Propolis, znany także jako kit pszczeli, to wciąż mało znany na polskim rynku produkt. Kit pszczeli to w istocie substancja żywiczna, którą wytwarzają pszczoły. Powstaje z zebranych z roślin składników i jest kompozycją propolisu i balsamu pyłkowego, który jest wytwarzany w organizmie owadów. Pszczoły wykorzystują propolis jako materiał dezynfekujący i uszczelniający – to dzięki niemu mogą zakleić wolne przestrzenie w swoich gniazdach.

Jak wygląda propolis? To gęsta i lepka żywica wyróżniająca się charakterystycznym smakiem. Barwa tego produktu różni się jednak w zależności od miejsca występowania – może przybierać barwę czarną, brunatną, pomarańczową, ciemnozieloną, czerwoną czy szarą.

SPIS TREŚCI

Propolis – właściwości zdrowotne
Propolis - zastosowanie w lecznictwie Propolis – zastosowanie w kosmetyce
Kit pszczeli w kuchni

Propolis – właściwości zdrowotne

Właściwości propolisu znajdują zastosowanie przede wszystkim w środkach farmakologicznych, ale nie tylko. Propolis jest także chętnie wykorzystywany w medycynie naturalnej – dzieje się tak ze względu na działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne (neutralizacja wolnych rodników).

Propolis wpływa również zbawiennie na nasze stawy – może pomagać w regeneracji chrząstki stawowej, a więc funkcjonuje jako naturalny suplement pomagający w sprawnym działaniu organizmu. Znane i cenione są także właściwości propolisu w walce z nadciśnieniem – pomaga on bowiem w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.

Miód i produkty z miodu >

Propolis - zastosowanie w lecznictwie

Kit pszczeli chętnie stosuje się jako lek na gardło, przede wszystkim w przypadku przewlekłych chorób gardła czy krtani. Jest także pomocny przy pleśniawkach, aftach, paradontozie czy zapaleniu dziąseł. Dużą popularnością cieszą się krople propolisowe, które najczęściej traktujemy jako naturalny suplement diety. Wiele osób chwali także stosowanie propolisu dla dzieci jako pomocnika w leczeniu przeziębień. Uznaniem cieszy się domowa nalewka z propolisu, którą można łatwo przygotować i którą wykorzystać można przy wszystkich dolegliwościach wskazanych powyżej.

Nie zalecamy jednak samodzielnego wdrażania propolisu do codziennej diety przy jakichkolwiek chorobach przewlekłych – w takim przypadku najlepiej (i najbezpieczniej) jest skontaktować się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby wskaże kierunek dalszego działania.

Propolis – zastosowanie w kosmetyce

Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości propolisu są także chętnie wykorzystywane w kosmetyce. Kit pszczeli działa nie tylko natłuszczająco i ochronnie, ale także regenerująco. Jest często wykorzystywany w pielęgnacji cery problematycznej, znane jest również skuteczne działanie propolisu na trądzik. W tym przypadku sprawdza się przede wszystkim maść propolisowa, która działa na zasadzie naturalnego antybiotyku. W pielęgnacji cery problematycznej i ze skłonnościami do wyprysków idealnie sprawdzi się także krem z propolisem na dzień lub na noc – produkt równocześnie nawilży naskórek i przyczyni się do regulacji wydzielania sebum.

Po pielęgnacji ciała przyszedł czas na propolis na włosy. Wielofunkcyjność kitu pszczelego pozwala go bowiem wykorzystywać do pielęgnacji całego ciała. W naszym sklepie, oprócz klasycznego, głęboko oczyszczającego mydła propolisowego marki Natura Siberica, znajdziecie także szampony regenerujące do włosów, takie jak szampon propolisowy nr 3 z łopianem czy szampon propolisowy nr 2 z brzozą. Szampony pochodzą prosto od marki Babuszka Agafia – możecie być zatem pewni naturalnych składników tych produktów!

Kit pszczeli w kuchni

Właściwości medyczne i kosmetyczne propolisu, które omówiliśmy w tym artykule, nie wyczerpują oczywiście możliwości działania tej substancji. Oprócz roli naturalnego suplementu diety czy składnika dużej części naturalnych kosmetyków, propolis wykorzystywany jest także z powodzeniem w codziennych kuchennych rewolucjach. Miód z kitem pszczelim, np. miód nektarowy z propolisem czy miód nektarowy z pyłkiem i propolisem od Doktora Miodka, jest świetnym zamiennikiem cukru i słodkim dodatkiem do napojów czy wypieków. Możliwości zastosowania propolisu jest zatem mnóstwo!


Zobacz także: