Jak zdrowo schudnąć? Coraz częściej zadajemy sobie to pytanie, gdy zamierzamy przejść na dietę. Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważna by zapewnić sobie smukłą sylwetką i by nie odbiło się to na naszej formie. Otyłość nazywana jest chorobą cywilizacyjną, a częstość jej występowania wzrasta lawinowo. Niepokojący jest fakt, że nadwagę można już zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet u dzieci w wieku przedszkolnym. Mimo wzrastającej świadomości, łatwego dostępu do informacji, problem wciąż narasta. Na każdym kroku możemy się natknąć na "niezawodne" i szybkie sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów. Kuracje, diety, programy ćwiczeń z trenerami osobistymi mogą przynieść zamierzony efekt, ale również mogą poważnie zrujnować naszą kieszeń a co gorsze zdrowie.

Jak zdrowo schudnąć?

Aby skutecznie i bezpiecznie walczyć z nadwagą musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli oczekujemy szybkich efektów, to mogą one być krótkotrwałe i niebezpieczne dla naszego organizmu. Kluczem do pozbycia się zbędnych kilogramów jest wzmożona aktywność fizyczna i zbilansowana, zdrowa dieta.

Jak zdrowo schudnąć

Aktywność fizyczna

Jeżeli pracujemy w biurze, wracamy do domu samochodem i wjeżdżamy do niego windą by do końca wieczoru leżeć wygodnie na kanapie, to bezwarunkowo zmieńmy tryb życia. Nie koniecznie musimy przygotowywać się od razu do maratonów lub katorżniczego biegania -zacznijmy od małych kroczków. Znajdźmy taką aktywność - która sprawi nam przyjemność, i nie będziemy musieli się do niej zmuszać (yoga, basen, squash). Zacznijmy od spacerów minimum pół godzinnych i ustabilizujmy je na ilości 10000 kroków dziennie (z pomocą mogą przyjść nam aplikacje w smartfonach). Systematyczność tych działań pomoże nam spalić około 3500 kalorii w tygodniu. Dodatkowo zrezygnujmy z windy, zaparkujmy samochód dalej od swojego domu i wyróbmy sobie nawyk chodzenia podczas rozmowy telefonicznej.

Zdrowa dieta

W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów i diet, które pomogą, a nawet zagwarantują nam pozbycie się problemów z nadwagą. Pamiętajmy, że te porady nie zawsze są konsultowane z dietetykami i mogą sprawić, że pozbawimy nasz organizm niezbędnych składników odżywczych. By nie narazić naszego organizmu na powikłania spowodowane niedoborami minerałów i witamin musimy trzymać się następujących zasad żywienia:

  • Odżywiajmy się regularnie. Zamiast trzech dużych posiłków w ciągu dnia przejdźmy na pięć mniej obfitych.
  • Unikajmy cukru. Jeżeli już musimy dosładzać napoje lub potrawy to stosujmy zamienniki o niższym indeksie glikemicznym.
  • Wybierajmy produkty bogate w błonnik. Zmniejszają one uczucie głodu i redukują przyswajanie cholesterolu.
  • Zredukujmy spożywanie tłuszczów nasyconych. Dołączmy do swojej diety owoce morza, ryby, oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Ograniczmy alkohol gdyż zawiera on tylko puste kalorie. Okazjonalnie możemy skusić się na czerwone wytrawne wino, które zawiera przeciwutleniacze.