Warto suplementować witaminę D ponieważ ma ona ogromny wpływ na nasze zdrowie. Niestety większość Polaków cierpi na jej niedobór (według niektórych badań nawet 95%). Witaminę D możemy pozyskać na 3 sposoby: z diety, podczas ekspozycji na słońce oraz przez suplementację. Zapraszam do poznania właściwości witaminy D oraz naturalnych suplementów diety.


Jak zapewnić sobie odpowiednią dzienną dawkę?

  • Przede wszystkim - chwytaj słońce! Od końca kwietnia do początku września przy naszej szerokości geograficznej mamy go najwięcej. W tym okresie wystarczy przebywać na zewnątrz co najmniej 15 minut, aby mogła nastąpić synteza skórna i aby nasz organizm pod wpływem słońca wytworzył niezbędną dawkę witaminy.
  • W okresie jesienno-zimowym już niestety nie jest tak dobrze -  wtedy warto suplementować witaminę D  i starać się dostarczać jej jak najwięcej poprzez odpowiednią dietę.
  • Witaminę D znajdziemy w produktach żywnościowych: jajach, mleku, produktach mlecznych, serach dojrzewających, wątrobie, olejach roślinnych.

Niestety, wraz z wiekiem efektywność syntezy witaminy D w skórze zmniejsza się. Osoby starsze, oprócz dbania o dietę i ekspozycję na słońce, powinny przyjmować odpowiednie suplementy diety. 

7 powodów, dla których warto suplementować witaminę D

Witamina D ma naukowo potwierdzony korzystny wpływ na zdrowie:

  • dla prawidłowego funk­cjonowania układu odpor­nościowego,
  • dla utrzymania zdrowych kości i zębów,
  • przyczynia się do normal­nego wzrostu i rozwoju kości u dzieci,
  • dla utrzymania prawidło­wej funkcji mięśni,
  • dla dobrego wchłaniania wapnia oraz fosforu,
  • dla prawidłowego pozio­mu wapnia we krwi,
  • bierze udział w prawidłowych podziałach komórek.

Letnie niedobory

Lato to szczególna pora roku, podczas której organizm powinien nasycić się witaminą D. Jeśli jednak w tym okresie cierpimy na jej niedobór, to może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy:

1. Zbyt mała aktywność na świeżym powietrzu.

2. Częste przebywanie w pomieszczeniach (praca biurowa).

3. Zbyt częste stosowanie kremów z filtrem.

Jesienne niedobory

Niejednokrotnie jesienią wielu z nas odczuwa ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie, wahania nastroju lub dopada nas jesienna depresja. Warto wtedy sprawdzić poziom witaminy D i od razu uzupełnić ewentualne niedobory. Badanie wykonuje się z próbki krwi. Jego koszt to z reguły 40-70 zł (w zależności od laboratorium). Jeśli badanie zleci lekarz z przychodni, wtedy oczywiście jest ono bezpłatne.

Naturalny suplement diety

Ciekawym suplementem wartym polecenia jest "Witamina D3 20 ml - Kropla Słońca". Bazę preparatu stanowi oliwa z oliwek i naturalna witamina D. Całość jest zamknięta w postaci wygodnych w użyciu kropelek. Preparat jest bardzo wydajny. Wystarczy zaledwie 1 kropla dziennie, aby zapewnić organizmowi niezbędną dawkę witaminy D.