Katar, kaszel i ból gardła często dotykają każdego w okresie jesienno-zimowym. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie w tej sytuacji dostępnych w aptece leków i suplementów bez recepty. Przeziębienie w ciąży wymaga jednak znacznej ostrożności. Leki, a nawet witaminy mogą okazać się szkodliwe dla dziecka. Należy więc pomóc sobie domowymi sposobami. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą konieczna będzie wizyta u lekarza, który oceni ryzyko i dobierze odpowiednie metody leczenia.

przeziębienie w ciąży

Sposoby na przeziębienie w ciąży

Katar w ciąży

Najczęstszym symptomem przeziębienia w ciąży jest katar. Bardzo nasilony wysięk z nosa może znacznie obniżyć samopoczucie i odebrać chęć do aktywności. Jeśli wydzielina jest przezroczysta, nie ropna, powinny ją złagodzić tzw. babcine sposoby. Najlepsze efekty dają czosnek i cebula, zawierające naturalne antybiotyki, czyli fitoncydy.

Chcąc szybko udrożnić nos należy wąchać lub spożywać chrzan - niezalecane są krople do nosa, gdyż mogą wysuszać śluzówkę. Najlepiej zastąpić je roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Dodatkowo warto kilka razy dziennie wykonywać inhalacje z soli morskiej z dodatkiem ziół takich jak mięta, szałwia, rumianek lub lawenda. Szkodliwym nawykiem, który niestety powtarza wiele osób jest wielokrotne korzystanie z tej samej chusteczki do nosa, która staje się siedliskiem bakterii. Zawsze należy używać jednorazowych chusteczek higienicznych i od razu je wyrzucać!

Ból gardła w ciąży

Tabletki do ssania można spokojnie zastąpić płukankami gardła. W tym celu nieocenione są napar z szałwii czy roztwory sody oczyszczonej lub soli. Podrażnienia śluzówki gardła niweluje herbatka z prawoślazu lub kleik z siemienia lnianego, które mają działanie nawilżające i osłaniające.

Kaszel w ciąży

Przeziębienie w ciąży często objawia się kaszlem. Jeśli jest on bardzo nasilony warto skonsultować się z lekarzem, może bowiem wywołać przedwczesne skurcze macicy. W łagodniejszych przypadkach można posiłkować się naturalnymi syropami i naparami. W kaszlu suchym pomagają te same sposoby, które łagodzą podrażnienie gardła. Działanie przeciwzapalne wykazuje wywar z imbiru. Korzeń imbiru w kawałkach lub mielony można dodawać również do herbaty z miodem i cytryną. Mokry kaszel łagodzą syropy czosnkowe i cebulowe. Przepis na syrop czosnkowy

  • Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku zalej chłodną wodą.
  • Dodaj sok z 2 cytryn lub cytryny w plastrach.
  • Całość pozostaw na kilka dni w zaciemnionym chłodnym miejscu.
  • Po odcedzeniu pić kieliszek 3 razy dziennie. 

Gorączka w ciąży

Gorączkę najlepiej wyleżeć w łóżku. Sposobem na obniżenie temperatury jest chłodna (nie zimna) kąpiel lub prysznic. Działanie przeciwgorączkowe i napotne mają herbatki z lipy, imbiru, cynamonu, miodu i cytryny. Dopuszczalnym lekiem jest paracetamol, nie można jednak przekraczać dawki 1000 mg dziennie. Jeśli gorączka nie ustępuje po 2 dniach konieczna jest wizyta u lekarza.

Przeziębienia w ciąży nigdy nie można ignorować, czekając aż samo przejdzie. Utrzymujące się objawy mogą przerodzić się w groźniejszą chorobę, wymagającą leczenia antybiotykami, co może zaszkodzić dziecku. Jeśli domowe sposoby nie pomagają w wystarczającym stopniu, nie należy zwlekać z konsultacją lekarską.