Wysokie temperatury w upalne dni są rzeczą normalną. Niestety nie każdy z nas może sobie pozwolić na małe lenistwo i oderwać się od codziennych zajęć, co niejednokrotnie oznacza pracę, bądź naukę w niekomfortowych i uciążliwych warunkach. Oczywiście wymarzoną opcją byłby basen, który umożliwiałby nam szybkie schłodzenie organizmu, ale powiedzmy sobie szczerze? na taki luksus mało kto może sobie pozwolić :). Zazwyczaj jedynym pocieszeniem dla naszego oka jest balkon, bądź mały ogródek przy domu.

Dlatego przedstawimy kilka propozycji lekkich pyszności, które pomogą nam się schłodzić i orzeźwić podczas fali letnich upałów:

1. MROŻONA KAWA ? jest świetnym sposobem na schłodzenie naszego organizmu, a tym samym dodanie energii, którą tak szybko tracimy w wyniku wysokich temperatur. To z pewnością pomoże przywrócić nam siłę do pracy i nauki, czy w czasie podróży.

2. LODY DLA OCHŁODY ? nie tylko pysznie smakują, ale przede wszystkim rewelacyjnie orzeźwiają. W upalne dni warto wybierać lody sorbetowe bądź wodne. Przysmak ten można przygotować samemu w domu ? takie lody smakują najlepiej, a w dodatku są owocowe, a więc zdrowe i nie wymagają dużo pracy. Szczególnie zachęcamy, aby wykorzystywać owoce sezonowe tj.: czerwone i białe porzeczki, borówki, do tego dodać banana oraz odrobinę wody, a następnie zmiksować. Tak przyrządzony koktajl odstawiamy do zamrożenia na około 2 godziny, a po upływie tego czasu możemy cieszyć się rozkoszą smaku samodzielnie przygotowanych lodów.

3. OWOCOWE LEMONIADY, które z łatwością przygotujemy w domowym zaciszu. Pamiętajmy, że te gotowe produkty kupowane w sklepie są zbyt słodkie i zawierają wiele konserwantów, a to oznacza tylko jedno - na pewno nie są najzdrowsze. Klasyczną lemoniadę można przygotować przy wykorzystaniu wody, soku z cytryn oraz zdrowego cukru tj.: stewia, ksylitol, bądź słodki, zdrowy syrop np. daktylowy, klonowy, czy z agawy. Co więcej, napój ten można w prosty, a tym samym bardzo zróżnicowany sposób urozmaicać np. poprzez dodawanie świeżych ziół bądź przecieru z innych owoców. Ponadto, zauważmy ukryta zaletę, że za pomocą tak przyrządzonego napoju z łatwością możemy ?przemycać? owoce, czyli witaminki, szczególnie dla niejadków. Podczas przygotowania owocowej lemoniady z pewnością przydadzą się takie składniki jak: mięta, rabarbar, truskawki, limonka, maliny i arbuz.

4. KOKTAJLE ? stanowią bardzo dobry sposób na letnie orzeźwienie. Idealnie smakują przyrządzone z banana i truskawek w połączeniu z maślanką lub jogurtem naturalnym. Oczywiście nie należy się ograniczać w doborze składników. Nie miejmy oporów, aby eksperymentować bądź po prostu smakować to, co uwielbiamy najbardziej.

5. CHŁODNIK ? czyli letnia zupa orzeźwiająca. Największą zaleta tego dania jest to, że może zostać stworzone niemal z każdego warzywa. Świetnie zaspokoi apetyt, a tym samym ugasi nasze pragnienie. Lato jest idealną porą na spożywanie tego rodzaju zup ze względu na dostępność świeżych i smacznych owoców i warzyw, które kuszą smakiem i zapachem. Bez wątpienia zupa ta uzupełni brakujące płyny w naszym organizmie i zregeneruje siły.