Jak powszechnie wiadomo - wszystko, co dobre, szybko się kończy. Dotyczy to również wakacji, kiedy to mamy okazję dobrze się bawić i aktywnie spędzać dosłownie każdy dzień tego okresu. Dzieci zazwyczaj nie potrzebują wiele do dobrej zabawy, dlatego wakacje są dla nich pięknym okresem, jednak dość szybko mijają. Dzieci - podobnie, jak i wszystkie inne osoby - po dłuższym czasie wolnego nieszczególnie mają ochotę wracać do codziennych obowiązków. Dlatego bardzo istotne jest, aby przygotować nasze pociechy na powrót lub pójście do szkoły po raz pierwszy.

jak ułatwić dziecku powrót do szkoły i oswoić lęk

Lęk przed szkołą - jak go zwalczyć?

Rodzice odgrywają niezwykle ważną rolę w przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki szkolnej. Pedagodzy i psychologowie tworzą szereg zadań i rad, które rodzice powinni wziąć pod uwagę, przygotowując swoją pociechę do przejścia ze środowiska przedszkolnego do nowego dla dziecka środowiska szkolnego.

Oto najważniejsze rady odnośnie oswajania strachu przed szkołą:

  1. Należy łagodzić lęk, wypełniając dziecku czas atrakcyjnymi zabawami, spacerami i rozmowami.
  2. Wzmacniać w dziecku poczucie wartości poprzez stosowanie pochwał słownych i nagród, unikanie zbędnej krytyki, pomaanie w znajdowaniu sposobów rozwiązywania problemów i poprawiania błędów.
  3. Nie należy stawiać dziecku zbyt wygórowanych wymagań, gdyż najlepszą metodą jest liczenie się z jego indywidualnymi możliwościami.
  4. Wzmacnianie relacji z dzieckiem dzięki poświęcaniu mu uwagi i czasu.
  5. Należy wystrzegać się budowania negatywnego obrazu szkoły, zamiast tego budując - wraz z dzieckiem - obraz pozytywny.
  6. Wsłuchiwanie się w emocje dziecka, obserwowanie i analizowanie jego zachowań.
  7. Przedstawianie dziecku pozytywnych aspektów chodzenia do szkoły i zapewnianie, że wspólnie przezwyciężycie wszelkie kłopoty.

Przygotowanie do powrotu do szkoły - drobne zmiany nawyków

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach beztroskich wakacji to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale także rodziców. Znowu należy pamiętać o tysiącu rzeczy: pracach domowych, drugim śniadaniu i kartkówce z przyrody i sprawdzianie z języka polskiego. Jak pomóc małemu (i większemu) uczniowi w powrocie do codziennych obowiązków?

Oto kilka rad dotyczących codzienności:

  1. Zmiana wakacyjnych przyzwyczajeń powinna odbywać się na zasadzie procesu. Powinniśmy wystrzegać się gwałtownych przejść z błogostanu do codzienności, gdyż może to przyczynić się do powstania oporu i buntu naszego dziecka. Dobrą praktyką jest przyzwyczajenie pociechy do wczesnego wstawania poprzez stopniowe ustawianie budzika o kilka minut wcześniej każdego dnia. Oczywiście, równie istotną kwestią jest godzina snu, który dla prawidłowego funkcjonowania jest równie ważny, jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Dzieci w wieku od 5 do 12 lat potrzebują zwykle 10-11 godzin snu na dobę, starsze - od 8,5 do 9,5 godzin. Prawidłowy czas snu z pewnością zmniejszy ryzyko występowania kłopotów z koncentracją, rozdrażnieniem i problemów w nauce.
  2. Niezależnie od wieku dziecka, należy pamiętać, że potrzebuje ono ustalonych ram i zdrowej dawki rutyny. Warto ustalić stałe pory spożywania posiłków, snu oraz czasu na wyciszenie. To z pewnością pomoże odnaleźć się dziecku z natłoku codziennych obowiązków.
  3. Nie od dziś wiadomo, że dobrze zorganizowany poranek oznacza dobry dzień. Dlatego umówmy się z naszą pociechą, aby wieczorem przygotowała strój na następny dzień, a przede wszystkim spakowała plecak. Jako rodzice także powinniśmy stosować te praktyki, wówczas unikniemy porannego zamieszania. Przygotujmy drugie śniadanie i schowajmy je do lodówki, nakryjmy stół do śniadania, nalejmy wodę do czajnika i przygotujmy kubki do zaparzenia porannej herbaty. Takie drobne czynności wykonane wieczorem są gwarancją lepszej organizacji poranka dnia następnego!

Przede wszystkim nie zapominajmy, żeby być dla dzieci wsparciem w każdej sytuacji, niezależnie od tego, do której klasy idzie.


Zobacz także: