Dawniej kobiety, które chciały należeć do arystokracji unikały słońca jak ognia - osłaniały się parasolkami, cały rok nosiły odzież z długim rękawem. Takie działanie przynosiło długofalowe skutki – ich cera była piękna, zdrowa i jędrna przez zaskakująco długi czas. Współcześnie nie musimy się męczyć z parasolkami czy zbyt ciepłym ubraniem, mamy pomoc w postaci kosmetyków do opalania, które skutecznie niczym tarcza osłonią naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Dlaczego tak ważne jest używanie kremów UV? Jaki krem do opalania wybrać?

SPIS TREŚCI

  1. Krem do opalania - dlaczego jest tak ważny?
  2. Jak działają kosmetyki do opalania z filtrem UV?
  3. Krem z filtrem – jaki wybrać?
  4. SPF 15, 20, 30, 50 czy 50+ - jaki filtr do jakiej skóry?


Krem do opalania - dlaczego jest tak ważny?

Żeby w pełni zrozumieć potrzebę regularnego, codziennego stosowania ochrony przeciwsłonecznej, należy poznać sposób, w jaki promienie wpływają na naszą skórę.

Każdy z nas produkuje barwnik – melaninę. To ona odpowiada za kolor włosów, tęczówek i przede wszystkim skóry. Im jesteśmy w stanie wyprodukować jej więcej, tym nasza skóra jest bardziej odporna na promienie słoneczne, dzięki czemu dłużej możemy przebywać na słońcu bez szkody.

krem do opalania

Analogicznie, im jaśniejsza jest nasza skóra, tym bardziej powinniśmy unikać przebywania na słońcu bez kremu z filtrem, ponieważ będzie ona bezbronna. Promieniowanie UV oprócz skutku ubocznego w postaci brązowienia naszej skóry, powoduje także jej uszkodzenie – komórki, które są narażane na uszkodzenia, mogą być z kolei zalążkiem raka. Co więcej, skóra regularnie eksponowana na działanie promieni UV, która nie jest zabezpieczana kremem do opalania, szybciej się starzeje, traci nawilżenie i jędrność.

Z drugiej strony, jedną z bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witaminą jest witamina D3 – regularne dostarczanie jej w odpowiedniej ilości jest konieczne, a jej produkcję zawdzięczamy właśnie słońcu. Dlatego nie powinniśmy całkowicie rezygnować z ekspozycji na promienie słoneczne, za to zawsze należy zabezpieczyć naskórek warstwą ochronną, jaką zapewniają balsamy do opalania.

Jak działają kosmetyki do opalania z filtrem UV?


Krem z filtrem nałożony na naszą skórę ma odbijać promienie słoneczne. Dotyczy to zarówno promieniowania UVA, jak i UVB. Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja kosmetyków do opalania powinna być częsta, ponieważ krem ściera się z naszej skóry.

Nałożenie kremu do opalania należy powtarzać każdorazowo, jeżeli korzystamy z kąpieli. Nawet jeżeli kosmetyk określony jest jako wodoodporny, oznacza to, że ochroni nas podczas pływania, kiedy jednak wyjdziemy na brzeg i przetrzemy skórę ręcznikiem, pozbawimy naszą skórę tak potrzebnej ochrony.

Krem z filtrem – jaki wybrać?

Współcześnie wybór kosmetyków, które mają faktor przeciwsłoneczny, jest naprawdę szeroki. Do wyboru mamy kremy lub balsamy do opalania mineralne oraz chemiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Kosmetyki mineralne na pewno nie obciążą skóry – co więcej, dodatkowo ją nawilżą. Są to jednak preparaty, które tworzą fizyczną barierę, słabo się wchłaniają, często pozostawiają białą poświatę na naszej skórze, co może nie być problematyczne na plaży, jednak w życiu codziennym, w pracy może przeszkadzać. Takie działanie zawdzięczamy przede wszystkim tlenkowi cynku, który działa dwojako – regeneruje skórę, a dodatkowo chroni ją przed promieniowaniem.

Filtry chemiczne za to są sztuczne i wiele osób stara się ich unikać, ze względu na to, że chemii dostarczamy naszemu organizmowi takie ilości, że nie ma potrzeby tego dokładać. Firmy kosmetyczne dołożyły więc starań i stworzyły pewnego rodzaju hybrydę – kosmetyk łączący krem chemiczny oraz balsam do opalania o właściwościach mineralnych, zapewniający kompleksową ochronę przed promieniowaniem UV.

SPF 15, 20, 30, 50 czy 50+ - jaki filtr do jakiej skóry?

krem z filtrem do opalania

Im ciemniejsza karnacja, tym faktor, jaki zawierają kremy do opalania, może być niższy. Przy aplikacji należy jednak pamiętać, że kosmetyki do opalania oprócz odpowiedniego filtra powinny być nałożone w odpowiedniej ilości, żeby móc zapewnić właściwą ochronę.

Wśród najpopularniejszych karnacji wyróżnia się cztery typy, do których przypisaliśmy rekomendowaną moc filtra:

Kremy z filtrem 10 i 15 - fototyp I

Ciemne włosy i śniada, oliwkowa skóra to cechy charakterystyczne osób, które znajdują się w I fototypie. Są to szczęściarze, którzy najdłużej mogą przebywać na słońcu. Ich skóra nie jest podatna na oparzenia, opalenizna, jaką zdobywają, jest złota, brązowa. W tym przypadku możliwe jest stosowanie kremu do opalania z najniższym filtrem SPF 10 i 15. Tutaj dobrze sprawdza się DERMA Krem słoneczny do twarzy SPF 15 50 ml, który zapewnia ochronę nawet najbardziej wrażliwej cerze - może być stosowany nawet przez osoby borykające się z AZS.

Kremy z filtrem 20 i 30 - fototyp II

Krem do opalania o faktorze SPF 20 i 30 mogą stosować osoby, które zalicza się do fototypu II. Do tej grupy należą ciemnowłose osoby o średnim, najczęściej wpadającym w żółty odcieniu skóry. Ten typ także nieczęsto ulega poparzeniom, do tego w miarę szybko opala się na złoty kolor. Można zastosować krem DERMA Roll-on słoneczny SPF 30 50 ml, który zapewnia bardzo wygodną i szybką aplikację.

Krem z filtrem 50 - fototyp III

Osoby o bardzo jasnej karnacji, którą często zdobią piegi, zaliczają się najczęściej do III fototypu. Ze względu na to, że skóra osób o tym fototypie łatwo ulega poparzeniu przez słońce, często bywa zaczerwieniona, najlepiej smarować ją kremem do opalania z najwyższym faktorem. Bardzo dobrze sprawdza się tu krem Holika Holika Aloe.

Kremy do opalania z filtrem 50+ - fototyp IV

Najjaśniejsza karnacja w całym zestawieniu, włosy bardzo jasny blond lub w odcieniach rudości. Skóra rzadko się opala, a jeżeli już, to najczęściej na kolor czerwony. Cera ma tendencję do poparzeń. Koniecznie należy stosować krem do opalania z najwyższym faktorem – SPF 50 i wyższym. Do tego fototypu zawsze zaliczamy dzieci i niemowlęta, bez względu na kolor ich włosów czy karnację. W tym przypadku stosowanie kremu SPF 50 takiego jak ECO COSMETICS Krem na słońce faktor SPF 50+ jest koniecznością.

Zawsze lepiej wybrać krem o wyższym faktorze niż niższym. Nie warto ryzykować poparzenia, które oprócz dyskomfortu, może nieść jeszcze inne, znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Kosmetyki do opalania powinny być zatem zawsze obecne w naszej kosmetyczce, zwłaszcza w trakcie letnich upałów.


Zobacz także: