Ile soli możemy dziennie spożywać? Czy sól himalajska jest lepsza od soli morskiej? Dlaczego zbyt duża ilość tego produktu może być niebezpieczna dla naszego organizmu? Która sól jest najzdrowsza? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Sól >>

Sól a nasze zdrowie

Tradycyjna sól kuchenna to produkt, który z pewnością znajduje się w spiżarni każdego z nas. Klasyczna, stołowa sól to niemal czysty chlorek sodu, który pomaga nam w kuchennych rewolucjach i znakomicie wzmacnia smak niektórych potraw. Nadmiar soli może jednak być szkodliwy dla naszego zdrowia. Dlaczego?

Według WHO nasz organizm potrzebuje dziennie 0,2-0,5 g sodu, a spożycie go w ilości większej niż 2 g dziennie może prowadzić do negatywnych konsekwencji.[1] Jakich? Przede wszystkim nadciśnienia, w następstwie którego możemy zmagać się z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Pozostałe szkodliwe skutki zbyt wysokiego spożycia sodu to schorzenia w obrębie układu trawienia, osteoporoza lub choroby nerek.

Sód dostarczamy naszemu organizmowi przede wszystkim poprzez spożywanie soli kuchennej. Wiele osób wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy, że sól często bywa dodawana do żywności jako konserwant i znajduje się w dużej części gotowych produktów. Niemożliwa byłaby zatem całkowita eliminacja soli z diety, ale warto zweryfikować jej ilość, jakiej dodatkowo używamy w naszej codziennej diecie. Już niewielkie zmiany będą dla naszego organizmu znaczące – wybierajmy popularne zamienniki soli, które są zdrowszą alternatywą dla tej stołowej.

Czym zastąpić tradycyjną sól?

Poniżej przedstawiamy Wam produkty, które z powodzeniem zastąpią tradycyjną sól kuchenną. Pamiętajcie jednak, by wybierać mądrze i świadomie – rodzaj oraz ilość spożywanej soli dostosujcie do swojego stylu życia i aktualnej diety.

Sól himalajska

Najbardziej popularny zamiennik soli kuchennej to sól himalajska, przez wielu specjalistów definiowana jako najzdrowsza. Produkt ten zawiera bowiem liczne pierwiastki, elektrolity i substancje mineralne – takie jak wapń, żelazo, cynk, magnez czy jod. To także gwarancja naturalnego smaku – sól himalajska jest pozbawiona wszelkich szkodliwych dla naszego zdrowia składników. Znajdujące się w jej składzie minerały i pierwiastki są również łatwo przyswajalne.

Sól morska

Sól morska, choć ma podobną zawartość jak tradycyjna sól kuchenna, różni się od niej sposobem pozyskiwania oraz walorami smakowymi i zapachowymi. Tego rodzaju sól powstaje bowiem poprzez odparowywanie wody morskiej, co oznacza, że dostarcza naszemu organizmowi więcej składników mineralnych. Sól morska smakuje mniej lub bardziej intensywnie w zależności od wielkości kryształów – najchętniej wykorzystuje się odmianę gruboziarnistą.

Sól niskosodowa

Po omówieniu soli morskiej przyszedł czas na sól niskosodową, która charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością chlorku sodu. Ten produkt polecany jest osobom zmagającym się z nadciśnieniem, problemami z nerkami lub sercem, czyli schorzeniami wywoływanymi przez nadmiar sodu. Wersja niskosodowa nie różni się smakiem od tradycyjnej soli, ale jest o wiele zdrowszym wyborem. W jej składzie znajdziemy bowiem sole potasu i magnezu, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Zioła i przyprawy

Tego z pewnością się nie spodziewaliście, ale jako zamienniki soli świetnie sprawdzają się wszelkie zioła i przyprawy. W pierwszej kolejności wymienia się zioła takie jak lubczyk, gorczyca, czarny pieprz, kolendra, cząber, majeranek, oregano czy bazylia. Wybierając zioła, możemy wydobyć z przygotowanych potraw ukryte smaki i aromaty, które z pewnością wzbogacą smak naszego dania. Warto także pamiętać, że zioła pomagają w procesach trawienia, wspomagają pracę wątroby czy redukują wzdęcia.

Podobny, równie zdrowy zamiennik soli kuchennej, to gotowa mieszanka ziół i przypraw. Pamiętajcie jednak, by wybierać produkty bez konserwantów, dodatków smakowych czy… samej soli. A jeżeli macie trochę więcej czasu, możecie spróbować stworzyć własną mieszankę! Jeżeli mimo wszystko nie wyobrażacie sobie pewnych dań bez soli morskiej czy soli himalajskiej, możecie przygotować własną ziołową kompozycję i urozmaicić ją o zdrowy zamiennik soli stołowej.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu potraficie odpowiedzieć na pytanie “jaka sól jest najzdrowsza”. Odpowiednio zbilansowana dieta i rozsądne wykorzystywanie soli w kuchni to absolutna podstawa. Odżywiajcie się mądrze, a w razie jakichkolwiek wątpliwości – nie bójcie się szukać pomocy u specjalistów. Do zobaczenia w kolejnym wpisie!


Zobacz także:

Źródła:

1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction