Herbaty Rooibos

Zapewne każdy widział kiedyś w sklepie opakowanie z tajemniczą nazwą Rooibos. Jaki to rodzaj herbaty? Czym różni się od zwykłej czarnej i zielonej i jakie ma właściwości? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie pytania.

SPIS TREŚCI

Rooibos - co to jest i skąd pochodzi?
Rooibos - właściwości i działanie
Jak parzyć rooibos?
Czy rooibos ma właściwości odchudzające?
Przeciwwskazania i efekty uboczne
Ile kosztuje rooibos i gdzie go kupić?

Rooibos - co to jest i skąd pochodzi?

Rooibos to nic innego jak jedna z odmian herbaty. Czerwonokrzew - bo tak nazywa się krzew, z którego powstaje ta herbata, rośnie na górskich zboczach Republiki Południowej Afryki, gdzie występują idealne warunki do wzrostu. Zanim jednak zaparzymy herbatę rooibos w naszych kubkach, liście czerwonokrzewu muszą zostać zebrane, rozdrobnione i zwilżone, a później poddane procesowi fermentacji. Na sam koniec suszy się je w naturalnych warunkach, wystawiając na działanie wiatru i słońca.

Wyróżniamy dwa rodzaje herbaty rooibos. Odmiana czerwona jest tańsza, gdyż dużo łatwiej ją uzyskać. Ma intensywny kolor i delikatny, słodki smak. Powstaje w procesie opisanym powyżej. Odmiana zielona natomiast jest dużo trudniejsza do uzyskania, gdyż wymaga odpowiedniego suszenia. Ma łagodny, lekko trawiasty smak i zawiera dwukrotnie większą ilość flawonoidów.

Rooibos - właściwości i działanie

Rooibos to herbata, która zawiera w sobie sporo cennych substancji. Znajdziemy w niej nieco witaminy C, a także mnóstwo minerałów, ale nie one są najważniejsze. Rooibos to przede wszystkim sporo flawonoidów i aktywnych biologicznie fitozwiązków, których nie znajdziemy w innych herbatach. Dużym plusem herbaty rooibos jest także to, że nie zawiera ona kofeiny, a tanina występuje w śladowych ilościach.

Czerwonokrzew afrykański cechuje się bardzo dobrymi właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwzapalnymi. Dzięki sporej zawartości polifenoli wzmacnia układ odpornościowy, który dużo lepiej radzi sobie z wirusami i bakteriami. Ilość przeciwutleniaczy występujących naturalnie w herbacie rooibos jest niemalże 50 razy większa niż w cenionej herbacie zielonej.

Herbata rooibos świetnie wpływa na trawienie, łagodzi problemy żołądkowe, wrzody i skurcze, a ze względu na to, że nie zawiera kofeiny, może być podawana nawet małym dzieciom.

Zawarte w rooibos substancje łagodzą objawy alergii, dzięki czemu poleca się ją osobom cierpiącym na katar sienny, egzemę, a nawet astmę.

Jak parzyć rooibos?

Rooibos dostępny jest w sklepach pod różnymi postaciami. Najczęściej spotyka się go w saszetkach lub sypany. Parzenie rooibos jest bardzo podobne do parzenia zwykłej herbaty. Jeśli korzystamy z rooibos sypanego, warto skorzystać z dodatkowego filtra, gdyż susz jest bardzo drobny. Rooibos zalewamy wrzątkiem i parzymy przez około 4-5 minut pod przykryciem.

Warto nadmienić, że czas parzenia nie jest tu aż tak istotny, gdyż rooibos się nie przeparza i nawet jeśli będziemy trzymać go w wodzie przez dłuższy okres czasu, w dalszym ciągu będzie smakował bardzo dobrze. Wydłużenie procesu parzenia wpłynie jedynie na zwiększenie intensywności naparu i jego aromatu.

Czy rooibos ma właściwości odchudzające?

Rooibos to herbata o wielu cennych właściwościach. Wiele osób pije ją celem pozbycia się zbędnych kilogramów i spalenia tkanki tłuszczowej. Czy rzeczywiście napar z czerwonokrzewu ma takie właściwości?

Herbata rooibos wspiera trawienie i przyspiesza metabolizm. Pijąc ją regularnie, spalamy nieco więcej kalorii, niż gdybyśmy tego nie robili, a w dodatku spożyte jedzenie w mniejszym stopniu odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. Co więcej, rooibos zmniejsza aktywność hormonu stresu, który bardzo często jest odpowiedzialny za napady głodu. Warto jednak pamiętać, ze sama herbata nas nie odchudzi, dlatego nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Herbata rooibos jest w pełni naturalna, a co za tym idzie - bezpieczna dla naszego organizmu. Dotychczas nie pojawiły się żadne publikacje mówiące o jej negatywnym wpływie na człowieka. Warto jednak wiedzieć, że znajdujące się w herbacie substancje mogą oddziaływać z lekami hipoglikemizującymi. Ryzyko pojawia się w przypadku spożycia większych ilości herbaty, ale dla bezpieczeństwa sugeruje się zrezygnowanie z niej całkowicie na czas trwania terapii.

Rooibos to herbata, która może być podawana nawet małym dzieciom. Jest zdrowa, nie zawiera w sobie niebezpiecznych ani szkodliwych substancji. Świetnie wpływa na kondycję skóry i poleca się ją w przypadku problemów z trądzikiem, wypryskami i oparzeniami.

Czy rooibos można pić w trakcie ciąży? Oczywiście! Co więcej, herbata ta polecana jest nawet kobietom karmiącym dzieci, gdyż znajdujące się w niej składniki stymulują pracę gruczołów mlecznych.

Ile kosztuje rooibos i gdzie go kupić?

Herbatę rooibos możemy kupić w ekologicznym sklepie Bee.pl - zarówno w formie liściastej (koszt to ok. 18 zł za 100 g suszu), jak i w saszetkach (cena różni się w zależności od liczby saszetek w opakowaniu i wariantu smakowego.

Zobacz także: