Domowe sposoby na ukąszenia owadów - osy, pszczoły, szerszenia, trzmiela, meszki i komara



Lato w pełni, a to może oznaczać tylko jedno… Owady, wszędzie owady! Potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet najmilszy wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy wieczornego grilla w ogrodzie. Pojawiają się znienacka i atakują akurat wtedy, kiedy tego nie widzisz. Jeśli zadajesz sobie pytanie „Co na ukąszenia owadów?”, w tym artykule znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź. I to nie jedną! Domowe sposoby na swędzenie skóry, bąble czy opuchliznę – od dziś poznasz wszystkie tajniki prostej i skutecznej walki z owadami i nawet ugryzienie komara nie wyprowadzi Cię z równowagi.

SPIS TREŚCI

  1. Etap I: dezynfekcja po ukąszeniu
  2. Etap II: domowe sposoby na ukąszenie

Etap I: dezynfekcja po ukąszeniu

Nie pamiętasz kiedy, jak i co, ale wiesz jedno: ukąsił Cię owad! Pierwszym etapem działania powinna być zawsze dezynfekcja.

Miejsce ukąszenia należy dokładnie oczyścić, by pozbyć się toksyny lub jadu wstrzykniętej wraz z ukłuciem przez owada. Dodatkowo, jeżeli przypuszczasz, że użądliła Cię pszczoła albo osa, przyjrzyj się miejscu użądlenia i sprawdź, czy nie ma w nim żądła. Jeżeli jest, delikatnie wyjmij żądło kosmetyczną pęsetą i przemyj ranę wodą z szarym mydłem.

Etap II: domowe sposoby na ukąszenie

Ukąszenia owadów nie zawsze muszą być niebezpieczne, ale bardzo często są po prostu irytujące. Opuchlizna po ukąszeniu, rumień czy denerwujące swędzenie potrafi skutecznie obniżyć nasz nastrój. Nadszedł więc czas na skuteczne, domowe pomoce w walce z letnimi ukąszeniami owadów!

Użądlenie pszczoły

W przypadku użądlenia pszczoły pierwszym krokiem powinno być (tak, jak pisaliśmy wcześniej) usunięcie żądła. Mimo wszystko może występować opuchlizna i zaczerwienienie – wówczas warto przyłożyć do obrzęku plaster świeżej cebuli. Podobnie zadziała wacik nasączony octem lub okład z maseczki, którą przygotujesz z sody oczyszczonej i wody.

Ukąszenie osy

Osa nie traci żądła przy ukąszeniu, a więc możesz zapomnieć o konieczności użycia pęsety. Użądlenie osy często związane jest z szybko pojawiającą się opuchlizną i zaczerwienieniem, którym może także towarzyszyć specyficzny, szczypiący ból. Co robić? Polecamy najprostsze, ale bardzo skuteczne rozwiązanie, czyli zimny okład na opuchliznę. Sprawdzi się także ocet lub sok z cytryny – kwaśne substancje mają bowiem właściwości neutralizujące działanie jadu.

Ukąszenie szerszenia

Szerszeń, podobnie jak osa, nie zostawia w ciele żądła, ale jego ukąszenie również wywołuje reakcje alergiczne. Z opuchlizną możemy walczyć za pomocą produktów takich jak czosnek czy plaster cebuli – pamiętajcie jednak o tym, by czosnek przepuścić przez praskę. Warto także przyłożyć do opuchniętego miejsca zimny okład.

Ukąszenie trzmiela

W przypadku ukąszenia trzmiela postępujemy tak jak w podobnych sytuacjach użądlenia owadów, czyli staramy się zminimalizować opuchliznę. Sposobów jest naprawdę dużo, a oprócz wyżej wymienionych całkiem popularnym jest okład z liści kapusty.

Ukąszenia meszki

Prawdziwa zmora letnich dni i wieczorów, czyli… meszki. Ich ugryzienie jest wyjątkowo nieprzyjemne, a rumień po ukąszeniu meszki występuje zazwyczaj w parze z obrzękiem i małą, krwawiącą ranką. Na ugryzienia meszki polecamy okłady z sody oczyszczonej lub octu. Można także zaparzyć napary z szałwii, tymianku lub werbeny i przyłożyć namoczoną w nich gazę do opuchniętego miejsca.

Ukąszenia komarów

Prawdopodobnie jeden z najbardziej uciążliwych, ale przy tym najmniej groźnych owadów. Jakie są domowe sposoby na komary? Klasyczne już okłady z cebuli, octy czy czosnku – ten ostatni poradzi sobie z każdym bąblem. Możesz też wykorzystać kojący miąższ aloesu, skórkę banana czy liść białej kapusty.

Wiesz już, jak radzić sobie z ugryzieniami owadów domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. A tymczasem życzymy miłych, letnich wieczorów.

w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 43,99 zł
6,99 * 8,89 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 7,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 10,15 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,99 zł
11,40 * 11,46 zł
*cena detaliczna
wysyłka w 48 godzin
najniższa cena z 30 dni: 11,40 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 1,89 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,68 zł
wysyłka w 24 godziny
najniższa cena z 30 dni: 11,08 zł
5,59 * 5,79 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 6,00 zł
19,99 * 24,71 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 19,99 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 15,39 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 50,98 zł
35,54 * 40,26 zł
*cena detaliczna
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 35,38 zł
w magazynie
najniższa cena z 30 dni: 11,27 zł
© 2024 - All rights reserved Sklepy internetowe