Zastanawiacie się, czym tak naprawdę jest bawełna organiczna i na czym polega jej fenomen? Nie jesteście pewni, czy warto inwestować w tekstylia wykonane z tego surowca? Jesteście ciekawi różnic pomiędzy bawełnianymi ubraniami z sieciówek a tymi tworzonymi z bawełny ekologicznej? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie powyższe wątpliwości.

bawełna organiczna

Czym jest bawełna organiczna?

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na rynku tekstylnym. Jest nie tylko przyjazna dla skóry, ale posiada także właściwości termoregulacyjne i pochłania wilgoć. W ostatnim czasie dużo mówi się jednak o jej organicznej odmianie. Bawełna organiczna to nic innego jak bawełna uprawiana ekologicznie, powstała bez syntetycznych dodatków i elementów modyfikowanych genetycznie.

Bawełna organiczna a konwencjonalna - różnice

Czym różni się bawełna organiczna od konwencjonalnej? Przede wszystkim specyfiką procesu produkcji.

Przy uprawie tego rodzaju bawełny automatycznie odrzuca wykorzystywanie wszelkich środków chemicznych oraz stosowanie mechanicznych metod zbiorów. Sztuczne nawozy zastąpione są naturalnymi, środki owadobójcze są biodegradowalne, a za zbiory odpowiedzialni są pracownicy zatrudnieni do pracy na polu. Kolejne etapy produkcji tkaniny na bazie organicznej bawełny bazują na naturalnych barwnikach i środkach, które są bezpieczne nie tylko dla człowieka, ale także dla otaczającego nas środowiska.

4 powody, dla których warto kupować ubrania z bawełny organicznej

Jeżeli zwracacie się ku ścieżce zrównoważonego stylu życia, w tym świadomego konsumowania produktów dostępnych na rynku, zobaczcie, dlaczego warto kupować ubrania z organicznej bawełny. Nasze decyzje mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne i nie tylko!

Naturalna i bezpieczna

Przepuszczalna tkanina idealna dla wrażliwej skóry? Wytrzymały, ale naturalny i bezpieczny surowiec? Bawełna ekologiczna spełnia wszystkie z powyższych wymagań (i wiele więcej). Jest naturalna, bezpieczna dla środowiska naturalnego, pracowników nadzorujących produkcję tekstyliów oraz nas - konsumentów, którzy inwestują w tkaniny z tego rodzaju surowca.

Wskazana dla dzieci i alergików

Wykorzystywanie bawełny organicznej w produkcji tekstyliów niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest wysoka jakość produkowanych ubrań. Materiał ten gwarantuje bowiem wysoką oddychalność i jest wolny od dodatkowych chemicznych składników i włókien syntetycznych. Tego typu tkaniny są często nazywane drugą skórą. Ze względu na sposób uprawy i produkcji, ubrania z bawełny organicznej są idealne dla dzieci i alergików. Brak toksycznych dodatków znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Etyczna uprawa

Rygorystyczne zasady dotyczące uprawy bawełny ekologicznej przekładają się na etykę pracy. Na plantacjach nie zatrudnia się dzieci i zwraca się uwagę na odpowiednio wysokie wynagrodzenie dla pracowników. Zakłady, w których produkuje się tkaniny, podobnie jak plantacje, na których rośnie ten ekologiczny surowiec, są przestrzeniami bezpiecznymi dla rolników i innych pracowników. Można więc powiedzieć, że brak wykorzystywania chemicznych substancji eliminuje toksyczne warunki pracy.

Przyjazna środowisku

Uprawa bawełny organicznej jest o wiele bardziej wymagająca, podobnie jak późniejsza produkcja. Wśród rygorystycznych, bardzo rozbudowanych zasad znajduje się m.in. zakaz wykorzystywania produktów chemicznych, nakaz ograniczania zużycia wody i znaczne ograniczenie zanieczyszczania zbiorników wodnych. Tak wytwarzany surowiec jest więc bezpieczny dla całego ekosystemu.

Uprawiana i produkowana w ekologiczny sposób bawełna to tkanina, która staje się coraz popularniejsza. Ubrania powstałe z tego materiału to nie tylko inwestycja w wysoką jakość, ale także wyraz troski o środowisko oraz o ludzi, dzięki którym możemy cieszyć się naturalnymi surowcami.


Zobacz także: