Zmagasz się z podrażnieniami skóry i chcesz poradzić sobie z nimi domowymi sposobami? W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny występowania podrażnień i radzimy, jak ich uniknąć.

Podrażniona skóra – najczęstsze przyczyny

Podrażniona skóra na twarzy to nic przyjemnego, ale by nie dopuszczać do takiego stanu, musimy najpierw dowiedzieć się, co i w jaki sposób negatywnie na nią oddziałuje.

Po pierwsze, promieniowanie UV. Z pewnością wielokrotnie słyszałyście pochwały dotyczące opalenizny i sformułowanie twierdzące, że opalona skóra to zdrowa skóra. Niestety, nie jest to prawda. Promieniowanie UV naraża nas na pojawienie się rumienia, wystąpienia fotostarzenia, osłabienia odporności, podwyższa także ryzyko wystąpienia raka skóry. Ekspozycja skóry na słońce powoduje produkcję melaniny, która jest reakcją obronną na promienie docierające do skóry właściwej – to właśnie wskutek tego powstaje rumień, opalenizna czy poparzenia.

Nie bez znaczenia są także warunki atmosferyczne, w których się znajdujemy. Zmiany wilgotności często intensyfikują choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca. Zbyt chłodne powietrze uniemożliwia szybką regenerację bariery ochronnej, a wysoka temperatura wpływa z kolei na szybszą degradację kolagenu, przyspieszając starzenie się skóry.

Ostatnia, ale równie ważna kwestia to codzienne zabiegi kosmetyczne – niektóre z nich wykonujemy u profesjonalistów, inne w zaciszu domowej sypialni. Jeżeli zbyt często korzystamy z takich rozwiązań lub zabiegi przez nas wybierane są inwazyjne, efektami mogą być dodatkowe podrażnienie, odwodnienie czy nieprzyjemne szczypanie. Podobnie dzieje się w przypadku pielęgnacji nieodpowiednimi kosmetykami, które nie są dostosowane do wymagań skóry bądź zawierają w składzie chemiczne substancje. Te bardzo często, zamiast pomagać, szkodzą naszemu naskórkowi.

Skóra >>

Jak zapobiegać podrażnieniom skóry?

Jak nie dopuścić do powstania podrażnień? Przede wszystkim świadomie dopasowywać pielęgnację ciała do jego wymagań. Skóra sucha, przetłuszczająca się, ze skłonnością do podrażnień, naczynkowa – każda z nich wymaga innej, wyjątkowej rutyny. Pamiętaj także o odpowiedniej diecie i regularnym nawadnianiu organizmu. Oprócz tego polecamy zmieniać rytuały pielęgnacyjne zgodnie ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi – produkty, które świetnie sprawdzały się latem, zimą mogą Twojej skórze zaszkodzić.

Domowe sposoby na podrażnienia skóry

Wiele z nas narzeka na nieestetyczne kropki pojawiające się po depilacji. Na podrażnienia po goleniu najlepiej zastosować prostą, acz skuteczną terapię: przemyj skórę zimną wodą tak, by zamknąć pory. Zanim przystąpisz do golenia, pamiętaj także o dobrym nawilżeniu.

W przypadku pozostałych podrażnień skóry polecamy rozwiązania sprawdzone przez nasze babki, takie jak wyciąg z łagodzącego rumianku. Dobrze sprawdzi się także aloes, który ma właściwości łagodzące. Ulgę przyniosą także namoczone w ciepłej wodzie płatki owsiane, plastry ogórka, kefir czy maślanka. Produkty, które prawdopodobnie znajdują się w Twojej lodówce, mogą przydać się wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz! Mamy nadzieję, że po lekturze tego wpisu zadbasz o swoją skórę jeszcze lepiej.


Zobacz także: