Zima to nie tylko radosna zabawa w śniegu. To także niskie temperatury, brak słońca i chłodny wiatr. Warto zadbać w tym czasie o swoje zdrowie i samopoczucie. Domowych, naturalnych sposobów na zwiększenie odporności organizmu jest wiele – jednym z nich, szczególnie łatwym w stosowaniu, są rozgrzewające przyprawy korzenne i orientalne. Na stałe włączone do codziennej diety nie tylko poprawiają smak potraw i podkreślają ich aromat, ale też korzystnie oddziałują na nasz organizm.

rozgrzewające przyprawy

Jakie są najlepsze rozgrzewające przyprawy, które będą jak najcieplejszy płaszcz, chroniący nas przed szarugą infekcji i podłego nastroju? Dowiecie się tego z poniższego artykułu!

Cynamon

Cynamon to wysuszona kora młodych pędów cynamonowca cejlońskiego. Można go kupić w formie laski lub zmielonej. Nie bez powodu jest składnikiem wielu świątecznych dań. Ta niesamowita przyprawa rozgrzewająca nie tylko ma oszałamiający smak i zapach!

Jeśli zimą jesteś bardziej podatny na stres, wprowadź do codziennych posiłków cynamon – ma działanie odprężające i kojące układ nerwowy, a przy okazji poprawiające pamięć. Ma też silne właściwości rozgrzewające i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa na procesy trawienne i pomaga obniżać poziom cholesterolu. Stanowi doskonałe źródło manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Stosuje się go także w kosmetyce, np. przy wykonywaniu domowych maseczek czy peelingów.

Cynamon posiada wyrazisty, korzenny zapach i słodko-goryczkowy smak – dzięki temu doskonale pasuje do szarlotki, pierniczków czy ciasta marchewkowego. Jego rozgrzewającą moc poczujesz w pełni, jeśli dodasz go do gorącej czekolady, kawy lub herbaty.

W kuchni używany w postaci proszku lub całych lasek. Przyprawa popularna szczególnie zimą. Wykorzystywana do świątecznych wypieków np. pierników.Jest doskonałym środkiem rozgrzewającym i poprawiającym krążenie. Pamiętaj żeby wybierać prawdziwy cynamon cejloński, a nie powszechnie dostępną chińską wersję tej przyprawy.

Imbir

Kolejna przyprawa, która rozgrzeje Ci krew w żyłach i pobudzi do działania, występuje w formie świeżego korzenia lub zmielonej. Ma bardzo silne działanie rozgrzewające, napotne i przeciwzapalne. Jej działanie porównywane jest do aspiryny. Ze względu na te właściwości często stosowany jest pomocniczo przy infekcjach. Poza tym stymuluje krążenie krwi i działa przeciwzakrzepowo, dlatego powinny używać go osoby cierpiące na reumatyzm. Ta aromatyczna przyprawa przyniesie ulgę w bólu stawów i mięśni oraz poprawi przepływ krwi. Poza tym łagodzi wzdęcia, nudności i migreny, ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm, w związku z czym jest pomocny przy odchudzaniu.

Surowe, świeże kłącze imbiru o ostrym, lekko cytrusowym aromacie doskonale wzmacnia smak potraw kuchni azjatyckiej oraz marynat. W formie sproszkowanej warto dodać go jako jedną z przypraw korzennych do świątecznych wypieków. W walce z zimową aurą pomoże nam, jeśli dodamy go do herbaty lub grzańca.

Chilli, czyli pieprz cayenne

Ta niewielka, ale bardzo ostra czerwona papryczka ma bardzo szerokie zastosowanie i właściwości. Wszystko dzięki zawartej w niej kapsaicynie – substancji działającej przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco. Pieprz kajeński przyśpiesza trawienie i przemianę materii, działa detoksykująco na organizm i pomaga w leczeniu infekcji, a na dodatek obniża poziom cholesterolu.

Chilli możemy kupić w postaci świeżych papryczek, zmielonej lub płatków. Doskonale wzmacnia smak potraw mięsnych, sosów i makaronu, ale sprawdza się także w deserach – spróbujcie dodać odrobinę do gorącej czekolady lub ciasteczek czekoladowych. Podziękujecie nam później!

Goździki

Świetnie komponują się z gorącymi napojami, ciastami i rozgrzewającymi daniami. Mają intensywny, korzenny aromat, który wielu osobom kojarzy się ze świętami. Goździki mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego idealnie sprawdzą się jako środek zapobiegający infekcjom. Zawarte w nich olejki eteryczne skutecznie udrażniają nos, działają wykrztuśnie i rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Skutecznie łagodzą również bóle zębów.

Kurkuma

Kurkuma ma piękny, złocisto-żółty kolor. Stosowana jest od starożytności. Działa przeciwzapalne, antybakteryjne i detoksykująco. Dostępna w każdym sklepie w formie sproszkowanej lub świeżych korzonków, jest niezbędnym składnikiem zimowych dań, ze względu na swoje bogate prozdrowotne właściwości. Zawiera kurkuminę – jeden z najsilniejszych znanych dotychczas przeciwutleniaczy! Pomaga przy leczeniu chorób wątroby i wrzodów, problemów pasożytniczych i schorzeń układu oddechowego.

Kurkuma jest głównym składnikiem popularnej przyprawy curry. Samodzielnie dodana wspaniale wzbogaca smak i wygląd potraw z ryżu czy makaronu. Doskonale pasuje też do warzyw i sosów. Spróbujcie dodać ją do czarnej herbaty – nie tylko was rozgrzeje, ale też wzmocni i poprawi nastrój!

Kardamon

Mówiąc o przyprawach rozgrzewających, nie można zapomnieć o kardamonie! Można kupić go w formie zmielonej lub ziarenek, które należy samodzielnie utłuc w moździerzu. Ma bardzo silny, korzenny aromat, dlatego wystarczy odrobina, by poczuć jego zbawienny wpływ na smak dania. Dodany do mięsa, grzańca, herbaty lub korzennych wypieków doda nam energii i przegoni zimowe chłody. Podobnie, jak wymienione wyżej przyprawy, ma właściwości rozgrzewające, które pomagają przyspieszyć metabolizm, a tym samym zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Ze względu na swoje wykrztuśne właściwości kardamon znajdzie też zastosowanie przy uporczywym kaszlu towarzyszącym zapaleniu oskrzeli, gardła czy astmie.

Orientalne przyprawy rozgrzewające to must have w kuchni – zwłaszcza wtedy, gdy za oknem jest szaro i zimno. Pozwólcie, by ich niezwykły smak i aromat rozgrzał nas od środka. Zachęcamy do eksperymentów – spróbujcie zupy dyniowej z imbirem i kurkumą, a na deser przyrządźcie ciasteczka cynamonowe i gorącą czekoladę z chilli. Wypróbujcie tego najlepszego remedium na zimowe chłody, które przy okazji sprawi, że wasza codzienność nabierze smaku!


Zobacz także: