Ochrona ust przed wiatrem i mrozem to podstawa ich pielęgnacji. Jest to część naszego ciała, która jest mocno narażona na niskie temperatury ponieważ nie jest chroniona ciepłą odzieżą. O odpowiednią pielęgnację powinny zadbać szczególnie osoby, które na co dzień mają problem z suchą i pierzchnięciem ust. Sama należę do takich osób dlatego ten temat jest mi dość bliski. Dopiero kilka tygodni chłodniejszych dni, a moja skóra i usta wymagają znacznie więcej uwagi niż zwykle.

O odpowiednią pielęgnację ust powinny zadbać wszystkie osoby, które spędzają zimą dużo czasu na zewnątrz i w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Sprawdź sposoby na ich pielęgnację i poznaj proste przepisy na domowe kosmetyki do ust.

ochrona ust zimą

Sposób na piękne usta niezależnie od pory roku

Odpowiednie odżywianie i odpowiednia ilość płynów

To co jemy i pijemy ma szczególny wpływ na to w jakim stanie jest nasz organizm. Jeśli dieta, którą stosujemy będzie zła to z pewnością zobaczymy efekty na skórze, a także ustach. Najlepszym sposobem na zimowe problemy z spierzchniętymi ustami jest zbilansowana dieta i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Jeśli nasze usta będą przesuszone oznacza to, że pijemy zdecydowanie zbyt mało.

Gdy dieta jest nieprawidłowa, w pierwszej kolejności odczuje to nasza skóra, w tym także usta. Krótko mówiąc dobra ochrona ust przed wysuszeniem to zbilansowana dieta. Jeżeli są stale przesuszone, zastanów się czy wypijasz odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Jeżeli po przeanalizowaniu diety okaże się, że problem raczej leży gdzieś indziej warto jest zbadać poziom hormonów. Proponuję zacząć od tarczycy ale pamiętajcie, że to tylko rada. Nie ma co panikować dopóki nie zrobimy badań.

Odpowiednie produkty kosmetyczne

Pamiętajcie, że nie każda pomadka ochronna będzie dobra. Tak jak z każdym kosmetykiem, produkt do nawilżania i ochrony ust musi być odpowiednio dobrany do Waszych potrzeb. Zwróćcie szczególną uwagę na skład. Pamiętajcie, że woda nie jest pożądanym składnikiem, a im więcej naturalnych składników, szczególnie takich jak masła, oleje, wosk pszczeli, witaminy np. E, tym lepiej. Sztuczne składniki mogą wywoływać skutek odwrotny do pożądanego, o czym warto pamiętać. Gdy już wybierzesz kosmetyk odpowiadający swoim potrzebom, noś go zawsze przy sobie i używaj, gdy tylko poczujesz taką potrzebę. To podstawowa ochrona ust przed nadmiernym wysuszeniem.

Peeling

Naskórek na ustach też należy co jakiś czas złuszczać, dlatego peeling ust jest jak najbardziej wskazany. Do tego celu mogę zaproponować gotową pomadkę odżywczą z peelingiem Sylveco lub domowy peeling na wysuszone usta.

Miodowy peeling do ust - przepis

Składniki:

  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka płynnego miodu
  • opcjonalnie może dodać kropelkę witaminy E

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy i gotowy peeling nakładamy na usta.

Nieoblizywanie ust

Zimą, pod żadnym pozorem nie wolno oblizywać wyschniętych ust. Doprowadzi to tylko do spotęgowania problemów i powstania pęknięć i drobnych ranek na wargach. Ochrona ust zimą jest szczególnie ważna w przypadku, gdy jesteśmy posiadaczami wrażliwej skóry i mamy skłonności do podrażnień i mikrourazów skóry. Zamiast tego zastosuj prosty balsam do ust, który wykonasz w 10 minut!

Balsam do ust - przepis

Składniki:

  • 2 łyżki oleju kokosowego,
  • 4 łyżki wosku pszczelego,
  • 2 łyżeczki miodu.

Wykonanie:

Wszystkie składniki należy lekko podgrzać w kąpieli wodnej i wymieszać. Następnie trzeba je przelać do czystego pojemniczka i pozostawić do wystudzenia. Pamiętaj, że właściwa ochrona ust wpłynie na Twój komfort, wygląd i samopoczucie! Dbaj o siebie!

Wieczorne pielęgnacja - masaż ust

Codzienna pielęgnacja ust jest równie ważna, jak korzystanie ze środków ochronnych. Z tego powodu każdego dnia przed położeniem się spać należy wykonać delikatny masaż ust szczoteczką do zębów lub palcami. Pobudzi to mikrokrążenie w wargach i pomoże pozbyć się martwego naskórka. Raz na jakiś czas warto także posmarować wargi grubą warstwą miodu. Jeśli jej nie szybko nie zliżemy, to ukoi wszystkie podrażnienia, nawilży i wygładzi spierzchnięte usta.


Zobacz także: