Herbata lawendowa, syrop lawendowy, wyjątkowy zapach suszonej lawendy – miłośnicy i miłośniczki tej rośliny z pewnością wzdychają na samą myśl o wyjątkowym lawendowym aromacie. Rzeczywiście, to właśnie zapach jest najcenniejszym walorem lawendy – zapach, a konkretniej olejek eteryczny, który jest kompozycją rzadko występujących substancji, przyczyniających się do wszechstronnego działania rośliny. Lawendę doceniano już od wieków w medycynie naturalnej, zatem po raz kolejny zwracamy się w stronę jakże bogatego świata naturalnej pielęgnacji i żywności!

SPIS TREŚCI

Lawenda – właściwości zdrowotne
Lawenda – zastosowanie

Lawenda – właściwości zdrowotne

Lawenda to nie tylko wyjątkowy zapach, ale także szereg właściwości zdrowotnych. Zacznijmy od początku, czyli od kwiatów lawendy, które mogą stać się fundamentem odżywczego naparu. Kwiat lawendy może funkcjonować jako naturalny suplement diety pozwalający na regulację kłopotów związanych z układem trawiennym takich jak brak apetytu, problemy z metabolizmem czy kolki i wzdęcia. Substancje charakterystyczne dla kwiatów i liści lawendy pomagają także w walce z niestrawnością czy zaparciami. Nie należy jednak traktować lawendy jako antidotum na wszystkie problemu z układem pokarmowym – podstawą zawsze powinna być konsultacja lekarska.

Lawenda, a przede wszystkim olejek lawendowy może być także pomocny przy zwalczaniu wszelkiego rodzaju infekcji. Produkt ten wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, dlatego też świetnie nadaje się do inhalacji czy płukania gardła.

Lawenda – zastosowanie

Zapach lawendy to wyjątkowy, niezwykle łatwy do rozpoznania aromat. Mówiąc o lawendzie, często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że istnieje wiele odmian tej aromatycznej rośliny. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje lawendy:

  • lawenda wąskolistna,
  • lawenda pośrednia,
  • lawenda francuska,
  • lawenda wełnista,
  • lawenda spika,
  • lawenda wielodzielna.

Ze względu na specyficzne i rozmaite właściwości, lawenda znajduje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystujemy jej wyjątkowy smak, zapach, ale także wygląd. Herbata lawendowa, własnoręcznie przygotowany napój, dodatek do mięs, warzyw – jak jeszcze można wykorzystać lawendę? Zaraz się tego dowiesz!

Lawendowe kosmetyki >

Lawenda w kuchni

Ta aromatyczna roślina świetnie sprawdza się w kuchni i nie chodzi tu bynajmniej o kuchenną dekorację w postaci lawendy w doniczce. Lawenda lekarska w wersji suszonej może służyć jako podstawa naparów. Lawenda jest także idealna jako dodatek do sałat czy niektórych potraw mięsnych, ale nie tylko. Stanowi także urozmaicenie mrożonych napojów czy koktajli i funkcjonuje zarówno jako niecodzienny dodatek smakowy, jak i jako estetyczny element niezbędny przy przygotowywaniu niektórych dań.

Lawenda w domu powinna znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu, z kolei suszoną wersję rośliny warto przechowywać w szczelnym pojemniku.

Lawenda w kosmetyce

Możliwości wykorzystania lawendy nie kończą się na szerokim zastosowaniu w kuchni. To roślina, która z powodzeniem wykorzystywana jest w kosmetyce. Słynie bowiem z właściwości antyseptycznych i przeciwgrzybicznych, dlatego też często stosuje się ją w pielęgnacji cery przez osoby zmagające się z trądzikiem. Olejek lawendowy przyspiesza także regenerację podrażnionego naskórka, stąd chętnie wykorzystuje się go do produkcji toników zy wszelkiego rodzaju kremów pielęgnacyjnych stworzonych z myślą o skórze delikatnej i wrażliwej. Olejek lawendowy jest również częstym elementem kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy.

W jaki jeszcze sposób wykorzystujemy lawendę w kosmetyce? Lawendowy olejek eteryczny jest podstawą Peelingu Solnego Słona Lawenda od Mydlarni 4 Szpaki, który świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. W naszym sklepie internetowym znajdziecie także kolejną propozycję od Mydlarni 4 Szpaki, mianowicie Superlekki olejek do ciała Lawenda. Dla miłośników tej aromatycznej rośliny przygotowaliśmy także Żel pod prysznic Lawenda Relaksujący od Organic Shop, Nawilżające masło do ciała (lawenda, awokado, ryż) od Iossi i wiele innych!

Więcej propozycji lawendowych kosmetyków znajdziesz w Polecanych produktach.y »).

Matka natura od zawsze obdarzała nas wieloma prezentami w postaci naturalnych ziół i roślin. Pomimo że starsze pokolenia pamiętają wykorzystywanie naturalnych produktów jako suplementów diety czy produktów pielęgnacyjnych, na początku XXI wieku, wraz z postępem rozwoju technologicznego, trochę o tym zapomnieliśmy. Na szczęście coraz chętniej wracamy do bogactw matki natury, a szerokie wykorzystanie lawendy jest tego doskonałym przykładem!


Zobacz także: