Nie zawsze mamy ochotę na długie kuchenne przygody. Czasem wolimy przygotować szybki, smaczny i pożywną posiłek. Jedną z takich propozycji jest wegańskie leczo. Warto podkreślić, że to mające węgierski rodowód warzywne ragout, jest jednym z niewielu tradycyjnych dań typowo wegańskich w Europie. Co prawda możemy spotkać leczo z kiełbasą lub mięsem, jednak te dodatki już są odstępstwem od jego tradycyjnej formy. Niezwykły jest również aromat tej potrawy, który może wprowadzić zapach lata do naszego domu, o każdej porze roku.

wegańskie leczo

Wegańskie leczo – zapach lata o każdej porze roku

Do przygotowania tej energetycznej potrawy musimy zarezerwować ok. 30 min. Podana ilość składników przewidziana jest na dwie porcje. W 1 porcji wegańskiego leczo znajduje się ok. 520 kcal.

Składniki:

 • 1 cukinia (ok. 600 g)
 • 4 czerwone papryki (ok. 900 g)
 • 4 pomidory (ok. 700 g)
 • 3 cebula (ok. 600 g)
 • sól
 • pieprz
 • olej słonecznikowy

Sposób przygotowania:

 1. Obierz i pokrój cebule w "półksiężyc". Wrzuć ją na rozgrzany wcześniej olej słonecznikowy i zeszklij na średnim ogniu.
 2. Gdy cebula będzie się smażyć, obierz ze skórki pomidory i drobno pokrój w kostkę. Pamiętaj, że łatwiej obrać pomidora ze skórki, jeżeli wcześniej go sparzysz. Następnie wrzuć je na patelnie do cebuli i smaż pod przykryciem do czasu, aż utworzy się jednolita masa pomidorowo–cebulowa. Podczas smażenia należy nasze pomidory co jakiś czas przemieszać.
 3. Podczas gdy na patelni będzie powstawać nasza pomidorowa baza do leczo, zajmij się resztą naszych warzyw. W pierwszej kolejności przygotuj cukinie. Obierzy je ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych, a następnie pokroj w kostkę. Podobnie zrób z papryką - dokładnie ją umyj, oczyść z gniazd nasiennych i pokroj w paski.
 4. W ostatnim etapie sporządzania naszego leczo do usmażonych pomidorów dodaj cukinie i paprykę. Gotuj je w sosie pomidorowym do miękkości, ale tak by nam się nie rozpadły. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem.

Wartość energetyczna na 100 g: 50 kcal


Zobacz także:


Średnia: 4.74 z 9 ocen