Sos sojowy

Jest 150 produktów.

Sos sojowy to jeden z najstarszych sosów świata. Badania archeologiczne wskazują, że jego produkcja sięga nawet 3 tysięcy lat! Od kilkunastu lat cieszy się on również ogromną popularnością - i to nie tylko w krajach azjatyckich. Pokochały go miliony ludzi na całym świecie. W czym tkwi jego sekret?

Na smak sosu sojowego składa się kilka czynników. Są to smaki: słodki, słony, kwaśny, gorzki oraz tzw. umami, czyli ciężko uchwytny składnik. Owiany tajemnicą, często identyfikowany jest ze smakiem dojrzałych pomidorów, serów, rosołu oraz potraw, które poddano fermentacji. Z chemicznego punktu widzenia jest to jednak kwas glutaminowy, który stanowi dopełnienie pozostałych nut smakowych.

Jak powstaje sos sojowy? Jego receptura od tysięcy lat nie ulega zmianom – ziarna soi moczy się w wodzie, a następnie gotuje na parze. Kolejnym krokiem jest dodanie mąki pszenicznej. Tak przygotowaną mieszaninę należy odstawić w ciemnym, wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu. Następnie dodaje się soli i wody, aby umieścić tę substancję w glinianych garncach. To właśnie tam dochodzi do fermentacji.

Sos sojowy jest źródłem wielu antyoksydantów oraz izoflawonidów, które wpływają na funkcjonowanie układu hormonalnego u kobiet. Jego regularne stosowanie może złagodzić oznaki menopauzy. Sos sojowy to również źródło tłuszczy, błonnika, witamin, magnezu, żelaza oraz wapnia.

W naszej ofercie znajdziesz m.in.:

-sos sojowy jasny,
-sos sojowy ciemny,
-sos sojowy bezglutenowy,
-sos sojowy ze zmniejszoną ilością soli.


Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki, która umożliwi Ci znalezienie ulubionego sosu sojowego w przystępnej cenie! Zapoznaj się z naszą ofertą i już dziś ciesz się udanymi zakupami!

Kikkoman Sos sojowy 250 ml -9%
14,99 zł 16,49 zł
Kikkoman Sos sojowy 250 ml
w magazynie
Sakura Sos Sojowy Light Bezglutenowy 1 l -14%
w magazynie
Kikkoman Sos sojowy Less Salt 1 l -9%
w magazynie
© 2021 - All rights reserved Sklepy internetowe