Sezon letni zawsze stawia nas przed koniecznością wyboru właściwej ochrony przeciwsłonecznej. Zabezpieczać możemy się przy pomocy preparatów z odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznymi, które chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim kremy i olejki do opalania.

Z roku na rok kosmetyków (w tym kosmetyków naturalnych) z filtrem przybywa. W związku z tym wybór jest coraz większy, co niekoniecznie oznacza, że łatwiejszy. Musimy dobrać nie tylko rodzaj preparatu, ale i rodzaj filtra. Poszczególne wyroby mają zróżnicowane składy i warto zdecydować się na taki, który będzie najbardziej bezpieczny dla skóry i zapewni jej naturalną ochronę.

Moc filtra określa się za pomocą czynnika SPF (Sun Protection Factor), który wskazuje, przez jak długi czas nasza skóra chroniona jest przed promieniowaniem UVB. Uznaje się, że średni czas przebywania na słońcu niepowodujący oparzeń skóry to 15 minut. Jeżeli mamy do czynienia z kremem z SPF 20, czas ten wydłuża się 20-krotnie. Oznacza to, że krem lub olejek z filtrem SPF 20 zapewnia ochronę przez 5 godzin (15 min x 20 = 300 min, czyli 5 godzin). Filtry zaczynają się od bardzo małych (SPF 10), a kończą na 50+.

wpływ promieniowania słonecznego na skórę

Kiedy i z jakiego filtra przeciwsłonecznego skorzystać?

Najmniejszy filtr warto wykorzystać już podczas pierwszych wiosennych promieni słonecznych. Szczególnie ważne jest to dla osób z wrażliwą skórą czy też alergików, którym często promienie słoneczne nie służą. Filtr należy stopniowo zwiększać, dostosowując go do intensywności promieni słonecznych i częstotliwości przebywania na słońcu.

Jaki wpływ na skórę ma promieniowanie słoneczne?

Większość z nas lubi przebywać na słońcu, a zimą i jesienią z utęsknieniem czeka na początek lata. Oprócz czerpania przyjemności z temperatury pozwalającej na noszenie lekkiej odzieży, przebywanie na słońcu ma również korzyści zdrowotne: działa antydepresyjnie i poprawia metabolizm. Około 30 minut dziennie na słońcu nie stanowi dla naszej skóry problemu. Organizm potrzebuje takiej dawki promieniowania do tego, aby syntetyzować witaminę D, z czym nierzadko miewa kłopoty zimą.

Ze Słońca można, a wręcz należy korzystać. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu umiaru i odpowiednim zabezpieczeniu skóry - choć słoneczna opalenizna wygląda ładnie i w małych dawkach wpływa korzystnie na zdrowie, to zbyt długi czas wystawienia ciała na promieniowanie UVA i UVB może okazać się szkodliwy. Co konkretnie powoduje?

- przyspiesza proces starzenia się skóry
- przesusza skórę
- może prowadzić do powstania czerniaka lub nawet nowotworów skóry.


Które oleje zawierają naturalne filtry przeciwsłoneczne?

 • Olej z pestek malin: SPF 28-50

 • Olej z nasion marchwi: SPF 38-40

 • Olej z kiełków pszenicy: SPF 20

 • Olej z awokado: SPF 4-15

 • Oliwa z oliwek: SPF 2-8 

 • Olej kokosowy: SPF 2-8

 • Olej macadamia: SPF 6

 • Olej rycynowy: SPF 6

 • Olej arganowy: SPF 6

 • Masło shea: SPF 6

 • Olej migdałowy: SPF 5

ochrona przeciwsłoneczna - co wybrać

Ochrona przeciwsłoneczna - co wybrać, aby skutecznie chronić skórę?

3 warte uwagi produkty do opalania, o których trochę więcej poniżej:

Krem na słońce Faktor SPF 30 75ml

Zawarty w nim olej z rokitnika i oliwa z oliwek chronią skórę przed promieniowaniem i zapewniają odpowiednie nawilżenie. Krem jest wodoodporny, więc zapewnia ochronę również podczas pływania czy zabaw w wodzie.


Kosmetyki przeciwsłoneczne Eco Cosmetics to naturalne kosmetyki zawierające mineralne pigmenty, które po naniesieniu na skórę działają jak maleńkie lusterka odbijające szkodliwe promienie słoneczne. W ich składzie nie ma cynku, a w procesie produkcji nie zastosowano nanotechnologii. Wyprodukowano je zgodnie z najnowszymi zaleceniami Unii Europejskiej w zakresie ochrony przeciwsłonecznej.

Kosmetyk posiada certyfikat ECOCERT i nie zawiera żadnych syntetycznych środków barwiących, zapachowych czy konserwujących. Ma w 100% naturalny skład. W skrócie - to doskonała ochrona i bezpieczeństwo dla skóry! Czego chcieć więcej?

Do wyboru jest cała gama kremów firmy Eco Cosmetics z filtrami o różnej mocy, w tym& również przeznaczone dla dzieci.

Ey! Spray na słońce SPF 50, mineralna ochrona przeciwsłoneczna, 100 ml

Produkt w 100% naturalny, bezpieczny dla człowieka i środowiska. Nietestowany na zwierzętach, w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska, bez nanotechnologii. Doskonały wybór dla osób dbających o środowisko. Zapewnia zbalansowaną ochronę przed promieniami UVA i UVB.

Krem na słońce faktor SPF 50+ dla dzieci i niemowląt 50 ml

Wodoodporny krem na słońce SPF 50+ BB to w 100% naturalna formuła, zapewniająca ochronę skóry dla dzieci i niemowląt. Preparat nie powoduje zanieczyszczenia wody. Formuła wzbogacona oliwą z oliwek, olejem macadamia i olejem z wiesiołka zapewnia nie tylko ochronę przed promieniami Słońca, ale także nawilża i pielęgnuje delikatną, szczególnie narażoną na oparzenia dziecięcą skórę.

W upalne dni warto dać skórze odpocząć od ciężkiego makijażu i zapewnić jej naturalną pielęgnację.

Krem nie zawiera kwasu p-hydroksybenzoesowego, filtrów i konserwantów chemicznych.

Co jeszcze zapewni skórze naturalną ochronę przed Słońcem?

Chcesz obejrzeć szerszą gamę produktów, które zapewnią Ci skuteczną ochronę przeciwsłoneczną? Więcej preparatów z filtrami znajdziesz na www.bee.pl w dziale Kosmetyki do opalania.


Zobacz także: