Mata do akupresury

Szukasz nowych sposób na poznanie własnego ciała i poprawę codziennego samopoczucia? Dzięki akupresurze zatroszczysz się o swoje zdrowie i poczujesz się lepiej. Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą akupresura i dlaczego warto zainwestować w specjalną matę do akupresury. Życzymy miłej lektury!

SPIS TREŚCI

 1. Akupresura - co to takiego i skąd pochodzi?
 2. Na czym polega leczenie metodą akupresury?
 3. Czy akupresura jest bezpieczna?
 4. Główne punkty akupresury na ciele
 5. Mata do akupresury - jak działa i jak jej używać?
 6. Efekty stosowania maty do akupresury
 7. Przeciwwskazania do stosowania maty akupresurowej


Akupresura - co to takiego i skąd pochodzi?

Akupresura to jedna z najpopularniejszych alternatywnych metod leczenia wywodząca się z medycyny chińskiej. Akupresura jest praktykowana już od kilku tysięcy lat i polega na leczeniu przez uciskanie. Ucisk odpowiednich punktów pozwala na swobodny przepływ energii docierającej do wszystkich narządów.

Na czym polega leczenie metodą akupresury?

W medycynie chińskiej istnieje przekonanie, że o stanie zdrowia naszego organizmu decyduje równowaga w działaniu sił energii Ying i Yang. Jeżeli przepływ energii jest zaburzony, w naszym organizmie rozwijają się procesy chorobowe, które bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie. Leczenie akupresurą polega na uciskaniu odpowiednich miejsc, tzw. punktów akupresurowych. Każdy punkt odpowiada określonym narządom wewnętrznym, o których informuje nas mapa punktów na ciele. Akupresura polega na zaawansowanej znajomości czułych punktów na ciele, tzn. unerwionych miejsc.

Czy akupresura jest bezpieczna?

Medycyna chińska to źródło wiedzy kształtowane od lat – pomaga nam odzyskać świadomość ciała i uczy nas, że wszystko jest ze sobą powiązane. Odpowiednio przeprowadzone leczenie akupresurą nie jest niebezpieczne, istnieje jednak szereg przeciwwskazań, wśród których można wyróżnić przede wszystkim choroby skórne, ostre infekcje, choroby nowotworowe, przebyty zawał serca czy ciążę.

Główne punkty akupresury na ciele

akupresura stóp

Akupresura wyróżnia aż 361 punktów na ciele człowieka – każdy z nich ma własną nazwę i odpowiada za coś innego. Poniżej przedstawiamy wybrane punkty akupresury:

 • Trzecie oko, czyli punkt znajdujący się powyżej nosa i pomiędzy brwiami,
 • Brama pokoju, określana także jako brama spokoju, to punkt znajdujący się w zagłębieniu zgięcia nadgarstka, a konkretniej – na jego brzegu,
 • Radosny sen to punkt, który jest zlokalizowany w zagłębieniu znajdującym się poniżej wewnętrznej strony kostki nogi,
 • Podróżując pomiędzy – punkt znajdujący się pomiędzy dużym, a drugim palcem stopy.

Odpowiednie uciskanie unerwionych miejsc może pomóc w bezsenności, leczeniu przeziębienia, astmy i wielu innych. Oprócz głównych punktów akupresury na ciele wyróżniamy także receptory znajdujące się na stopach i receptory znajdujące się na dłoniach, które często wymagają osobnych masaży.

Mata do akupresury - jak działa i jak jej używać?

W ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem stała się mata do akupresury. To łatwy w czyszczeniu produkt, który możemy wykorzystywać w domu – do ćwiczeń i regeneracji. Mata akupresurowa pozwala na delikatny ucisk poszczególnych części ciała i umożliwia samodzielne przeprowadzanie masażu. Ten jest możliwy dzięki budowie maty, na której powierzchni znajdują się specjalne krążki z kolcami – pod wpływem ciężaru naszego ciała kolce powodują ucisk konkretnych punktów.

W jaki sposób używać maty do akupresury? Jeżeli cierpicie na bóle związane z kręgosłupem lub chcecie się wyciszyć i zrelaksować, stosujcie matę wzdłuż kręgosłupa. Jeżeli natomiast zmagacie się z przewlekłymi migrenami, proponujemy podłożyć matę do akupresury pod kark.

Efekty stosowania maty do akupresury

Z matą do akupresury zminimalizujecie bóle pleców i kręgosłupa oraz zmniejszycie częstotliwość występowania migren czy przewlekłych bólów głowy. Efekty stosowania maty zauważą także osoby cierpiące na zmiany kręgosłupa o charakterze zwyrodnieniowym, problemy z mięśniowym napięciem czy stanami depresyjnymi. Mata do akupresury znakomicie eliminuje uczucie zmęczenia i poprawia nasze samopoczucie.

Przeciwwskazania do stosowania maty akupresurowej

Podobnie jak ogólnie przy akupresurze, również przy macie akupresurowej możemy mówić o kilku przeciwskazaniach. Z tego typu rozwiązania nie skorzystają kobiety w ciąży ani karmiące mamy. Ucisk związany ze stosowaniem maty będzie także niebezpieczny dla osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, problemami skórnymi czy będącymi w trakcie leczenia nowotworowego.

Mamy nadzieję, że za sprawą tego wpisu akupresura nie będzie miała już dla Ciebie tajemnic. To starożytna tradycja, która pomogła i wciąż pomaga wielu osobom. Poznaj wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą akupresura, i zadbaj o swoje zdrowie!


Zobacz także: