Amarantus

Są 4 produkty.

Ekologiczny Amarantus to rodzaj rośliny należących do szarłatowatych, dlatego też występuje pod drugą nazwą - szarłat. Spożywanie tej rośliny jest w szczególności zalecane alergikom, ponieważ jest to produkt bezglutenowy.

Amarantus znany był już blisko 4 tysiące lat temu, będąc jednym z najstarszych uprawnych zbóż świata. Jego europejska historia zaczęła się jako wykorzystywanie amarantusa wyłącznie w celach ozdobnych w ogrodzie. Jednakże gdy odkryto, że jego nasiona są jadalne stał się produktem konkurencyjnym dla pszenicy czy żyta. Dziś amarantus często bywa nazywany zbożem XXI wieku.

Sekret tej rośliny tkwi w jej nasionach. Nasiona są bowiem źródłem białka oraz aminokwasów. Mają one ponadto niski indeks glikemiczny, a zawarte w nich cukry złożone powoli podnoszą poziom glukozy we krwi. Amarantus zawiera dużo błonnika i jest przy tym produktem bardzo sycącym, przez co śmiało stosować mogą go osoby chcące utrzymać prawidłową wagę. Dzięki swoim właściwościom jest także doskonałym wyborem w diecie wegetariańskiej jak i dla sportowców.

Ziarna powinno gotować się przez około 15 minut we wrzącej i osolonej wodzie. To, co je wyróżnia to lekko orzechowy smak.

Co można przygotować z jego użyciem? Z wykorzystaniem amarantusa można przygotować naprawdę wiele smacznych i zdrowych dań. Jest bardzo częstym składnikiem sałatek. Ziarna mogą być dodatkiem do zup, zapiekanek czy dań duszonych jak i licznych wypieków. Będą dobrze komponować się również z jogurtem oraz owsianką.

© 2022 - All rights reserved Sklepy internetowe