
Olej rzepakowy - właściwości zdrowotne i zastosowanie w kuchni
Olej rzepakowy, często nazywany „oliwą północy”, to jeden z najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych w polskich kuchniach. Przez długi czas pozostawał w cieniu oliwy z oliwek.
Dzieci w przedziale wiekowym 6-8 lat są wyjątkowo ciekawe otaczającego je świata. W jaki sposób można zaspokoić ich potrzeby w tym zakresie? Dobrym, wypróbowanym przez lata rozwiązaniem są książki dla dzieci. Na jakie książki warto się zdecydować? Użyteczne wskazówki w tym zakresie znajdziesz poniżej. Miłej lektury!
Pociechy w wieku 6-8 lat to wciąż małe dzieci. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że kolorowanki czy bajki na dobranoc mogą nie być już dla nich wystarczające. Ten okres w życiu dziecka to dobry czas na nieco bardziej dojrzałe książki dla młodych czytelników. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być pozycja "Owady i inne małe zwierzęta. Młodzi przyrodnicy" (E. Bone, P. Zarawska), która wprowadza dziecko w świat robaków i owadów.
Jeśli chodzi o książki dla 8-latka, to warto sięgnąć również po inne części tej serii. Dzięki temu dziecko może systematycznie zdobywać informacje na temat flory i fauny. Na uwagę zasługują między innymi: "Młodzi przyrodnicy. Pory roku" (E. Bone) oraz "Młodzi przyrodnicy. Dinozaury" (E. Bone).
Książki dla dzieci w wieku sześciu lat nie powinny mieć jeszcze zbyt skomplikowanych historii. Nadmiar postaci czy wątków może zniechęcić małe dziecko do kontynuowania przygody z czytaniem. Niestety, ponowne zachęcenie dziecka do czytania będzie wówczas trudne.
Z kolei jeśli chodzi o książki dla 7-latki, to dziewczynki powinny zainteresować postaci znane z bajek, księżniczki czy historię dziewczynek poszukujących przygód. Zaliczyć można tu między innymi kolorową książeczkę "Wiola i Migotka. Akademia jednorożców" (J. Sukces), która odpowiada o przyjaźni dziewczynek z jednorożcami. Jest to ciekawa lektura, która pokazuje, w jaki sposób należy traktować zwierzęta w realnym świecie.
Z kolei książki dla dzieci w wieku 8 lat powinny być już bardziej dojrzałe. Mogą być to nie tylko proste historie przygodowe czy fantastyczne, ale także książki z elementami łamigłówek czy gier logicznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w większości przypadków ośmiolatek to dziecko drugiej klasy szkoły podstawowej. Rozwijanie umiejętności w zakresie logicznego i analitycznego myślenia, czy czytania ze zrozumieniem pozwoli maluchowi lepiej przygotować się do wyzwań, jakie czekają nań w szkolnej ławie.
Dobrym rozwiązaniem książki edukacyjne dla 8-latków. Dzięki nim można trenować m.in. umiejętności w zakresie liczenia; zadania są zazwyczaj przedstawione w przystępnej formie. Dobrym przykładem jest tu "Bystrzak. Dodawanie" (opracowanie zbiorowe).
Jeśli jednak dziecko dobrze się rozwija, pozycja ta może być dobrym pomysłem także jako książka dla 7-latka czy nawet książka dla 6-latka.
Olej rzepakowy, często nazywany „oliwą północy”, to jeden z najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych w polskich kuchniach. Przez długi czas pozostawał w cieniu oliwy z oliwek.
Suszone śliwki od lat cieszą się popularnością jako zdrowa i naturalna przekąska. Choć często kojarzą się głównie z domowymi wypiekami lub dodatkiem do mięs, ich prozdrowotne właściwości sięgają znacznie dalej.
Szukasz idealnego zraszacza do swojego ogrodu, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym poradniku podpowiemy, jakie zraszacze sprawdzą się najlepiej w małych i dużych ogrodach.