Bakalie to przysmak znany od tysięcy lat. Ich nieprzeciętne walory smakowe zdobywały uznanie już w starożytności. Jednakże właściwości bakalii nie ograniczają się tylko do cieszenia naszych naszych podniebień.

Czym dokładnie są bakalie? To suszone owoce, takie jak daktyle, rodzynki, śliwki, morele, a także orzechy i migdały. Do bakalii zalicza się także kandyzowaną skórkę cytryny i pomarańczy także się do nich zalicza, choć w obliczu reszty wymienionych, jej zdrowotne właściwości są raczej niewielkie.

Właściwości. Nieocenione źródło witamin

  1. Wspomagają koncentrację i pamięć, są więc stworzone dla studentów i osób pracujących umysłowo.
  2. Stanowią zamiennik słodyczy. Doskonale sprawdzą się dla osób na diecie. Dzięki odparowaniu wody w procesie suszenia, bakalie zyskują dodatkową słodkość.
  3. Są źródłem błonnika, który pomaga regulować pracę jelit i jest niezbędny w procesie udanego odchudzania.
  4. Stanowią źródło całej gamy cennych składników odżywczych w tym: zdrowych tłuszczów nienasyconych, kwasu foliowego, witaminy E, A, witamin z grupy B, magnezu i potasu (dotyczy bakalii z orzechów). Są nieocenione dla osób starających się o dziecko, ciężarnych oraz seniorów.

Orzechy

Wartości odżywcze bakalii

Fistaszki i orzechy ziemne mają dużo białka (24 na 100g), co z pewnością spodoba się osobom ćwiczącym siłowo. Średnio w 100 gramach orzechów znajdziemy aż 600 kcal, dlatego osoby, które chciałyby przytyć lub też mają duże zapotrzebowanie energetyczne np. z powodu choroby, powinny po nie sięgać jak najczęściej.

W suszonych owocach znajdziemy trochę mniej kalorii niż w orzechach, choć wciąż dużo więcej, niż w świeżych.

Bakalie jako dodatek. Do czego możemy ich używać?

Pozytywne właściwości bakalii to także ich uniwersalny smak, dzięki czemu pasują zarówno do dań słodkich (np. owsianki, ciasta, naleśniki), jak i wytrawnych.

Sałatki wzbogacone o orzechy czy mięsa faszerowane suszonymi owocami są nie tylko pyszne, ale także zdrowe.

Niektóre orzechy po zmieleniu (np. migdały) mogą stanowić wartościową mąkę.

Bakalie to świetny dodatek do deserów, dzięki którym stają się one wartościowym posiłkiem pod względem witamin i minerałów.

Bakalie jako przekąska to dobry sposób na trzymanie się diety. Kiedy nachodzi nas ochota na podjadanie, utrzymują uczucie sytości, na długo zapobiegając napadom głodu. Również dzieci z chęcią zjedzą bakalie, pod warunkiem, że stworzymy z nich coś bardziej przystępnego, jak na przykład masło orzechowe.

W Polsce największe spożycie bakalii przypada głównie na święta Bożego Narodzenia. Kutie, kompoty z suszu, makowce i serniki skutecznie przemycają te składniki na nasze stoły. Suszone i kandyzowane owoce

Jak przechowywać bakalie?

Bakalie powinno przechowywać się w miejscach suchych i zacienionych - każdy rodzaj w osobnym, szczelnym pojemniku. Taki zabieg sprawi, że wytrzymają one naprawdę długo, zachowując walory smakowe. Orzechy przechowywane bez pokrywki tracą cenne kwasy omega i jełczeją, stając się znacznie mniej wartościowe i mniej smaczne.

Gdzie kupić bakalie i ile kosztują?

Bakalie wysokiej jakości możemy dostać w sklepie ekologicznym Bee.pl.

Sprawdź pełną ofertę sklepu »


Zobacz także: