Ogorki malosolne

Ogórki małosolne to przysmak lata! Chyba nie znam osoby, która by ich nie lubiła. Sama co roku nałogowo się nimi zajadam. Ich wykonanie jest banalnie proste i bardzo szybkie, więc nie warto wydawać pieniędzy na sklepowe ogórki niewiadomego pochodzenia. Zanim jednak przejdę do przepisu, przypominam, że warzywa i owoce sezonowe są nie tylko tańsze, ale i bardziej wartościowe niż poza sezonem!

Dlaczego warto jeść ogórki?

Ogórki w ponad 90% składają się z wody, tak więc idealnie ugaszą pragnienie w upalne dni. Mają niską kaloryczność, więc nawet osoby dbające o linię nie muszą ich sobie odmawiać. Należy, jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ mogą mieć działanie wzdymające. Poza wszystkimi zaletami ogórek ma niestety jedną wadę. Zawiera askorbinazę - enzym rozkładający witaminę C. Ale uwaga enzym ten ulega rozkładowi podczas kiszenia, czyli mówiąc wprost witamina C zawarta w ogórkach kiszonych lub małosolnych, ale też w innych warzywach, z którymi łączymy ogórki dociera wraz z pożywieniem do naszego organizmu. Ogórki poddane fermentacji są też łatwiej trawione i ze względu na zawartość witaminy C nawet zdrowsze, niż surowe.

Przepis na ogórki małosolne

Składniki:

 • 1 kg ogórków gruntowych (niewielkie, twarde, świeże)
 • 2 litry wody, przegotowanej i przestudzonej
 • 1-3 ząbki czosnku (wedle upodobań)
 • 2 liście chrzanu
 • 2 listki wiśni
 • 1 wiązka kopru
 • 2,5 łyżki soli

Wykonanie:

 1. Ogórki dokładnie umyć i obciąć końce.
 2. Przygotować duży, czysty słój lub gliniane naczynie. W przestudzonej, przegotowanej wodzie rozpuścić sól.
 3. Na dnie słoika ułożyć liście chrzanu i wiśni. Na liście ułożyć ogórki. Między ogórki powciskać koper i przekrojone na połówki ząbki czosnku.
 4. Zalać wszystko posoloną wodą (woda musi całkowicie przykrywać ogórki).
 5. Przykryć ogórki talerzykiem, a talerzyk przycisnąć kamieniem, aby ogórki nie pływały po powierzchni.
 6. Odstawić do zacienionego miejsca na kilka dni. Po 3 dniach można spróbować, czy są dobre. Z każdym dniem będą bardziej ukiszone, ale najlepszy smak uzyskuje się ok. piątego dnia.


Zobacz także: