Specjaliści biją na alarm, że coraz powszechniejszą praktyką staje się „zabawianie” dzieci tabletami i smartfonami. Co gorsza, dotyczy to coraz mniejszych dzieci. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że korzystanie z urządzeń z ekranami dotykowi przez najmłodszych wpływa na nich bardzo negatywnie. Tymczasem nie potrzeba wielkiego wysiłku, inwencji twórczej, aby zaproponować dzieciom zabawy innego rodzaju niż z wykorzystaniem elektronicznych gadżetów. Podpowiadamy rodzicom, jak umilić najmłodszym czas, jednocześnie rozwijając ich zdolności manualne i umysłowe przez zabawy z dziećmi.

Zabawy z dziećmi – budowanie

Kto z nas w dzieciństwie nie lubił zabawy klockami? Te małe kolorowe przedmioty, często o różnych kształtach, potrafiły zająć na długi czas, zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Nie warto więc rezygnować z czegoś, co sprawdzało się w każdym pokoleniu. Co ważne, już najmłodszym dzieciom możemy kupić klocki. Istotne jest jednak odpowiednie ich dostosowanie do wieku malucha. Pierwsze klocki mogą być wykonane z gąbki. Dzięki ich miękkości, dziecko, które może mieć jeszcze nieskoordynowane ruchy, nie uderzy się, ani nie skaleczy. W miarę rozwoju malucha, włączamy  klocki drewniane czy plastikowe. Należy także brać pod uwagę stopień różnorodności i skomplikowania zestawu elementów.

Dla mniejszych dzieci wybieramy te „prostsze warianty”, dla starszych bardziej zaawansowane, wymagające coraz większej kreatywności i umiejętności manualnych. Popularność zabawy klockami była także inspiracją dla producentów zabawek do wymyślenia coraz to nowych gadżetów, w których chodzi o kreatywne budowanie i tworzenie. Obecnie wielką popularnością cieszą się także zestawy elementów, z których mali konstruktorzy, samodzielnie lub z pomocą rodziców, mogą budować roboty lub inne postaci. Tego rodzaju zabawy niesamowicie rozwijają zdolności manualne dziecka, ale także ich wyobraźnię, kreatywność i umiejętność pracy zespołowej. Uczą także logicznego i przestrzennego myślenia. 

Zabawy z dziećmi - puzzle

Puzzle to kolejny, kultowy pomysł na zabawę, który może pochłonąć nie tylko dziecko, ale także dorosłych. Tak naprawdę układanie puzzli nie ma limitu wiekowego, ale szczególnie w dzieciństwie może stać się wspaniałym sposobem na spędzanie czasu. Obecnie na rynku zabawek znajdziemy puzzle już dla dzieci w wieku 2 lat. Są to najczęściej proste np. trójelementowe, kolorowe puzzle. Im starsze dziecko, tym poprzeczka stawiana jest coraz wyżej.

Często dzieci, które pokochały układanie puzzli przenoszą tę pasję także w dorosłym życiu, tworząc, piękne, wieloelementowe obrazy, które po złożeniu stanowią nawet wariant dekoracyjny na ścianie. Co ważne, puzzle są wykonywane z różnych materiałów: papierowe, z pianki, drewniane, plastikowe. Na każdym etapie rozwoju dziecka można wybrać coś najbardziej odpowiedniego. Układanie puzzli ma olbrzymie walory edukacyjne, ćwiczy pamięć, rozwija sprawność manualną, a nawet jak dowodzą badania, pomagają w nauce matematyki!

Zabawy z dziećmi – bańki mydlane

O tym, że tak naprawdę niewiele trzeba, aby zachwycić dziecko, wie każdy rodzic. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się być strzałem w dziesiątkę. Podczas, gdy prześcigamy się w pomysłach na drogie, nowoczesne zabawki, doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem, może być puszczanie baniek mydlanych. Płyn do takiej zabawy możemy zakupić za kilka złotych lub nawet przygotować własnoręcznie w domu.

Niepozorne bańki mydlane mogą stać się narzędziem różnych zabaw. Może to być np. łapanie baniek w ręce, rozbijanie ich klaskaniem, słuchanie jak pękają, niedopuszczanie, aby któraś dotknęła podłogi itp. Dla starszych dzieci można wymyślić nawet zawody w puszczaniu baniek mydlanych. Ta pozornie banalna zabawa wpływa korzystnie na rozwój wszystkich zmysłów dziecka! Ponadto jest dobrym ćwiczeniem oddechowym i sposobem na aktywność fizyczną.