Po każdym demakijażu i myciu twarzy nasza skóra wymaga odświeżenia i odbudowy ochronnej powłoki, której funkcję spełnia nasza naturalna flora bakteryjna. Do tego celu niezbędne jest użycie toniku, który przywróci skórze właściwe pH.

Sprawdźmy dokładnie, dlaczego warto używać toniku do twarzy i jakie przyniesie to korzyści.

Jakie składniki powinien zawierać tonik?

Aby zapewnić jak najlepszą pielęgnację twarzy, każdy preparat tego rodzaju powinien zawierać jak najwięcej humektantów (np. gliceryny), które wiążą wodę i pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Utrzymanie nawilżonej skóry zapewnia lepsze wchłanianie kolejnych produktów pielęgnacyjnych. Można w tym miejscu przytoczyć analogię z gąbką: jeżeli na suchą gąbkę spróbujemy nałożyć krem, gąbka będzie go wchłaniać bardzo powoli. Gdy zwilżymy gąbkę wodą, krem wchłonie się znacznie łatwiej. Tak samo jest z naszą skórą - jeżeli jest nawilżona, znacznie lepiej „przyjmie”kremy czy serum (emulsyjne i olejowe).

Tonizowanie ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku nakładania na skórę olejów.

Jeżeli w toniku znajdują się dodatkowo substancje o charakterze emolientów (np. oleje czy skwalan), będzie ON posiadał także właściwości uelastyczniające i regenerujące.

Nie powinno się używać toników z zawartością alkoholu, ponieważ przy dłuższym stosowaniu wysuszają skórę (zarówno suchą, jak i przetłuszczającą się).

Jakie powinno być pH toniku?

W zależności od składu, tonik powinien mieć pH w przedziale 3.0-4.0.

Współczesne produkty do mycia, szczególnie te na bazie naturalnych składników (bez SLS/SLES) posiadają pH zbliżone do naturalnego pH skóry (między 4,5 a 6), ale mimo to tonizacja skóry jest potrzebna - zwłaszcza, jeśli do mycia stosuje się mydła (mają one pH powyżej 7).

Warto pamiętać, że naruszaniu odczyny, jaki ma bariera hydrolipidowa skóry może być przyczyną różnego rodzaju zabrudzeń (przesuszenie, wypryski, łuszczenie), a to wynika z prostego faktu: naruszona bariera hydrolipidowa nie jest w stanie utrzymać właściwego poziomu nawilżenia.

Tonik-mgiełka czy gęstszy?

Tonik w butelce z atomizerem sprawdza się jako mgiełka do twarzy i jest szczególnie przydatny w okresie letnim.

Tonik o gęstszej formule, zawierający wiele składników nawilżających, można traktować jako serum. Wówczas należy jego niewielką ilość (zagłębienie dłoni) nanieść na twarz, szyję i dekolt, a następnie delikatnei wklepać.

Dobrą alternatywą dla toników mogą być wody kwiatowe (np. woda różana) lub ziołowe czyli hydrolaty.

Polecane toniki i płyny micelarne


Zobacz także: