzystne działanie na układ pokarmowy oraz cały organizm. Oprócz właściwości zdrowotnych picie lub spożywanie siemienia lnianego wpływa korzystnie na wygląd skóry oraz paznokci, co jest bardzo korzystne dla urody. Możliwość zastosowań tego tak zwanego "super food" jest bardzo wiele ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz wielu innych składników odżywczych.
Błonnik zawarty w nasionach lnu zapobiega zaparciom oraz umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego i zwiększa uczucie sytości. Działa również osłonowo na błonę śluzową żołądka, dzięki czemu zmniejsza szansę na podrażnienie ścian żołądka przez kwas żołądkowy. Największa ilość błonnika znajduje się w niezmielonych, naturalnych ziarnach lnu złotego lub brązowego.
Innymi prozdrowotnym składnikami w siemieniu lnianym są nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich obecność, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega-3, pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz działa przeciwzakrzepowo i wspomaga pracę układu krwionośnego. Innym nienasyconym kwasem, w który bogate są nasiona lnu, jest kwas alfa-linolenowy (ALA). Jest on niezbędny, aby ludzki organizm pracował prawidłowo i wykazuje szereg działań przeciwutleniających, które m.in zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru.
Siemię lniane wspiera także gospodarkę hormonalną człowieka. Lignany zawarte w siemieniu lnianym mają udział w równoważeniu poziomu hormonów, głównie estrogenów, u obu płci, których nadmiar może sprzyjać rozwojowi raka np. piersi czy prostaty.
Warto jednak zadbać o jak najwyższą jakość spożywanych produktów i starać się wybierać jedynie te naturalne, bez dodatku sztucznych nawozów czy innych związków chemicznych. Osoby nietrawiące glutenu powinny także zaopatrzyć się w wersję bezglutenową.
Wśród zainteresowanych siemieniem lnianym często pojawiają się wątpliwości czy spożywanie surowego siemienia lnianego może być niezdrowe? Wątpliwości te wynikają z faktu, iż w surowych nasionach siemienia lnu występują tzw. glikozydy cyjanogenne, które mogą w dużych ilościach być toksyczne. Ilość toksycznych substancji w siemieniu lnianym jest bardzo niewielka i nie ma powodów do obaw. Przeprowadzono badanie, w którym dowiedziono, że zjedzenie nawet ponad 8 łyżek stołowych surowego siemienia lnianego na raz nie stanowi niebezpieczeństwa dla człowieka.
Jak więc przygotować i z czym najlepiej jeść lub pić siemię lniane?
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dla wielu z nas poranny rytuał parzenia kawy jest nieodłącznym elementem rozpoczęcia dnia.
Olej rzepakowy, często nazywany „oliwą północy”, to jeden z najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych w polskich kuchniach. Przez długi czas pozostawał w cieniu oliwy z oliwek.
Suszone śliwki od lat cieszą się popularnością jako zdrowa i naturalna przekąska. Choć często kojarzą się głównie z domowymi wypiekami lub dodatkiem do mięs, ich prozdrowotne właściwości sięgają znacznie dalej.