Skuteczne mycie naczyń

Dla wielu osób zmywanie naczyń należy do najmniej przyjemnych domowych obowiązków. Często nie jest to również czynność prosta, ponieważ myjąc naczynia, nie raz i nie dwa natrafimy na przypalone patelnie czy bardzo tłuste garnki. Jeśli nie przepadamy za myciem naczyń, to nie sprawimy, że nagle stanie się to dla nas przyjemnym obowiązkiem. Możemy jednak spróbować go sobie odrobinę uprzyjemnić. Aby to zrobić, warto zastosować 7 sposobów na szybkie i skuteczne mycie naczyń, które przedstawiamy poniżej.

1. Unikaj zaschniętych resztek

Zmywanie naczyń będzie dużo szybsze i sprawniejsze, jeśli nie będziemy musieli szorować zaschniętych resztek. Aby tego uniknąć, należy myć naczynia od razu po włożeniu ich do zlewu. Jeśli nie mamy na to czasu, to przynajmniej namoczmy je zawczasu w wodzie, która zapobiegnie przywieraniu resztek. Zmywanie dzięki temu stanie się szybsze i efektywniejsze.

2. Nie układaj stosu naczyń

Kiedy nie lubimy zmywać naczyń, chętnie odkładamy ten obowiązek na później. Zdarza się, że mycie naczyń przesuwamy nawet na następny dzień albo nawet o kilka dni. W tym czasie dokładamy do zlewu kolejne talerzyki, kubki i sztućce. W ten sposób możemy ułożyć stos naczyń sporych rozmiarów, którego zmywanie jest zdecydowanie bardziej uciążliwe niż kilku kubków. Uniknijmy więc długiego stania przy zlewie i zmywajmy na bieżąco.

3. Zakup odpowiednie sprzęty do mycia naczyń

Jeśli nie chcemy, aby mycie naczyń było dla nas udręką, musimy wyposażyć się w odpowiednie sprzęty do tego przeznaczone. Płyn do naczyń i jedna gąbka mogą nie być wystarczające, aby szybko i skutecznie opróżnić zlew. Warto więc zakupić także:

  • gąbkę z twardszą stroną,
  • małą szczoteczkę do skrobania, aby można było wszędzie nią dotrzeć,
  • szczotkę do butelek,
  • ściereczkę do wycierania na sucho,
  • suszarkę.

4. Segreguj naczynia przed myciem

Mycie naczyń w odpowiedniej kolejności również może bardzo ułatwić nam zadanie. Na sam koniec należy zostawić sobie najbardziej zabrudzone naczynia, np. tłuste patelnie. Z kolei w pierwszej kolejności powinniśmy umyć sprzęty metalowe, a szczególnie noże oraz drewniane naczynia i sztućce, dzięki czemu zapobiegniemy ich niszczeniu.

5. Technika mycia naczyń ma znacznie

Sprzęt do mycia naczyń

Zmywając naczynia, powinniśmy używać techniki, która możliwie przyspieszy cały proces. Rozpoczynać powinniśmy zawsze od usunięcia resztek, aby nie pływały nam one w zlewie. Dzięki temu łatwiej będzie nam czyścić dane naczynie oraz nie narazimy się na zatkanie rur. Jest to także oszczędne rozwiązanie - dzięki usunięciu resztek zużyjemy mniej płynu do mycia naczyń. Następnie naczynia należy posegregować według metody opisanej powyżej.

Po wykonaniu tych dwóch czynności możemy przystąpić do właściwego zmywania naczyń. Powinniśmy jednak robić to partiami, ponieważ włożenie wszystkich naczyń naraz do zlewu utrudni nam zadanie. Do zmywania najlepiej jest użyć gorącej wody, która pomaga w usuwaniu resztek i plam. Samo mycie powinniśmy rozdzielić na dwie czynności: właściwe mycie oraz płukanie. Umyte naczynia najlepiej odłożyć do zlewu, a następnie wszystkie razem opłukać. Najłatwiej będzie nam to zrobić, jeśli posiadamy zlew dwukomorowy, ale posiadacze zlewu jednokomorowego również dadzą sobie radę. Taka technika zmywania jest dużo bardziej efektywna, a także oszczędna.

6. Dbaj o dłonie

Codzienne używanie środków do mycia naczyń nie ma pozytywnego wpływu na skórę naszych dłoni. Ciężko jest zachęcić się do zmywania, jeśli widzimy, że przez nie nasza skóra wysycha, pęka i zaczerwienia się. Warto więc zaopatrzyć się w rękawice do zmywania naczyń. Dzięki nim skóra naszych dłoni będzie bezpieczna, nie będą powstawały bolesne ranki i nie będziemy się o nią martwić podczas zmywania.

7. Wykorzystaj suszarkę

Wycieranie wszystkich naczyń za pomocą ściereczki może znacznie wydłużyć proces zmywania. Warto więc zakupić dużą suszarkę, która pomieści wszystkie nasze naczynia i to właśnie na niej je suszyć. Takim sposobem wycieranie ściereczką ograniczymy jedynie do naczyń, które tego wymagają, i tym samym znacznie skrócimy czas mycia naczyń.


Zobacz także: