Miód faceliowy uzyskuje się z nektaru facelii błękitnej. Mimo wielu właściwości zdrowotnych nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Miód produkowany z kwiatów facelii charakteryzuje się bardzo delikatnym smakiem oraz kwiatowym zapachem. Jego barwa jest zielonkawa lub jasnożółta. Ze względu na szereg dobroczynnych właściwości zalicza się go do najbardziej cenionych miodów w Polsce, dlatego śmiało może konkurować z drogim i popularnym miodem manuka z Nowej Zelandii.

Charakterystyka miodu faceliowego

Miód z facelii posiada jasnokremowy kolor z odcieniem zieleni. Wyróżnia go także lekko mazista konsystencja. Cechuje go łagodny, słodki smak oraz subtelny zapach. Dodanie miodu faceliowego do różnych potraw nie zmienia mocno ich smaku. Świeży miód faceliowy ma płynną konsystencję, a wraz z upływem czasu ulega zjawisku krystalizacji. Badania mikrobiologiczne pokazały, że miód faceliowy zalicza się do grona najbezpieczniejszych do spożycia z racji tego, iż posiada ON jeden z najniższych stopni zanieczyszczenia drobnoustrojami tlenowymi.

Miód faceliowy produkuje się z nektaru kwiatowego rośliny o nazwie facelia błękitna (łac. Phacelia tanacetifolia benth). Jest to jednoroczna roślina z rodziny ogórecznikowatych. Facelia nie jest rodzimą polską rośliną, gdyż pochodzi z Ameryki Północnej. Na terenie Europy uprawia się ją od przeszło 200 lat. Nazwa facelii błękitnej pochodzi od barwy jej kwiatów, które są niebieskie i fioletowe.

Facelia jest rośliną o niezwykle wysokiej wydajności w zakresie produkcji miodu. Z 1 hektara facelii błękitnej można wyprodukować nawet 1000 kilogramów tej przepysznej dziarniny. Jedyny problem, który pojawia się w produkcji czystego miodu faceliowego to fakt, iż z rośliny wydziela się sporo niebieskiego pyłku. To ON czasami powoduje, że zabarwienie miodu faceliowego może być nieco dziwne.

Miód faceliowy - właściwości

Każdy miód, bez względu na rodzaj, składa się przede wszystkim z węglowodanów, które są źródłem łatwo przyswajalnej energii. Węglowodany, które są zawarte w miodzie, to glukoza i fruktoza. Miód faceliowy nie różni się pod tym względem od pozostałych miodów. Oprócz węglowodanów w miodzie faceliowym znajduje się także białko, kwasy organiczne (kwas mlekowy, jabłkowy, masłowy, cytrynowy), składniki mineralne (żelazo, wapń, kobalt, magnez, potas, mangan, miedź, fosfor), witaminy (PP, z grupy B, C), enzymy (oksydaza glukozowa, inwertaza, diastaza) oraz olejki eteryczne.

właściwości miodu faceliowego

Na co pomaga miód faceliowy?

Mało kto wie o tym, że spożycie miodu faceliowego skutecznie obniża toksyczne działanie używek takich jak nikotyna, alkohol, kawa i herbata. Ponadto, omawiany miód ma także sporo właściwości leczniczych. Chodzi tutaj o:

  • wspomaganie leczenia chorób układu krążenia, miażdżycy oraz niewydolności mięśnia sercowego,
  • ochronę wątroby podczas zatruć pokarmowych,
  • pomoc w leczeniu astmy oskrzelowej,
  • zapobieganie stanom zapalnym górnych dróg oddechowych,
  • obniżanie ciśnienia tętniczego,
  • wspomaganie leczenia chorób układu pokarmowego: nieżytu żołądka, wrzodów dwunastnicy i żołądka, schorzeń woreczka żółciowego.

Dodatkowo, wspomniane wcześniej składniki mineralne zawarte w miodzie faceliowym (żelazo, magnez, kobalt) mają dobroczynny wpływ na stymulację produkcji czerwonych ciałek krwi. Miód faceliowy zaleca się spożywać po sporym wysiłku fizycznym lub intelektualnym.

Miód faceliowy - jak stosować?

Jak spożywać miód faceliowy? Najpopularniejszym zastosowaniem miodu jest dodanie go do herbaty. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że miód traci swoje wszystkie dobroczynne właściwości, gdy poddamy go działaniu zbyt wysokiej temperatury, czyli przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Z tego powodu miód należy dodawać do herbaty dopiero wtedy, gdy już ją wystudzimy.

Inny sposób spożycia tego dobroczynnego produktu to przygotowanie napoju na bazie wody. Rozpuszczamy łyżkę miodu w szklance napełnionej do połowy wodą o temperaturze pokojowej. Pozostawiamy napój na minimum 12 godzin i wypijamy go przed posiłkiem.

Miód faceliowy można stosować nie tylko doustnie, ale również w pielęgnacji skóry jako domowy peeling. Wystarczy, że połączymy miód faceliowy z cukrem trzcinowym oraz olejem (ewentualnie oliwą z oliwek). Nakładamy przygotowaną papkę na zwilżone ciało oraz masujemy przez 5 minut. Wykonanie takiego zabiegu sprawi, że martwy naskórek zostanie złuszczony, a skóra stanie się elastyczniejsza i gładsza. Zapach kwiatów facelii ma także dobroczynny wpływ na nasze ogólne samopoczucie.


Zobacz także: