Inhalacje to znany od dawna, naturalny sposób na walkę z przeziębieniem. Jest bezpieczny i naturalny, także dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Można je przeprowadzać przynajmniej na kilka sposobów, z użyciem nebulizatora lub bez niego. Ostatecznie wystarczy zwykły garnek, gorąca woda i zestaw odpowiednich olejków eterycznych.

SPIS TREŚCI

Inhalacje na katar dla dorosłych
Inhalacje na zatoki
Inhalacje na katar - w ciąży

Inhalacje na katar dla dorosłych

Inhalacje to skuteczny, domowy sposób na katar. Jak i z czego je zrobić? Jak zauważono wyżej, świetnie sprawdzą się do tego olejki eteryczne. Jeżeli obawiamy się, że ich zapach może być dla nas zbyt intensywny lub drażniący, lepiej zrezygnować z wlewania ich do nebulizatora. Ponadto nie dla każdego modelu urządzenia będzie to bezpieczne. Do wykonania inhalacji można wykorzystać zwykły garnek z gorącą wodę. To prosta i bezpieczna metoda, która okaże się równie skuteczna.

Jakie olejki najlepiej wykorzystać do przeprowadzenia inhalacji? Do jej wykonania najlepiej sprawdzą się:

Wykonanie inhalacji: wystarczy zalać kilka kropel olejku wrzątkiem, a następnie wdychać zawartość do momentu wywietrzenia zapachu. Aby wzmocnić efekt, można narzucić sobie ręcznik na głowę. Osoby o wrażliwych nosach mogą po prostu postawić garnek z parującą substancją w pomieszczeniu, w którym przebywają. Tak wykonana nie tylko ułatwi oddychanie, ale przy okazji odpręży.

Olejki eteryczne >>

Inhalacje na zatoki

Ból zatok to jeden z najbardziej dokuczliwych stadiów przeziębienia. Często utrudnia normalne czynności, ale na szczęście można się go pozbyć naturalnymi sposobami. Również w tym przypadku olejki eteryczne okażą się pomocne. W przypadku silnego bólu zatok najlepiej skorzystać z miętowego olejku eterycznego. Jego intensywny i mocny zapach pomoże udrożnić zatoki.

Podobnie, jak w przypadku inhalacji na katar, istnieją dwa sposob:

  • nebulizator - wlewamy do zbiornika ampułkę soli fizjologicznej i kilka kropel olejku eterycznego;
  • klasyczna inhalacja z użyciem garnka z gorącą wodą i ręcznika.

W przypadku mocnego bólu zatok dobrze jest połączyć inhalację z lekkim masażem, masując okrężnymi ruchami okolice zatok.

Jeżeli ból jest niewielki, a dolegliwości nie należą do bardzo dokuczliwych, warto sięgnąć po inhalację z eukaliptusowego olejku eterycznego. Jest delikatny, ale również skutecznie udrażnia nos i zatoki.

Inhalacje na katar - w ciąży

Inhalacje to bezpieczny, domowy sposób na katar również dla kobiet w ciąży. W tym przypadku lepiej jednak podarować sobie wlewanie olejków eterycznych do nebulizatora, ponieważ zapach może być zbyt intensywny i w skrajnych przypadkach spowodować nawet omdlenie. Kobiety w ciąży bardzo często mają wyczulony węch - nie należy zapominać o tym podczas kataru. Jeśli stawiamy na nebulizator, poprzestajemy na wlaniu do niego ampułkę soli fizjologicznej. Taka inhalacja jest w stu procentach bezpieczna, choć jej efekty prawdopodobnie nie będą tak błyskawiczne, jak w przypadku olejków eterycznych. Zabieg można przeprowadzać kilka razy dziennie bez obawy o zdrowie swoje i dziecka. Warto nadmienić, że soli fizjologicznej używa się także do oczyszczania dróg oddechowych niemowląt. Nie wywołuje ona żadnych reakcji alergicznych ani innych efektów niepożądanych.

Zdecydowanie bardziej zalecane jest użycie do inhalacji garnka, jednak bez dodatkowego wspomagania się ręcznikiem nakładanym na głowę. Z powodu intensywniej odczuwanych zapachów lepiej zrezygnować z mocnych olejków, takich jak mięta czy sosna. O wiele lepszy będzie w tym przypadku olejek lawendowy, który również działa udrażniająco na drogi oddechowe, jednak ma znacznie delikatniejszy zapach. Ważne jest również to, aby kobiety w ciąży zaczęły od inhalacji mniejszą dawką olejków eterycznych i ewentualnie powoli ją zwiększały podczas trwania zabiegu. Choć olejki eteryczne są zdrowe i naturalne, one także potrafią wywołać zawroty głowy, jeśli zastosuje się je w zbyt dużych ilościach.


Zobacz także: