Owsianka na śniadanie

Śniadanie jest ważnym posiłkiem, który daje energię na nadchodzący dzień, dlatego owsianka jest idealnym wyborem. Trzeba tylko wiedzieć, jak prawidłowo ją przyrządzić, aby w pełni cieszyć się jej smakiem i prozdrowotnymi właściwościami.

SPIS TREŚCI

  1. Dlaczego warto wybrać owsiankę na śniadanie?
  2. Jak przygotować owsiankę?
  3. Przepis na owsiankę
  4. Dodatki do owsianki
  5. Przepisy na śniadaniową owsiankę z dodatkami


Dlaczego warto wybrać owsiankę na śniadanie?

Owsianka jest bardzo pożywnym i zdrowym sposobem na rozpoczęcie dnia. Jest bogata w błonnik, więc zapewnia poczucie sytości przez długi czas, a do tego wspomaga pracę jelit i prawidłową przemianę materii. Przyczynia się również do obniżenia stężenia cholesterolu i wspomaga odchudzanie. Za sprawą dużej zawartości potasu i magnezu daje zastrzyk energii na cały dzień, usprawnia pamięć, niweluje senność i rozdrażnienie. Jakby tego było mało, to wpływa na ogólny stan zdrowia, ponieważ zmniejsza ilość wolnych rodników.

Owsianka jest świetnym wyborem również dla wegan, gdyż bez problemu można zastąpić mleko wodą lub napojem roślinnym, np. sojowym, kokosowym czy migdałowym.

Jak przygotować owsiankę?

Przygotowanie owsianki na śniadanie jest proste i szybkie, nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na konkretny rodzaj płatków owsianych. W sklepach występują płatki zwykłe (te trzeba gotować), górskie (można je ugotować albo po prostu moczyć przez kilka minut w mleku lub wodzie) oraz błyskawiczne, które po zalaniu momentalnie zmieniają się w kleik. Na początek dobrze jest wybrać płatki górskie.

Przepis na owsiankę (1 porcja)

Składniki:

  • 60 g płatków owsianych,
  • 250 ml mleka, wody lub napoju roślinnego.

Sposób przygotowania:

  1. Zagotuj mleko, wodę lub napój roślinny w niedużym garnku.
  2. Wsyp płatki owsiane i gotuj przez 5-6 minut na niewielkim ogniu. Cały czas mieszaj owsiankę, aby nie przywarła do dna i zyskała gęstą i kremową konsystencję.

Dodatki do owsianki

Owsianka sama w sobie nie ma szczególnie mocnego smaku, dlatego warto wzbogacić ją różnymi dodatkami. Możesz wrzucić do niej właściwie wszystko, na co tylko masz ochotę. Doskonale komponuje się z owocami, bakaliami i przyprawami. Można ją jeść z miodem, konfiturami czy syropem klonowym. Jeśli chcesz przełamać smak czymś mniej oczywistym, możesz dodać np. kakao.

Smak owsianki zmieni się również w zależności od płynu, na którym ją przygotujesz. Owsianka na mleku będzie bardziej kremowa i aksamitna niż ta zrobiona na wodzie. Z kolei jeśli zdecydujesz się na napoje roślinne, to owsianka będzie nieco słodsza, może mieć też lekko orzechowy posmak.

Przepisy na śniadaniową owsiankę z dodatkami

Owsianka z owocami

Owsianka z owocami

Po przygotowaniu owsianki zgodnie z przepisem wystarczy dodać owoce i śniadanie jest gotowe. Najlepiej, żeby owoce były świeże, więc dobrze zdecydować się na owoce sezonowe lub dostępne przez cały rok. Przykładowe zestawienia:

  • truskawki, maliny i jagody,
  • brzoskwinia i borówki,
  • wiśnie i banan,
  • mango i kiwi,
  • jabłko, gruszka i banan.

Owsianki z owocami można wzbogacić poprzez dodanie orzechów, daktyli, nasion lub przypraw, np. do jabłka świetnie pasuje cynamon i kardamon.

Owsianka warzywna

Owsianka nie musi występować jedynie w słodkiej wersji. Jeśli masz ochotę, możesz przyrządzić sobie wytrawne śniadanie. Jak ją przygotować?

  1. Wodę na płatki owsiane zagotuj ze szczyptą soli (to podstawowa różnica w porównaniu do owsianki na słodko).
  2. Do gotowej owsianki dodaj warzywa, np. marchewkę i podsmażony szpinak; nasiona, np. pestki dyni i słonecznika; a także przyprawy. Świetnie sprawdzi się kurkuma, dzięki której owsianka nabierze żółtego koloru. Jeśli lubisz pikantne jedzenie, pasować będzie też odrobina pieprzu cayenne.

Owsianka kawowa z pomarańczą

To idealna owsianka na zimę, ponieważ nie tylko pobudza za sprawą kawy, ale też daje organizmowi niezwykle potrzebną w tym okresie dawkę witaminy C.

  1. Gdy woda lub mleko już się zagotuje, wsyp płatki owsiane i dodaj łyżkę kawy oraz ćwierć łyżeczki startego imbiru. Możesz też wrzucić trochę skórki pomarańczowej.
  2. Gdy owsianka będzie gotowa, dodaj cząstki pomarańczy, całość możesz dodatkowo posypać kardamonem lub cynamonem.

Owsianka orzechowa

Owsianka z cudownym aromatem orzechów? Prościzna:

  1. W ostatniej minucie gotowania owsianki dodaj łyżkę masła orzechowego. W ten sposób owsianka przesiąknie orzechowym smakiem.
  2. Do gotowego dania dorzuć jeszcze płatki migdałów, orzechy laskowe i pestki dyni.
  3. Jeśli chcesz orzeźwić trochę ten smak, możesz dodać owoce, np. jabłka lub banany.


Zobacz także: