Otręby owsiane

Są 2 produkty.

Czy są wśród nas miłośnicy zdrowej żywności? Dziś proponujemy Wam kolejny wartościowy, ale i uniwersalny produkt, który z pewnością zagości w Waszej kuchni na dłużej. Mowa o otrębach owsianych, które od dłuższego czasu podbijają coraz więcej serc smakoszów zdrowego jedzenia.

Otręby owsiane to tak naprawdę produkt uboczny powstający przy procesie przemiału ziaren owsa. To nie oznacza jednak, że tego typu produkty są bezwartościowe, a wręcz przeciwnie! Owsiane otręby są dobrym źródłem błonnika i tłuszczu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To także dobre źródło witamin (przede wszystkim tych z grupy B) i minerałów.

Otręby owsiane – zastosowanie w kuchni i nie tylko

Otręby owsiane, podobnie jak pozostałe rodzaje otrębów, są polecane osobom odchudzającym się lub zmagającym się z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Są nie tylko naturalnym probiotykiem, ale też zapewniają uczucie sytości.

Jak wykorzystać otręby owsiane w kuchni? Możliwości jest naprawdę wiele i zawdzięczamy je uniwersalnym właściwościom tego produktu. Otręby będą doskonałym składnikiem sałatek, surówek, pasztetów, sprawdzą się również przy domowych wypiekach. Możecie je także wykorzystać jako składnik panierki kotletów mięsnych lub wegetariańskich. Otręby owsiane są także popularnym składnikiem maseczek dedykowanych skórze z problemami trądzikowymi - dlaczego więc nie zorganizować sobie domowego, naturalnego SPA?

Bio Planet Otręby owsiane 300 g Bio -15%
w magazynie
© 2021 - All rights reserved Sklepy internetowe