Mleko ryżowe to organiczna, wegańska i hipoalergiczna alternatywa dla mleka odzwierzęcego. Napój na bazie zboża, bogaty w pomocne związki chemiczne, witaminy i minerały, ceniony jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Sprawdzamy, kto może sięgnąć po ten roślinny zamiennik.

SPIS TREŚCI

 1. Mleko ryżowe - idealne dla wegan i wegetarian
 2. Mleko ryżowe - dla osób z nietolerancją laktozy
 3. Czy mleko ryżowe jest zdrowe?
 4. Właściwości
 5. Wartości odżywcze
 6. Przeciwwskazania
 7. Zastosowanie


Mleko ryżowe - idealne dla wegan i wegetarian

Mleko ryżowe to naturalny napój zbożowy, tworzony na bazie brązowego lub białego ryżu. Stanowi wartościowy zamiennik tradycyjnego mleka krowiego, będąc jednocześnie produktem w pełni wegańskim. Mleko ryżowe, mimo nazwy wskazującej na udział składników odzwierzęcych, jest pozbawione składników pochodzenia mlecznego. Wśród składników tego produktu, oprócz wyróżnionego wcześniej ryżu, znajduje się woda, oleje roślinne oraz, w niektórych przypadkach, sól, witaminy i minerały.

mleko ryżowe - właściwości

Mleko ryżowe - dla osób z nietolerancją laktozy

Napój ryżowy pozbawiony jest cukru mlekowego (laktozy), wobec czego może być spożywany w dowolnych ilościach przez osoby, które zmagają się z nietolerancją tego składnika pokarmowego. Z mleka ryżowego mogą korzystać także użytkownicy uczuleni na inne składniki mleka krowiego, np. na kazeinę. Mleko ryżowe stanowi naturalny, prozdrowotny substytut dla tradycyjnych napojów odzwierzęcych.

Czy mleko ryżowe jest zdrowe?

Z mlekiem ryżowym wiąże się wiele mitów, dotyczących jego wpływu na zdrowie. Przede wszystkim jest to napój o obniżonej zawartości tłuszczu, dzięki czemu może być stosowany przez osoby na diecie redukcyjnej. W niepełnej szklance mleka ryżowego znajduje się zaledwie ok. 2-3 g tłuszczu roślinnego. Dowiedziono, iż napój z ryżu redukuje poziom złego cholesterolu HDL. Napoje ryżowe są bardzo często wzbogacane przez producentów w mikroskładniki, takie jak: wapń, żelazo, czy witaminy z grupy B.

Mleko z ryżu jest bezpiecznym, hipoalergicznym zamiennikiem mleka krowiego. Napój ryżowy jest bogaty w szybko wchłaniane węglowodany, pochodzące ze skrobi, wobec czego nie powinny po niego sięgać osoby zmagające się z cukrzycą.

Mleko ryżowe - właściwości

Dieta odchudzająca

Napój na bazie ryżu może stanowić jeden ze składników, przeznaczonych dla osób będących na diecie niskotłuszczowej. W zależności od producenta, w 100 gramach napoju, znajduje się ok. 1-1,5 g tłuszczu.

Na uwagę zasługuje jednak duży udział węglowodanów - w szklance mleka ryżowego znajduje się ich nawet kilkadziesiąt gramów, czyli kilka razy więcej niż w przypadku zwykłego mleka krowiego o zawartości tłuszczu na poziomie 2%. W jadłospisie redukcyjnym należy zatem ostrożnie podchodzić do kwestii zbyt częstego komponowania posiłków z mlekiem ryżowym. W ogólnym rozrachunku mleko z ryżu jest nieco bardziej kaloryczne niż jego odzwierzęca alternatywa.

Wysokie ciśnienie

W napoju ryżowym znajdują się niezwykle cenne, organiczne związki chemiczne, określane mianem fitosteroli. Wykazują one pozytywny wpływ na redukcję złego cholesterolu. Sterole roślinne doceniane są także ze względu na ich aktywny wpływ na obniżanie zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Prozdrowotność fitosteroli doceniona została także przez medycynę - w formie glikozydów są one wykorzystywane do produkcji leków.

Pomoc przy biegunce

Ryż jest produktem lekkostrawnym, pozbawionym poprawiającego perystaltykę jelit, ale i drażniącego błony śluzowe błonnika. Hipoalergiczne mleko z ryżu łagodzi stany zapalne układu trawiennego, niweluje kłopoty z niepoprawnym funkcjonowaniem żołądka i jelit. Mleko ryżowe nie posiada alergenów, które mogłyby dodatkowo podrażniać naruszone tkanki narządów.

Mleko ryżowe - wartości odżywcze

W 100 g mleka ryżowego znajdziemy:

 • Kalorie: 59;
 • Tłuszcze: 0,9 g;
 • Tłuszcz nasycony: 0,1 g;
 • Węglowodany: 12,2 g; (w tym cukry: 8 g);
 • Białko: 0,2 g;
 • Błonnik: 0,2 g;
 • Sól: 0,1 g.

Mleko ryżowe - przeciwwskazania

Napojem ryżowym nie powinny być karmione małe dzieci, gdyż w pozyskiwanym ryżu znajduje się większe stężenie arsenu, niż w pozostałych uprawach zbożowych. Dołączając do tego kleiki ryżowe, dania z ryżem i serki homogenizowane z ryżem preparowanym - narażamy malucha na przewlekłe, niebezpieczne zatrucie arszenikiem. Z mlekiem ryżowym nie powinny się "zaprzyjaźniać" osoby, które cierpią na cukrzycę lub nadwrażliwość na oleje roślinne zawarte w produkcie.

Mleko ryżowe - zastosowanie

Mleko z ryżu może być stosowane zarówno do celów kulinarnych, jak i kosmetycznych. Napój stanowi znakomitą bazę dla wegańskich owsianek, czy jako zamiennik krowiego mleka w niemalże każdym posiłku. Z powodzeniem może być jednak wykorzystywany również jako tonik oczyszczający skórę. Wykazuje ON działanie nawilżające, łagodzące i niwelujące stany zapalne.


Zobacz także: