Ciało dorosłego człowieka w 50-60% składa się z wody. Jest ona niezbędnym elementem sprawnego funkcjonowania organizmu, bez wody po prostu nie ma życia. Wszyscy wiedzą, że organizm należy nawadniać, jednak jak to zrobić dobrze? O tym w dzisiejszym artykule.
2 litry płynów dziennie
Zewsząd słyszymy, że średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 2 litry dla kobiet i 2.5 litra dla mężczyzn. Czy to znaczy, że każdego dnia musimy wypijać aż tyle wody? Okazuje się, że nie. Podane wartości dotyczą całkowitego zapotrzebowania organizmu na płyny, w tym również wodę znajdującą się w owocach, warzywach, sokach, mleku, koktajlach, zupach, a nawet w kawie i herbacie. Natomiast warto zadbać, aby 2/3 wypijanych płynów stanowiła sama woda.
A co z kawą i herbatą?
Mimo właściwości moczopędnych te dwa napoje też się wliczają do ogólnej liczby wypijanych płynów. Wielu ekspertów podkreśla, że umiarkowane spożycie kawy i herbaty, nie prowadzi do utraty wody. Dodajmy jeszcze, że umiarkowane ilości dotyczą 2-3 filiżanek kawy lub 5-8 filiżanek herbaty na dobę. Jednak jeśli płyny ograniczymy wyłącznie do kawy i herbaty, możemy doprowadzić do utraty wody.
Kiedy powinniśmy więcej pić?
- Podczas zwiększonej aktywności fizycznej (intensywne ćwiczenia, praca fizyczna).
- Podczas chorób z gorączką, wymiotami lub biegunką.
- Przy podwyższonej temperaturze i niskiej wilgotności (dochodzi do utraty wody wraz z potem).
- W trakcie diety bogatej w białko (dochodzi wtedy do zwiększenia wydalania moczu) oraz błonnik.
- Po spożyciu napojów alkoholowych (prowadzi to do odwodnienia organizmu).
- W trakcie zaparć.
- W leczeniu i profilaktyce kamicy nerkowej.
Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, pamiętaj o kilku zasadach
- Dbaj o to, aby 2/3 wypijanych płynów stanowiła woda.
- Napoje z kofeiną spożywaj w umiarkowanej ilości (2-3 filiżanki kawy lub 5-8 filiżanek herbaty na dobę).
- Popijaj płyny często, lecz w małych ilościach (pół szklanki).
- Ilość spożywanej wody powinna być proporcjonalna do jej strat. Oznacza to, że w trakcie upałów, podczas dużej aktywności fizycznej, chorób lub innych sytuacji opisanych akapit wyżej, należy wypijać odpowiednio więcej płynów.