Artysta. Opowieść o moim ojcu
- Znak
-
9788324055104
“Artysta. Opowieść o moim ojcu” to książka, w której Wojciech Mann, słynny dziennikarz muzyczny radiowej "Trójki”, opowiada o swoim ojcu, Kazimierzu Mannie. Był to artysta niezwykły: malarz i rysownik, który jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiał rodzinę.
Kim był Kazimierz Mann? Urodził się w roku 1910, zmarł sześćdziesiąt pięć lat później. Przez dużą część życia związany z Lwowem, był artystą, więźniem stalinowskiego gułagu. Często gościł w klubie SPATiF przy sopockim "Monciaku”. Prywatnie zaś był synem, mężem, ojcem. Ze wspomnień jego syna, Wojciecha Manna, wyłania się postać człowieka absolutnie niezależnego, stającego okoniem wobec szarej rzeczywistości PRL-u, który zawsze na pierwszym miejscu stawiał najbliższych.
W "Artyście” znany i ceniony dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny Wojciech Mann opowiada o swoim ojcu: niezwykłym artyście i człowieku. To zabawna, pełna wzruszeń historia, która mówi przede wszystkim o magii pamięci i o sile więzi rodzinnych. Bo też więzi te dla Kazimierza Manna zawsze stały u podstaw piramidy wartości.
Fragment książki
"Nie oceniałem jego obrazków, były taką samą częścią mojej codzienności jak meble w mieszkaniu, firanki w oknach czy kolor ścian. Jednak słuchając mimochodem tego, co ojciec mówił o różnych wydarzeniach czy faktach artystycznych, zacząłem orientować się, jak ważne jest rozróżnianie tego, co brzydkie, a co ładne. Nie potrafię powiedzieć, czy wieloletnie obcowanie ze sztuką, którą tworzył, ukształtowało mój gust, ale z całą pewnością pozwoliło mi docenić to, co robił... Oto fragment tej niezwykłej, opartej na wspomnieniach opowieści."
Kazimierz Mann (1910-1975) był artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u, synem, mężem, ojcem. Ze wspomnień jego syna Wojciecha wyłania się postac człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych
"Artysta" to wzruszająca i zabawna opowieść nie tylko o niezwykłym człowieku, jego talencie i poruszających wyobraźnię dziełach, ale także o sile pamięci i rodzinnych więzi.
Szczegóły - Artysta. Opowieść o moim ojcu
- Tytuł: Artysta. Opowieść o moim ojcu
- Autor: Wojciech Mann
- Wydawnictwo Znak
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2018
- Ilość stron: 192
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788324055104
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788324055104
- EAN: 9788324055104
- Wymiary: 200x254