Marzec już od wielu lat kojarzony jest nie tylko z nadchodzącą wiosną, ale może przede wszystkim z obchodzonym 8 marca świętem kobiet. W naszym kraju Dzień Kobiet jest łączony z ideologią PRL, tak naprawdę jednak jest to święto międzynarodowe. Wyrosło ono z bardzo smutnych wydarzeń. W 1909 roku, w USA doszło do strajków. W jednym z nich, zginęło 126 protestujących kobiet, które zostały zamknięte w fabryce, gdzie później wybuchł pożar. Począwszy od 1910 roku zaczęto obchodzić Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci tych, które zginęły w pożarze. W większości krajów święto to obchodzone jest 8 marca i jest wspaniałą okazją do okazania kobietom szacunku i wdzięczności.

Dzień kobiet przez miesiąc

Dzień Kobiet tak bardzo wpisał się do naszego kalendarza, że cały miesiąc, w którym wypada to święto, jest nazywany miesiącem kobiet. Apogeum obchodów wiąże się naturalnie z 8 marca, kiedy panie są obdarowywane przez mężczyzn kwiatami i prezentami, jednak cały ten przedwiosenny miesiąc może stać się dobrą okazją do świętowania kobiecości. Co ważne, nie chodzi tutaj tylko o to, aby to panowie „stawali na głowie”, aby pokazać kobietom pamięć, troskę i uczucia. Same panie mogą potraktować ten okres w roku jako szczególny moment na zatroszczenie się o siebie i zainspirowanie do jeszcze lepszego przeżywania swojej kobiecości i misji.

Inspirujące kobiety

Wspaniałą inspiracją są piękne i mądre cytaty, które pozostawiają po sobie różne osoby ze świata literatury, nauki, filmu czy też religii. Znajdziemy tam wiele postaci wyjątkowych kobiet, które zasłynęły nie tylko swoimi osiągnięciami, ale także mądrym podejściem do życia. Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, aby znaleźć dla siebie kilka takich perełek, które zainspirują każdą kobietę i zmotywują ją do troski o siebie i swój własny rozwój, bez względu na wiek, na to czy są mężatkami, czy tzw. singielkami, czy robią karierę, czy też wychowują dzieci, a może łączą jedno i drugie. Poniżej przedstawiliśmy propozycję 8 cytatów inspirujących kobiet, które warto poznać lub sobie przypomnieć w marcu, miesiącu kobiet.

Nie poddawaj się

Na pierwszy ogień – Coco Chanel (właściwie Gabrielle Bonheur Chanel), czyli kobieca ikona mody i stylu rodem z Francji. Ta najsłynniejsza projektantka wszech czasów powiedziała kiedyś: Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć. W jej ustach te słowa nabierają szczególnej prawdy. Wychowywała się w sierocińcu, po tym jak ojciec porzucił ją i jej rodzeństwo po śmierci ich matki. Trudne i smutne dzieciństwo, a także późniejsze rozczarowania, nie powstrzymały jej przed tym, aby osiągnąć coś wielkiego w swoim życiu. Stawiała na intensywną pracę nad sobą i wierzyła w sukces. Kolejną inspirującą kobietą, Polką znaną na całym świecie, była fizyczka i chemiczka Maria Skłodowska-Curie, która aż dwukrotnie otrzymała Nobla za swoje osiągnięcia. Podkreślała, że trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę. Podobnie jak Coco Chanel, zdobyła w życiu tak wiele, dzięki swojej wytrwałości, konsekwencji i wiarę we własną wartość.


Zobacz eko-prezenty na Dzień Kobiet »


Zawsze piękna

Kobiety pragną czuć się piękne, nie tylko w oczach innych, ale także w swoich własnych. Spora część z nich jednak przegrywa ze swoimi kompleksami. Dla tych pań inspirujące powinny być słowa dwukrotnej laureatki Oscara, aktorki Vivien Leigh, która została szczególnie zapamiętana jako Scarlett w filmie Przeminęło z wiatrem. Powiedziała kiedyś z przekonaniem, że nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne. Wiara we własne piękno i odkrywanie go to jedno z najważniejszych zadań każdej kobiety. O tym, że piękno nie zależy tylko od dobrych kosmetyków, mówiła także znana amerykańska aktorka, nominowana niejednokrotnie do Oscara, Rosalind Russel. Najlepszym kosmetykiem dla kobiety jest radość życia – podkreślała, inspirując płeć piękną do cieszenia się nawet z małych rzeczy i korzystania z uroków życia.

W imię miłości

Niezwykłą postacią w polskiej historii była Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej uratowała wiele żydowskich dzieci, wyróżniona odznaczeniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego oraz Orderem Uśmiechu. W pamięć zapadają jej słowa: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. Jest to niesamowita inspiracja do rozsiewania dobra w tym miejscu i wśród tych ludzi, których każda kobieta ma obok siebie. Bycie dobrym oznacza jednak także bycie takim w stosunku do samej siebie. Mówiła o tym inna inspirująca kobieta, pisarka, publicystka i tłumaczka Maria Konopnicka. Tylko miłość jest siłą, co złagodzić może ból świata – przekonywała, zwracając uwagę na to, że kariera i bogactwo to drugorzędne sprawy.

Nigdy nie jest za późno

Warto miesiąc kobiet potraktować jako czas, kiedy podjęcia przez kobietę nowych postanowień, może odkładanych już od dłuższego czasu. Zachęcające w tym względzie są słowa jednej z najsłynniejszych aktorek, Jane Fondy. Jej prywatne życie było pełne osobistych dramatów. Mimo to powtarzała: Nigdy nie jest za późno – za późno by zmienić swoje życie, za późno by być szczęśliwym. Sama jest przykładem na to, że naprawdę nigdy nie jest za późno na szczęście. Dobiegając 80-tki i nadal jest jedną z najpiękniejszych kobiet, które akceptują siebie i znają swoją wartość. Na koniec cytat z lekkim przymrużeniem oka, który jednak ma zachęcać kobiety do dbałości o własne potrzeby. Jego autorką jest międzynarodowej sławy, amerykańska pisarka Elizabeth Gilbert. W jednej z jej książek znajdziemy słowa: miejsce kobiety jest w kuchni... gdzie ma siedzieć sobie wygodnie, z nogami w górze, popijać wino i przyglądać się, jak jej mąż gotuje obiad.

Nie tylko w Dzień Kobiet.


Zobacz także: