Intensywnie fioletowe kwiaty oraz kłujące liście - to cechy charakterystyczne ostropestu plamistego - rośliny, która dziko porasta łąki oraz w naturalny sposób wspiera leczenie wielu dolegliwości. Co jej zawdzięczamy i jak powinno się ją stosować? W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje związane z ostropestem.

SPIS TREŚCI

  1. Ostropest plamisty - charakterystyka
  2. Ostropest plamisty - właściwości zdrowotne
  3. Ostropest plamisty - przeciwwskazania
  4. Olej z ostropestu
  5. Jak stosować ostropest plamisty?


Ostropest plamisty - charakterystyka

Ostropest plamisty to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, która dziko rośnie na polach, nieużytkach i w ogródkach. Coraz częściej jest ona również uprawiana ze względu na swoje właściwości lecznicze, które znane są ludzkości już od starożytności. W optymalnych warunkach dla rozwoju ostropest plamisty potrafi osiągnąć wysokość nawet 2 metry wysokości, a jego rozpoznanie ułatwiają charakterystyczne fioletowe kwiaty oraz kłujące liście. Działanie farmakologiczne ostropest zawdzięcza natomiast swoim owocom - niełupkom z puchem kielichowym.


Ostropest >>


Ostropest plamisty - właściwości zdrowotne

Dobroczynne właściwości ostropestu wynikają przede wszystkim z obecności w nim sylimaryny. Pod tą nazwą kryje się zespół flawonolignanów, który ma bardzo korzystny wpływ na wątrobę oraz wiele procesów zachodzących w naszym organizmie.

Wpływ ostropestu na wątrobę

Produkty na bazie ostropestu są często wykorzystywane przez osoby po długotrwałej antybiotykoterapii, zatruciu alkoholem lub grzybami, po zapaleniu wątroby lub w przypadku, gdy w ich pracy zawodowej występuje ryzyko związane z narażeniem na działanie toksycznych substancji. Suplementacja ostropestem wspiera bowiem regenerację wątroby, hamuje zmiany martwicze i wnikanie toksyn do środka błon komórkowych. Przy regularnym spożyciu tej rośliny nie tylko pobudzamy hepatocyty do odbudowy, lecz również zapobiegamy nowym uszkodzeniom w obrębie wątroby, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na marskość, stłuszczenie czy zapalenie.

Ostropest a problemy trawienne i odchudzanie

Ostropest plamisty reguluje również procesy trawienne - zwiększa wydzielanie soków trawiennych i wspiera działanie całego układu pokarmowego. Spożywając regularnie to ziele, znacząco przyspieszymy metabolizm oraz spalanie tłuszczu, a także pozbędziemy się nadmiaru wody i toksyn z organizmu, co okazuje się niezwykle przydatne dla osób odchudzających się lub chcących pozbyć się cellulitu.

Miażdżyca i gospodarka sercowo-naczyniowa

Badania wykazują, że regularne spożywanie ostropestu plamistego stabilizuje również poziom cholesterolu. Dzięki temu roślina ta zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych. Obniża ona również poziom cukru we krwi, a także wykazuje pozytywny wpływ na gospodarkę sercowo-naczyniową, wzmacniając ściany naczyń krwionośnych i działając przeciwzakrzepowo.

Pozostałe prozdrowotne właściwości ostropestu

Ostropest jest również niezwykle skuteczny w leczeniu kamicy żółciowej oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Preparaty z ostropestem plamistym coraz częściej wybierają również kobiety cierpiące na endometriozę ze względu na możliwość regulacji czasu krwawienia menstruacyjnego. Ponadto, warto korzystać z tego zioła w celu złagodzenia bólu głowy typu migrenowego czy objawów choroby lokomocyjnej.

Ostropest plamisty - przeciwwskazania

Ten naturalny środek leczniczy właściwie nie wykazuje skutków ubocznych. Zdecydowanie odradza się jednak jego użycie w przypadku bardzo ciężkich zatruć, niedrożnych kanalików żółciowych czy alergii na inne rośliny z rodziny astrowatych (np. rumianek, nagietek). W przypadku kobiet w ciąży, w czasie laktacji oraz dzieci poniżej 12. roku życia należy skonsultować suplementację ostropestem z lekarzem.

Olej z ostropestu

Tłoczony na zimno olej z ostropestu jest bardzo często wybierany przez osoby, którym zależy na naturalnej, ziołowej suplementacji. Produkt oprócz cennej substancji, jaką jest sylimaryna, zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminę E, C i K, garbniki, fitosterole oraz minerały. Regularne spożywanie oleju z ostropestu umożliwi prawidłową pracę wątroby, pomoże w zwalczaniu wolnych rodników i poprawi funkcjonowanie całego organizmu, pobudzając w nim procesy oczyszczające. Olej z ostropestu można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów: dodawać go do sałatek, zup, sosów czy smoothie, co ułatwia wprowadzenie go do codziennej diety.

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty możemy stosować na kilka sposobów.

Pierwszy z nich to przygotowanie maceratu z ostropestu poprzez zalanie nasion wodą i pozostawienie ich na kilka godzin w ciemnym miejscu. Tak przygotowany suplement przyjmujemy doustnie maksymalnie przez 3 tygodnie.

Druga opcja polega na zmieleniu owoców i przygotowanie z nich naparu, nalewki lub wykorzystanie ich jako dodatku do sałatek czy kanapek.

Trzecia możliwość jest związana z zakupem gotowych preparatów: oleju bądź tabletek z ostropestu plamistego. Wybór jest na tyle szeroki, że każda osoba znajdzie dla siebie najbardziej odpowiednią formę suplementacji.

Nie ulega wątpliwości, że ostropest plamisty wykazuje bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Można stosować go profilaktycznie w celu oczyszczenia i wzmocnienia organizmu, bądź wspierająco w terapii wielu schorzeń i chorób. To, jaką wybierzemy formę suplementacji, zależy tylko od nas, ale jedno jest pewne - regularne spożywanie produktów z ostropestem przyniesie nam w niedługim czasie wyjątkowo dobre rezultaty.


Zobacz także: