Moda na bycie "eko" – jeden z najbardziej pożytecznych trendów ostatnich lat – przekłada się na coraz większą liczbę produktów, które są przyjazne środowisku. Już od dłuższego czasu można zaobserwować wzrost popularności toreb ekologicznych, wykonanych z naturalnych materiałów, wielorazowych, a przy tym bardzo stylowych i urokliwych. Z czego są wykonane? Do czego można je wykorzystać? A przede wszystkim – dlaczego warto je mieć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule!

Eko-torby - w służbie ekologii

Najważniejszą zaletą toreb ekologicznych jest, jak sama nazwa wskazuje, ich przyjazność środowisku naturalnemu. Organiczne materiały, z których wykonuje się niektóre eko-torby, sprawiają, że rozkładają się one w ciągu jedynie kilku miesięcy i nie wydzielają substancji szkodliwych dla człowieka i przyrody. Dodatkowo, jeśli torby wielokrotnego użytku będziemy używać prawidłowo i dbać o jej stan, posłuży nam ona przez całe lata, co ograniczy ilość produkowanych przez nas sztucznych odpadów – reklamówek czy jednorazowych torebek foliowych.

Ekologiczne torby na zakupy >>

Z czego wykonane są torby ekologiczne?

Na rynku można znaleźć eko-torby z wielu różnych materiałów, jednak producenci nie zawsze są szczerzy i zdarza się, że używają terminu "eko" nieprawidłowo. Dobrze zatem wiedzieć, z czego wykonane są te w pełni ekologiczne – naturalne i przyjazne dla środowiska.

Len i bawełna

Najczęściej spotykanym materiałem jest tkanina z organicznej bawełny lub lnu, która odpowiednio uszyta ma sporą wytrzymałość. Takie torby są bardzo łatwe do prania i wyjątkowo wygodne, ponadto można bez trudu znaleźć model o odpowiadającym nam kształcie, wielkości, a jednocześnie ozdobiony pięknym, stylowym nadrukiem.

Juta

Kolejny naturalny materiał, nieco mniej popularny, ale za to niezwykle odporny na uszkodzenia i rozciąganie, to juta. Trochę trudniej jednak zdobyć jutową torbę z nadrukiem czy innymi ozdobami. Tkanina wymaga też delikatniejszego prania, co dla wielu osób czyni ją mniej atrakcyjną od wspomnianej bawełny.

Włókna roślin

Ciekawym i wartym uwagi zjawiskiem są również torby z włókien roślin, takich jak kukurydza czy bambus. Ich niewątpliwą zaletą jest wytrzymałość i doskonałe "oddychanie" materiału, szczególnie w przypadku bambusa. Trzeba jednak uważać, by tkanina nie nasiąkła mocnymi zapachami, których niezwykle trudno potem się pozbyć.

Papier

Na koniec zostało tworzywo, które rzadko przychodzi do głowy, kiedy myśli się o eko-torbach. Jest nim papier – najmniej trwały z wymienionych materiałów, ale najtańszy, dość szeroko dostępny. Torba papierowa z pewnością odznacza się łatwą biodegradowalnością, ale trzeba pamiętać, że powstaje na skutek wycinki drzew - jest więc zdecydowanie lepszą opcją, gdy oprócz niej do wyboru mamy torby plastikowe, ale na co dzień lepiej jest zainwestować w materiał o większej trwałości.

Torby ekologiczne - rodzaje i zastosowanie

Obecnie produkuje się wiele typów ekologicznych toreb - każdy z nich posiada konkretne przeznaczeniu. Najbardziej uniwersalne są z pewnością standardowe, płócienne torby z nadrukiem: można używać ich zarówno na co dzień, jako zamiennik np. plecaka, jak i przy okazji zakupów. Do pakowania warzyw, owoców czy produktów sypkich doskonale sprawdzą się natomiast mniejsze, bawełniane woreczki i siatki.

Nie czekaj – zajrzyj do naszego sklepu i już dziś zacznij wspierać środowisko!


Zobacz także: