Ciała

29,69


Dodaj do listy zakupowej

Cena regularna: 49,90 zł -41%
Cena sugerowana przez producenta/wydawcę.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,78 zł -9%
Opis

Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem?

„Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym, co się zdarzyło” ­– to zdanie staje się motywem przewodnim zbioru. Dokonując wiwisekcji wspomnień, Ernaux odważnie opisuje sprawy seksu, pożądania i kobiecości. Lawiruje między obrzydzeniem a błogością, a jej oszczędny język i fotograficzna pamięć doskonale oddają sprzeczność między tym, co społecznie przyjęte, a potrzebami ciała. Ale interesuje ją też to, jak to możliwe, że zagłębiając się w przeszłości, odkrywamy tam obce nam „ja”.

Zbiór Ciało to książka odważna i bezkompromisowa, to także poruszająca kronika kobiecego doświadczenia w czasach obyczajowych przemian. Ernaux jak nikt inny potrafi skonfrontować się z tabu, a własne doświadczenia przełożyć na wybitną literaturę.

Na tom składają się: Zdarzenie (L’Événement), Pamięć dziewczyn (Mémoire de fille), Młody mężczyzna (Le Jeune Homme).


Opinie o książce

Kolejna głęboko przeżyta i nieustraszenie szczera eksploracja kobiecego pożądania, wstydu i intelektualnej pasji autorstwa niezrównanej Annie Ernaux.

Sigrid Nunez

Ernaux przejęła po Simone de Beauvoir rolę kronikarki pewnego pokolenia.

Margaret Drabble, „New Statesman”

Powrót do bolesnych okresów z przeszłości to nic nowego dla pisarza, ale Ernaux wydobywa z tego ćwiczenia szczególną moc.

„The New York Times”

To literatura uniwersalna, pierwotna i odważna, bezpardonowa i poruszająca, głębokie i istotne dzieło – zarówno sztuki, jak i ludzkiego doświadczenia.

Catherine Taylor, „Financial Times”

Szczegóły - Ciała

  • Tytuł: Ciała
  • Autor: Annie Ernaux
  • Wydawnictwo Czarne
  • Seria Poza serią
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 232
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788381918404
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: L'Evenement, Memoire de fille, Le Jeune Homme
  • Tłumacz: Kozak Agata
  • ISBN: 9788381918404
  • EAN: 9788381918404
  • Wymiary: 125 x 205 x 25 mm

Dane producenta

Wydawnicto Czarne Sp. z o.o., Wołowiec 11, 38-307 Sękowa, Polska, sekretariat@czarne.com.pl, tel. 48 515 274 298

Recenzje

Podziel się swoją opinią

Oceń produkt

O Autorze

Popularne tematy