Komary i kleszcze - ci nieproszeni goście jak mało kto potrafią zepsuć wakacyjne plany, spacer po parku czy grilla na działce. Jak się przed nimi ochronić? Niestety, idealny sposób nie istnieje. Skuteczność ochrony zależy od kilku czynników, takich jak zastosowana ilość preparatu, wilgotność, wiatr, temperatura i osobisty zapach. Do dyspozycji mamy jednak naturalne preparaty, które cechują się wysoką skutecznością. Należą do nich olejki eteryczna i gotowe preparaty.

Olejki eteryczne - naturalny sposób na kleszcze i komary

Olejki eteryczne to esencje pozyskiwane przez wyciskanie ich z roślin. Mają mocny, intensywny zapach, charakterystyczny dla danej rośliny. Mogą być stosowane do aromaterapii, masażu, inhalacji czy w kominkach do aromaterapii. Inną, powszechnie znaną właściwością jest odstraszanie komarów i kleszczy.

Których olejków eterycznych nie lubią? Skutecznie odstraszą je olejki:

 • anyżowy,
 • goździkowy,
 • geraniowy,
 • cytronellowy,
 • lawendowy,
 • eukaliptusowy,
 • z mięty pieprzowej,
 • z paczuli,
 • rozmarynowy,
 • z drzewa herbacianego.

Jak używać olejków eterycznych do odstraszania komarów i kleszczy?

Jeśli jesteśmy w pomieszczeniu, najprostszym sposobem będzie wykorzystanie kominka do aromaterapii. Wystarczy wlać 3-4 kropli olejku, aby zniechęcić komary do wlatywania. Gdy woda w kominku wyparuje, należy ją uzupełnić i ponownie dodać kilka kropli. Kominek najlepiej postawić przy otwartym oknie lub balkonie.

Kominki są dostępne w najróżniejszych kształtach i kolorach, tak więc mogą stać się dodatkowym atrakcyjnym wyposażeniem wnętrza.

Co zrobić, jeśli nie mamy kominka? Jeśli jego zakup kominku nie wchodzi w rachubę, warto użyć zwykłej miseczki. Nalewamy do niej gorącej wody i dodajemy kilka kropli olejku. Niestety, jak tylko woda się ochłodzi, zapach olejku stanie mniej intensywny, więc musimy systematycznie uzupełniać miskę wodą o odpowiedniej temperaturze.

Szeroki wybór olejków eterycznych i kominków znajdziesz w naszym dziale >>Aromaterapia<<.

Gotowe preparaty przeciw komarom i kleszczom

Jak zapewnić sobie ochronę na świeżym powietrzu? W tym przypadku proponujemy gotowe preparaty o naturalnym składzie, bezpieczne dla skóry: Komar-Stop, Emulsję na słońce i komary oraz specjalny olejek na komary.

 1. Komar-Stop to płyn odstraszający komary i kleszcze. Może być stosowany również do ochrony zwierząt przed kleszczami (działanie potwierdzone przez Instytut Weterynarii). Butelka jest wyposażona w atomizer, co umożliwia bardzo wygodne stosowanie.
 2. Emulsja SPF30 na słońce i komary - ten kremik to praktyczne i ekonomiczne „trzy w jednym”. Z jednej strony emulsja zabezpiecza przed promieniami Słońca, z drugiej pielęgnuje suchą skórę, a z trzeciej zapewnia ochronę przed komarami. Emulsja rozprowadza się łatwo na skórze, nie pozostawiając żadnych widocznych śladów.
 3. Olejek na komary - nie tylko chroni przed owadami, lecz również pielęgnuje skórę. Ma przyjemny, cytrusowo-eukaliptusowy zapach. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry, również dla dzieci. Praktyczna butelka umożliwia ekonomiczne wykorzystanie w wybranych miejscach na skórze.

Co zrobić przy ugryzieniu?

Jeśli doszło już do spotkania pierwszego stopnia z komarem lub innym uciążliwym owadem, możemy zmniejszyć nieprzyjemną reakcję na ugryzienie z pomocą olejku lawendowego lub olejku z mięty pieprzowej. W tym celu należy wymieszać w 1-2 krople oleju w łyżeczce oleju spożywczego lub kosmetycznego, a następnie nanieść na miejsce ugryzienia.

Uwaga! Nie stosujemy stosujemy bezpośrednio na skórę nierozcieńczonych olejków, gdyż mogą powodować podrażnienia.

Wyposażeni w taką wiedzę powinniśmy wyjść cało z niezapowiedzianych spotkań z komarami i kleszczami.


Zobacz także: