Czym są zabawki kontrastowe i w jaki sposób pomagają małym dzieciom w rozwoju? W tym artykule wyjaśniamy specyfikę zabawek bazujących na kontraście i omawiamy najpopularniejsze z nich. Zapraszamy do lektury!zabawki kontrastowe

Jak zabawki kontrastowe wpływają na rozwój dziecka?

Wzrok to zmysł, który u noworodka kształtuje się najpóźniej. Dlaczego tak jest? Już odpowiadamy.

Dziecko, przebywając w macicy, nie jest przyzwyczajone do światła dziennego, w związku z czym zmysł wzroku tak naprawdę rozwija się dopiero po urodzeniu. Maluch w pierwszych tygodniach swojego życia widzi tylko nieostre przedmioty, a dopiero od 2. miesiąca życia zaczyna widzieć wyraźniej. W dalszej kolejności dziecko zaczyna skupiać wzrok na danym przedmiocie i rozwija widzenie trójwymiarowe.

Podstawą zabawek kontrastowych jest, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywanie kontrastów. Produkty te zostały opracowane z myślą o najmłodszych dzieciach, u których zmysł wzroku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Ideą wykorzystywania tego typu zabawek jest nie tylko wspomaganie rozwoju rzeczonego zmysłu, ale także zapewnienie dziecku codziennej porcji zabawy.

Czarno-biały świat

Noworodek na samym początku dostrzega wyłącznie czarno-białe przedmioty. Kupowanie do pokoju dziecka kolorowych dodatków i zabawek ma zatem sens tylko w kontekście estetycznym. Jeżeli chcecie wspomóc naturalny rozwój dziecka, wypróbujcie zabawki kontrastowe, które będą stymulować zmysł wzroku. To kluczowe zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia malucha.

Odpowiednia odległość

By Wasze dziecko zainteresowało się daną zabawką, ta powinna znajdować się w niewielkiej odległości. Przez pierwsze miesiące życia maluch dostrzega przedmioty oddalone maksymalnie o 20-30 centymetrów. To zmienia się dopiero ok. 3. miesiąca, kiedy to dziecko jest w stanie zobaczyć przedmioty umieszczone w odległości do 3 metrów.

Wszechstronny rozwój

Jeżeli decydujecie się na zakup zabawek kontrastowych, prawdopodobnie nabywacie również zabawki sensoryczne. Te dwa rodzaje zabawek bardzo często spotykają się w jednym produkcie – łączymy zatem rozwój zdolności motorycznych z rozwijaniem zdolności manualnych.

Jakie zabawki kontrastowe wybrać?

Wybór zabawek kontrastowych dostępnych na rynku jest dość szeroki.

Najbardziej popularnym wyborem są karty kontrastowe, które pokazuje się maluchowi z określonej odległości. Obrazki dla niemowląt są zazwyczaj opracowywane w oparciu o wiek i możliwości dziecka. Im maluch starszy, tym więcej kolorów i szczegółów.

Na podobnej zasadzie działają książeczki kontrastowe, które są utrzymane w biało-czarnej kolorystyce (z jednym, kolorowym akcentem) i opowiadają krótkie, nieskomplikowane historie.

Kolejnym, chętnie wybieranym rozwiązaniem są piłeczki kontrastowe, które często należą także do grupy zabawek sensorycznych. Produkty te łączą w sobie tradycyjne, kontrastowe elementy, szeleszczące materiały i grzechotki wydające dźwięki.

Książeczki, piłki i obrazki kontrastowe to świetny sposób na wspomaganie naturalnego rozwoju dziecka i ćwiczenia uważności. Pamiętajcie, aby wybierać zabawki dostosowane nie tylko do wieku, ale także do możliwości malucha. Jeżeli przed inwestycją chcecie przekonać się o skuteczności tego typu produktów, możecie spróbować wykonać samodzielnie proste karty kontrastowe. Powodzenia!


Zobacz także: