Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z komarami w upalne dni i cieszyć się latem bez uciążliwego bzyczenia i swędzących ukąszeń? Jesteś w odpowiednim miejscu. Poniżej zdradzamy, jak i czym skutecznie odstraszyć komary, korzystając zarówno z metod domowych, jak i specjalistycznych. Przeczytaj i dowiedz się, co jest dobre na komary!
SPIS TREŚCI |
Komary to prawdziwa zmora letnich wieczorów. Na świecie istnieje ponad 3 500 gatunków tych owadów, spośród których w Polsce najbardziej we znaki daje się tzw. Culex Pipiens, czyli komar brzęczący. Co prawda nie przenosi ON chorób zakaźnych, aczkolwiek jego ugryzienia nie należą do najmilszych. Mało tego, dla niektórych osób mogą one okazać się śmiertelnie niebezpieczne – zwłaszcza dla tych, którzy są uczuleni na substancje zawarte w ślinie komara. W wielu krajach na całym świecie są one natomiast odpowiedzialne za przenoszenie chorób takich jak:
Zarówno więc spędzając czas na polskiej działce, jak i wyjeżdżając na egzotyczne wakacje, warto pomyśleć o tym, by znaleźć skuteczny sposób na komary.
Zanim poznasz nasz skuteczne sposoby na komary, warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie te irytujące owady żywią się krwią ludzką. W rzeczywistości spijają ją jedynie samice komarów. Samce tych owadów żywią się bowiem nektarem kwiatów. Samice komara, ze względu na dalszą reprodukcję, potrzebują jednak dużych ilości białka, które znajduje się w krwi. Dlatego też po zakończonej reprodukcji wybierają się na polowanie.
Co przyciąga komary? Badania dowodzą, że jest to m.in. zapach ludzkiego potu, kwas mlekowy oraz zwiększone stężenie dwutlenku węgla. Posługując się termodetekcją, namierzają one swój cel, a następnie go "kąsają", a w miejscu ukłucia wstrzykują swoją ślinę. Substancja ta powoduje m.in. że krew nie krzepnie, a w miejscu ugryzienia powstaje stan zapalny. Dlatego też ich ukąszenia prowadzą do powstawania swędzących bąbli. Jak zatem odstraszyć komary i uniknąć tej wątpliwej przyjemności?
Dobrym sposobem na komary, które dają się we znaki na tarasie i w ogrodzie, są m.in.:
Istnieją również naturalne sposoby na komary, które opierają się głównie na zastosowaniu roślin, ziół i przypraw. Wśród nich znalazły się domowe metody odstraszania owadów, które można podzielić na:
Naturalne sposoby odstraszania komarów znane są ludzkości od setek lat – w tym m.in. stosowanie intensywnego zapachu. Do roślin i substancji, które wydzielają drażniącą komary woń, należą m.in.:
Taki domowy sposób na komary ma jednak jedną, bardzo istotną wadę. Mowa o zapachu, który nie tylko skutecznie zniechęca owady, ale i ludzi. Postawienie gąbki nasączonej octem w sypialni na pewno nie pozostanie niezauważone. Dlatego też ciekawą alternatywą dla osób, które chcą odstraszyć komary, a przy okazji nacieszyć mniej inwazyjnym zapachem, jest wykorzystanie cytryny. Można to zrobić na 2 sposoby – postawić skórkę cytryny blisko świecy lub umieścić jej sok na podgrzewaczu do świeczek, czy kominkach zapachowych.
Dobre domowe sposoby na komary to również zioła, których woń i aromat odstraszają owady. Na liście znalazły się m.in.:
Zioła te wystarczy trzymać żywe w doniczce lub w postaci suszu. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, by zasuszone zioła wymieniać co kilka dni – po upływie tygodnia stracą one bowiem swój intensywny zapach. Wiele osób decyduje się również na domowej roboty olejki eteryczne, których zapach odpycha komary.
Kolejny sposób na komary polega na trzymaniu w pomieszczeniach żywych roślinek, których zapachy mają właściwości odstraszające komary. Są to m.in.:
Sprawdzą się one zarówno w pomieszczeniach, jak i ogrodzie.
Uprzykrzających życie owadów można się pozbyć również z pomocą morderczej rośliny, czyli rosiczki. Kiedy komar usiądzie na jej listku, natychmiast zostanie ON poddany działaniu gęstej, toksycznej wydzieliny. Ponadto roślina ta zjada nie tylko komary, ale i muchy oraz muszki owocówki. Decydując się na zakup rosiczki, należy pamiętać, że po ofierze zostają na roślinie chitynowe pancerzyki, które najlepiej zmyć wodą.
Czasem bywa i tak, że niestety pomimo wielu starań i dobrych chęci, domowe sposoby na komary zawodzą. Co zrobić w takim przypadku? Najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki, które powstały z myślą o odstraszaniu komarów. Mowa tu m.in. o różnego rodzaju sprayach i wtyczkach do kontaktu, które po podłączeniu do gniazdka, tworzą w pomieszczeniu niewidzialną barierę dla komarów. Z kolei do stosowania bezpośrednio na skórze poleca się repelenty, kremy oraz plastry.
Repelenty w sprayu działają odstraszająco nie tylko na komary, ale i inne owady, np. kleszcze. Dostępne w sprzedaży repelenty można podzielić na takie, w których składzie znalazły się chemiczne lub naturalne substancje odstraszające owady. Do grona najbardziej znanych repelentów zalicza się m.in.:
DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid, to jedna z najbardziej skutecznych substancji na komary. Im większe będzie jego stężenie, tym większa skuteczność preparatu. Podobnie jak i ikarydyna. Pod żadnym pozorem nie można ich jednak łączyć – można bowiem uzyskać mieszankę szkodliwą dla organizmu człowieka.
Poza repelentami na rynku można znaleźć również inne produkty owadobójcze. Dużym powodzeniem cieszą się m.in. MUSTICO Plastry odstraszające komary i meszkioraz AZETA BIO Mleczko ochronne na komary i meszki dla dzieci i niemowląt, które można stosować również w celu ochrony skóry najmłodszych.
Na bolące ukąszenia komarów poleca się stosować m.in.:
Jeżeli któryś z tych sposobów nie złagodzi bólu i obrzęku – warto sięgnąć po preparaty z apteki, np. węgiel w tabletkach lubVACO Krem uniwersalny na podrażnienia łagodzący skutki ukąszeń.