Kilka słów na temat bobu i jak go ugotować

Bób to letnia roślina sezonowa. Podobnie jak inne rośliny strączkowe zawiera duże ilości białka - stanowi ono aż 20 procent jego składu i co ważne, prawie nie zawiera tłuszczu! Poza białkiem bogaty jest w takie składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, sterole roślinne, izoflawony, niacyna i tiamina. Ma on jednak jedną wadę, przez którą wiele osób rezygnuje z jedzenia tej wartościowej rośliny. Otóż niewłaściwie przygotowany bób powoduje dolegliwości żołądkowe takie jak wzdęcia. Pojawia się więc pytanie jak gotować bób aby nie odczuwać dyskomfortu trawiennego ? O tym w dalszej części artykułu.

Bób

Właściwości bobu

1. Obniża poziom cukru we krwi - dzięki dużej zawartości błonnika wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi. Ponadto ma niski indeks glikemiczny.

2. Pomocny przy odchudzaniu - tę właściwość również zawdzięcza błonnikowy, który zapewnia uczucie sytości na długo ale tez usprawnia pracę jelit. Poza tym bób jest niskokaloryczny ? Szklanka ugotowanego bobu to około 190 kcal. Osoby będące na diecie nie muszą go unikać.

3. Zapobiega zakwaszeniu organizmu -  wapń, sód, potas i magnez zawarte w bobie sprawiają, że warzywo to działa alkalizująco, a tym samym pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową.

4. Pomocny w leczeniu anemii - bób jest dobrym źródłem kwasu foliowego i żelaza, które są niezbędne przy leczeniu anemii.


Jak gotować bób

Bób jest coraz bardziej znany i lubiany ale wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie jak go ugotować aby nie powodował wzdęć. Wzdęcia i gazy są wywołane oligosacharydami zawartymi w ziarnach. Niestety nie są trawione ani rozkładane przez bakterie jelitowe.

Trzeba zacząć od tego, że najlepszy do spożycia jest młody bób w kolorze jasno zielonym. Można jeść go nawet na surowo, ale znacznie częstszą praktyką jest gotowanie bobu.

  • Najpierw należy zalać bób gorącą wodą i odstawić na godzinę.
  • Po godzinie wylewamy wodę, wlewamy nową i gotujemy około 15 minut. Starszy bób będzie potrzebował więcej czasu (gotuje się od 30 do nawet 50 minut).
  • Uwaga! Bób solimy dopiero pod sam koniec gotowania. Niektórzy zalecają gotowanie z dodatkiem kopru ? zwłaszcza jeżeli ktoś nie lubi zapachu gotującego się bobu.