Obecna sytuacja epidemiologiczna na całym świecie spowodowała, że wiele osób musiało zmienić swoje plany wakacyjne lub całkowicie zrezygnować z wcześniej zarezerwowanego wyjazdu. Zamknięte granice oraz utrudniony dostęp do branży hotelowej i gastronomicznej zmusiły nas do dłuższego pozostania w domu, nawet kiedy już zaplanowaliśmy swój urlop. Nadchodzące lato nastawione więc będzie głównie na turystykę krajową. Jak w dobie pandemii koronawirusa należy jednak postępować, aby móc cieszyć się radosnymi i, co najważniejsze, bezpiecznymi wakacjami?

Odpowiednie przygotowanie do podróży

Nawet jeśli wyjeżdżamy tylko na jeden dzień, koniecznie trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu do podróży. Warto więc wziąć ze sobą małą apteczkę zawierającą najpotrzebniejsze artykuły pierwszej pomocy: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (najlepiej paracetamol), termometr oraz podstawowe dokumenty medyczne (np. książeczkę zdrowia). Kluczowy będzie również niezbędnik higieniczny: płyny antybakteryjne, chusteczki do dezynfekcji rąk, jednorazowe rękawiczki i maseczki.

Artykuły higieniczne >>

Wakacje tylko z najbliższymi

Mimo iż zarówno na świecie, jak i w Polsce powoli zaczyna się luzować poszczególne obostrzenia, to jednak nadal powinno się unikać większych skupisk ludzi. Urlop najlepiej spędzać więc w gronie rodzinnym lub w towarzystwie najbliższych osób czy współlokatorów. Należy też mocno ograniczyć kontakt z osobami, z którymi na co dzień nie mamy większej styczności, a radosne wypady w gronie znajomych pozostawić na nieco lepsze czasy.

Zachowanie ostrożności w środkach transportu

Oczywiście w dobie koronawirusa najbardziej wskazanym środkiem transportu jest własny samochód. Podróżując w ten sposób, całkowicie ograniczamy kontakt z obcymi współpasażerami, a także unikamy zbędnego dotykania przedmiotów użyteczności publicznej. Z kolei osoby, które są zmuszone korzystać z autobusu lub pociągu, powinny dokładnie dostosowywać się do zaleceń obsługi. Przede wszystkim należy zachować co najmniej dwumetrowy odstęp od innych pasażerów, jak najczęściej dezynfekować i myć ręce (nie rzadziej niż raz na godzinę) oraz pamiętać o obowiązku zakładania maseczek.


Zobacz HIGIENICZNY NIEZBĘDNIK - maseczki, żele antybakteryjne itp. ⇨


Regionalne podróże mile widziane

Szukając odpowiedniego miejsca na wyjazd, trzeba przede wszystkim kierować się własnym bezpieczeństwem. Zaleca się unikać obszarów, na których można byłoby się natknąć na duże skupiska ludzi oraz obiektów czy zabytków typowo turystycznych. Warto poszukać bardziej postronnych miejsc lub terenów związanych z dziką naturą pozwalających skutecznie odpocząć z dala od tłumów innych podróżnych. Nie można też zapominać, że nadal powinno się ograniczać wakacje długodystansowe na rzecz bliższych wyjazdów regionalnych.

Tegoroczne lato i wakacje z pewnością nie będą wyglądały tak jak dotychczas. Wyjazdy z biurami podróży nadal są zawieszone, a ruch lotniczy bardzo mocno ograniczony. Chociaż nikt z nas nie wie, jak długo jeszcze potrwa pandemia koronawirusa i kiedy będziemy mogli powrócić do normalnego podróżowania, to jednak warto wykorzystać nadchodzący urlop na odpoczynek na łonie natury czy krótkie wyjazdy po okolicy. A nasze wymarzone egzotyczne wakacje? Spokojnie, przyjdzie na nie czas, jeśli tylko wszyscy będziemy zdrowi i bezpieczni.


Zobacz także: