Napój orkiszowy

Ostatnimi czasy, w związku ze znacznym wzrostem świadomości żywieniowej obserwowanym wśród społeczeństwa, na rynku regularnie pojawiają się nowe grupy produktów, które słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Dodatkowo, ze względu na pogarszający się stan środowiska naturalnego, producenci żywności starają się ograniczyć szkodliwy wpływ działalności przemysłowej na naszą planetę, wprowadzając do obiegu roślinne alternatywy produktów odzwierzęcych.

Jednymi z najczęściej kupowanych tego typu zamienników są obecnie napoje roślinne, które cieszą się popularnością wśród konsumentów nie tylko z powodu korzyści ekologicznych, ale również z uwagi na walory smakowe oraz wartości odżywcze. Do najcenniejszych pod tym względem alternatyw dla mleka krowiego zalicza się napój orkiszowy, który uzyskuje się w wyniku odpowiedniej obróbki ziaren zbóż.

SPIS TREŚCI

  1. Jak powstaje mleko orkiszowe?
  2. Czy mleko orkiszowe jest zdrowe?
  3. Właściwości
  4. Wartości odżywcze
  5. Zastosowanie w kuchni


Jak powstaje mleko orkiszowe?

Biorąc pod uwagę przynależność do określonej kategorii produktów spożywczych, mleko orkiszowe zalicza się do stosunkowo szerokiej oraz wyjątkowo urozmaiconej grupy napojów roślinnych. Podstawową cechą, która je łączy, a zarazem poniekąd decyduje o przynależności danego produktu do owej grupy, jest sposób, w jaki napoje roślinne powstają, a będąc bardziej precyzyjnym - metoda ich pozyskiwania.

Napoje roślinne bowiem z założenia otrzymywane są poprzez namaczanie, a następnie rozdrabnianie głównego składnika. W zależności od tego, jaki rodzaj napoju chcemy otrzymać, mogą to być orzechy, pestki, nasiona lub - jak w przypadku mleka orkiszowego - zboża.

Trzymając się więc tej zasady, z łatwością można się domyślić, że mleko orkiszowe powstaje w wyniku namoczenia w wodzie ziaren orkiszu. Następnie, gdy tak przygotowany orkisz (po upływie odpowiedniej ilości czasu) staje się miękki, bez trudu można poddać ziarna procesowi rozdrobnienia, np. przy pomocy blendera.

Czy mleko orkiszowe jest zdrowe?

Mleko orkiszowe, podobnie jak inne rodzaje napojów roślinnych, jest doskonałą alternatywą dla mleka krowiego, czy też innych mlek pochodzenia zwierzęcego. Początkowo napoje roślinne były popularne jedynie wśród osób, które ze względów zdrowotnych (głównie nietolerancji i alergii) nie mogły spożywać produktów odzwierzęcych, jednak z czasem zaczęto w nich dostrzegać szereg dodatkowych wartości wywierających pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Orkisz to zboże, które, przez wzgląd na bogatą zawartość witamin oraz cennych składników mineralnych, posiada wiele prozdrowotnych właściwości, a co za tym idzie - napój orkiszowy jest produktem niezwykle cenionym przez zwolenników zdrowego stylu życia.

Właściwości mleka orkiszowego

Jakie korzyści dla zdrowia człowieka może zatem przynieść regularne spożywanie napoju orkiszowego?

Przede wszystkim ziarna orkiszu mogą pomóc w usprawnieniu pracy jelit, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Picie mleka orkiszowego może także poprawić stan skóry oraz włosów. Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, którymi odznacza się mleko orkiszowe, wpływa korzystnie na pracę mózgu oraz układ krążenia.

Dodatkowo spore ilości błonnika i składniki takie jak żelazo, potas, cynk, wapń oraz witaminy z grupy B wzmacniają organizm i pozwalają zapobiec niedoborom, z którymi boryka się wielu z nas.

Wartości odżywcze w mleku orkiszowym

Pod względem wartości odżywczych, mleko orkiszowe wypada naprawdę dobrze w kontekście innych, popularnych rodzajów napojów pochodzenia roślinnego. Dzieje się tak oczywiście za sprawą głównego składnika mleka orkiszowego. Zboże to składa się bowiem w ponad połowie ze skrobi, niemal 12% stanowią białka, natomiast zawartość tłuszczów w orkiszu szacuje się jedynie na około 3%.

Przybliżone wartości odżywcze, jakie posiada w 100 g standardowy napój orkiszowy bez dodatku cukru, prezentują się następująco:

  • wartość energetyczna: 42 kcal
  • białka: 0,8 g
  • tłuszcze: 1,5 g (nasycone 0,2 g i nienasycone 1,3 g)
  • węglowodany: 6,2 g (cukry 5,7 g)
  • błonnik: 0,4 g

Podane parametry mogą się różnić w zależności od producenta sklepowych produktów, a także w przypadku napoju sporządzonego samodzielnie w warunkach domowych.

Napój orkiszowy - zastosowanie w kuchni

Jeżeli chodzi o możliwości wykorzystania napojów roślinnych w kuchni, jest ich naprawdę dużo, ponieważ są one swoistymi zamiennikami mleka pochodzenia zwierzęcego.

Najprostszym sposobem, dzięki któremu można włączyć do diety napój orkiszowy, jest dodawanie go do kawy, jako alternatywy mleka krowiego. Mlekiem orkiszowym zalać można także płatki śniadaniowe, lub przyrządzić na jego bazie przepyszną i bogatą w wartościowe składniki odżywcze owsiankę z dodatkami.

Popularnym rozwiązaniem, cenionym w szczególności przez osoby zabiegane, jest przygotowywanie zdrowych koktajli warzywnych lub owocowych, uzupełnianych właśnie mlekiem orkiszowym. Ciekawym pomysłem jest również przygotowywanie wszelkiego rodzaju placuszków, naleśników, a nawet ciast, zastępując napojem orkiszowym standardowe mleko, zazwyczaj spotykane w popularnych przepisach.


Zobacz także: