Beskid Żywiecki. Przewodnik

Stanisław Figiel, Paweł Franczak, Urszula Janicka-Krzywda, Piotr Krzywda,  Beskid Żywiecki. Przewodnik. Wyd. 2023536 stron, 112 fotografii czarno-białych, 80 mapek i planików miejscowości, 15 panoram. Okładka miękka ze skrzydełkami wewnątrz przedniego skrzydełka schematyczna mapka Beskidu...
53,22 * 72,00 zł
*cena detaliczna

Dodaj do schowka

najniższa cena z 30 dni: 52,36 zł

Opis

Stanisław Figiel, Paweł Franczak, Urszula Janicka-Krzywda, Piotr Krzywda, 

Beskid Żywiecki. Przewodnik. Wyd. 2023

536 stron, 112 fotografii czarno-białych, 80 mapek i planików miejscowości, 15 panoram. Okładka miękka ze skrzydełkami wewnątrz przedniego skrzydełka schematyczna mapka Beskidu Żywieckiego.
Rewasz, wyd. IV. Pruszków 2023
ISBN: 978-83-8122-065-1


Beskidzie graniczny! Beskidzie zielony!
Od Boga pomiędzy narody rzucony!
Coś źródła podzielił na morza, na dwoje...

Beskidzie zielony! W trzy rzędy sadzony!
Beskidzie graniczny! Beskidzie kochany!
I chłodem jelenim i mgłami owiany...

(Wincenty Pol: Do zielonego Beskidu

Beskid Żywiecki to największa obszarowo i najwyższa grupa Beskidów Zachodnich. Jest to obszar mocno zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni, przyrody i krajobrazu, a także pod względem turystycznym i kulturowym.
Beskid Żywiecki to góry graniczne, które od wieków oddzielały narody i państwa, ale były też swoistym tyglem, w którym mieszanina koczowniczych ludów, przybywających tu pod nazwą Wołochów, stapiała się z ludnością miejscową. 
Ta różnorodność to jeden z głównych atutów Beskidu Żywieckiego.

Autorzy w zwięzłych rozdziałach-esejach opisują geomorfologię, klimat, świat roślin i zwierząt Beskidu Żywieckiego i jego ochronę. Obszerniej potraktowano dzieje tych gór, zważywszy na fakt, iż przez 1000 lat stoki północne należały do Korony Polskiej, a południowe do Korony Św. Szczepana. Urszula Janicka-Krzywda zajęła się góralami, ich kulturą materialną i duchową oraz zajęciami gospodarskimi, zaś Wojciech W. Wiśniewski prowadzi do “dziur” i “piwnic” jakich nie brakuje w tych górach. Zasadniczą część przewodnika stanowią opisy krajoznawcze poszczególnych grup górskich Beskidu Żywieckiego oraz słownik miejscowości. Do wspomnianych grup górskich należą: grupa Wielkiej Raczy (strona polska i słowacka), gniazdo Lipowskiego Wierchu i Romanki, masyw Pilska (strona polska i słowacka), wzgórza nad Jeleśnią i Żywcem, grupa Mędralowej, pasmo Jałowca, masyw Babiej Góry, pasmo Policy i pasmo Podhalańskie.

Szczegóły - Beskid Żywiecki. Przewodnik

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

Inni Klienci kupili również
Odkryj radość z ogrodnictwa >>