Woda kokosowa to jeden z ostatnich hitów wśród zdrowej żywności. Miliony osób na całym świecie pokochały ten napój i piją go każdego dnia. Co stoi za tak ogromnym sukcesem wody kokosowej? Jakimi prozdrowotnymi właściwościami może się pochwalić?

Czym jest woda kokosowa?

Kokos kojarzy się głównie z mleczkiem, które pozyskuje się z miąższu dojrzałych owoców kokosowych. Wiele osób jeszcze do niedawna uważało, że woda kokosowa to po prostu inna nazwa mleczka. Tymczasem mamy tu do czynienia z dwoma zupełnie innymi produktami. Wodę kokosową pozyskuje się z wnętrza młodych, jeszcze niedojrzałych, owoców palmy. Ten przezroczysty, lekko mętny płyn powstaje wskutek wielokrotnej filtracji i oczyszczania wody, pozyskiwanej przez drzewo z gleby.

Pozyskiwany z kokosów napój jest bogaty w substancje odżywcze. Zawiera w sobie takie pierwiastki jak potas, magnez, fosfor i wapń. Jest to także świetne źródło witamin, szczególnie tych z grupy B oraz witaminy C. Woda kokosowa pozbawiona jest tłuszczu, dzięki czemu mogą ją pić nawet osoby, które się odchudzają. Napój ten ma bardzo mało kalorii, a także świetnie nawadnia organizm, więc znakomicie zastępuje słodzone soki i inne napoje.

Sprawdź wody kokosowe na bee.pl

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa zaliczana jest do grona superfoods. Według wielu dietetyków i badaczy jest to najzdrowszy napój na świecie. Można ją pić bez żadnych ograniczeń, gdyż zawiera w sobie tylko naturalne cukry, witaminy i minerały.

Napój ten już setki lat temu stosowany był przez plemiona zamieszkujące południowo-wschodnią Azję i Amerykę Południową. Uznawano go za napój młodości, gdyż świetnie orzeźwiał i gasił pragnienie.

Woda kokosowa polecana jest osobom, które codziennie narażone są na ogromny stres. Ze względu na sporą zawartość żelaza i potasu, jej pozytywne właściwości docenią także osoby chorujące na anemię i hipokaliemię. Spożywanie wody kokosowej wpływa też pozytywnie na układ krążenia, a objawia się to poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka pojawienia się zmian miażdżycowych. Znajdujące się w niej cytokininy wykazują właściwości przeciwzakrzepowe, co szczególnie docenią osoby mające problemy z nadmierną krzepliwością krwi.

Woda kokosowa świetnie radzi sobie także z wszelkimi dolegliwościami związanymi z układem trawiennym. Podaje się ją m.in. w przypadku biegunek i wymiotów. Wykazuje ona też działanie przeciwgrzybiczne, antywirusowe i antybakteryjne.

Sprawdź ofertę produktów z kokosem

Woda kokosowa to idealny napój dla sportowców

Ze względu na swój skład oraz fakt, że zawarty w wodzie kokosowej poziom elektrolitów odpowiada ich naturalnemu stężeniu w osoczu ludzkiej krwi, jest to idealny napój dla wszystkich sportowców i osób ciężko pracujących.

Długi i intensywny trening sprawia, że organizm traci sporo ważnych minerałów. Są one wykorzystywane do regulowania pracy komórek, a także wydalane z potem. Wszystkie niedobory muszą być regularnie uzupełniane, w innym przypadku nasze ciało odmówi współpracy. Nic dziwnego więc, że wielu znanych sportowców zrezygnowało z napojów izotonicznych, na rzecz wody kokosowej. Nic dziwnego, skoro efekty są podobne, a przy okazji jest dużo zdrowiej.

Zobacz napoje kokosowe oferowane na bee.pl

Woda kokosowa w kosmetyce

Również i branża kosmetyczna korzysta z dobrodziejstw wody kokosowej. Wykorzystuje się ją m.in. jako tonik do wycierania twarzy i środek na oparzenia słoneczne. Bardzo często dodaje się ją również do szamponów, gdyż pomaga włosom odzyskać sprężystość i blask, a także zapobiega przetłuszczaniu się. Regularne spożywanie wody kokosowej przyczynia się do poprawy nawilżenia skóry.