Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a przebijające przez chmury promienie słoneczne zachęcają do wyjścia z domu. W końcu nie ma nic lepszego niż popołudniowy spacer z dzieckiem – maluch pooddycha świeżym powietrzem, wybiega się za wszystkie czasy, a wieczorem zaśnie zmęczony aktywnym dniem. Słońce, pomimo że przyjemnie grzeje naszą skórę, bywa także niebezpieczne – właśnie dlatego stosujemy kremy z filtrem.
Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci – dlaczego trzeba je stosować?
Regularne stosowanie kremów przeciwsłonecznych jest niezwykle ważnym elementem codziennej pielęgnacji ciała. Dotyczy to także najmłodszych członków społeczeństwa, czyli dzieci. Dlaczego zatem należy stosować kremy przeciwsłoneczne dla maluchów?
O ile promieniowanie UV pozwala wytworzyć organizmowi witaminę D3, która ma niebagatelne znaczenie dla układu odpornościowego, nerwowego i kostnego, o tyle nadmierna ekspozycja na słońce może być dla małych dzieci szkodliwa. Dzieje się tak z prostego powodu – skóra maluchów jest o wiele bardziej podatna na działanie promieni UV niż skóra dorosłych. Doskonale widać to w trakcie letnich wakacji, kiedy to dzieci pozostają w nieustannym ruchu, biegają czy wchodzą do wody – to właśnie wiosna i lato są czasem, w którym powinniśmy przykładać większą uwagę do stosowania produktów z filtrami UV. Dobrze jest dodatkowo ubrać dzieci w kapelusz lub czapkę z daszkiem – sprawdzą się także lekkie, przewiewne ubrania.
Jakie kremy z filtrem dla dzieci wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać o jednej zasadzie: kosmetyki z filtrem powinny być w pełni dostosowane do skóry dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów bogatych w filtry mineralne, takie jak tlenek tytanu czy tlenek cynku – te zapewnią dziecku ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także UVA, a dodatkowo zmniejszą reakcje alergiczne czy ryzyko wystąpienia podrażnień. Zawsze zaczynamy od kremu z najwyższym faktorem, czyli SPF 50+. Skóra dziecka z początkiem wiosny jest bowiem nieprzystosowana do długiej ekspozycji na słońce, co automatycznie czyni ją bardziej wrażliwą. Z biegiem czasu można stosować filtry z niższym faktorem – zależy to jednak w dużej mierze od specyfiki skóry dziecka. Warto także pamiętać o godzinach, w których promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, czyli między 10 a 15.
Pamiętajmy również, by zachować we wszystkim umiar. Chęć ochrony malucha musi bowiem iść w parze z logicznym rozumowaniem. Jeżeli wychodzimy z dziećmi na spacer po godzinie 16, czyli wtedy, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak silne, nie warto stosować kremów z filtrem. Te sprawdzają się przede wszystkim przy długiej ekspozycji na słońce. Niezależnie od tego, jak długo Twoje dziecko przebywa na słońcu, zawsze powinno mieć dodatkową czapkę lub kapelusz – przypominamy, ponieważ jest to absolutna podstawa ochrony malucha przed przegrzaniem!
Kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt
Stosowanie kremów przeciwsłonecznych ma olbrzymie znaczenie w przypadku małych dzieci, ale jeszcze większe w przypadku niemowląt. Długa ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu, chociażby w postaci udaru słonecznego Dlatego pierwszą naczelną zasadą ochrony malucha przed słońcem jest unikane zbyt długiego przebywania dziecka w pełnym słońcu. Jakie kremy przeciwsłoneczne dla niemowląt warto zatem stosować?
Przede wszystkim te dostosowane do wieku malucha. Na rynku dostępne są kremy dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, ale niektórzy producenci oferują także kremy z filtrem stworzone z myślą o noworodkach. Dla niemowlaka wybieramy krem z filtrem SPF 50+ – ten produkt zapewni maluchowi najwyższą możliwą ochronę. Przed zakupem warto jednak dodatkowo sprawdzić, czy krem chroni przed dwoma rodzajami promieniowania, mianowicie UVB i UVA.
Kolejny etap to sprawdzenie, z jakim rodzajem filtra mamy do czynienia – z filtrem mineralnym czy chemicznym? Różnica jest znaczna, bowiem filtr chemiczny powstaje na bazie związków organicznych, co z jednej strony pozwala na szybsze wchłanianie w skórę i pochłanianie słonecznych promieni, z drugiej zaś może podrażniać delikatną skórę dziecka.
Alternatywą są kremy z filtrem mineralnym, czyli fizycznym. Te składają się tylko ze związków organicznych, które nie będą wnikać w skórę dziecka – są więc o wiele bezpieczniejszą opcją, jeżeli wybierasz krem dla noworodka czy niemowlaka. Mniejs za inwazyjność ma jednak swoje konsekwencje. W przeciwieństwie do filtra chemicznego krem z filtrem mineralnym nie pochłania promieni słonecznych, a zatem wymaga częstszych aplikacji – mniej więcej co dwie, trzy godziny.
Zobacz także: