Edukacja dwujęzyczna przez projektowanie. Multialfabetyzacja przedmiotowo-językowa
- Wydawnictwo Naukowe PWN
-
9788301234140
Z tekstu
Zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe jest podejściem w kształceniu dwujęzycznym, w którym dodatkowy język (najczęściej język obcy) jest używany do nauczania oraz uczenia się przedmiotów innych niż ten język.
Moim celem jest zachęcić nauczycieli, studentów, metodyków i badaczy teorii kształcenia oraz pedagogów do pracy z teoriami naukowymi i wykorzystywania ich w praktyce poprzez tworzenie środowiska wspierającego uczenie się, w którym uczący się mogą czerpać z różnych, celowych sposobów budowania wiedzy i poznania. W tekście wskazuję na możliwość wykorzystywania pojęcia multialfabetyzacji w kształceniu przedmiotowo-językowym, zarówno na zajęciach językowych, jak i przedmiotowych.
Książka ta przyjmuje konwencję knowledge translation, działania mającego na celu przeniesienie wyników badań naukowych wprost w ręce nauczycieli i edukatorów poprzez zilustrowanie tego, jak teorie mogą pracować w praktyce. W związku z tym każdy rozdział zawiera przykład, w którym teoria ulega zmaterializowaniu.
Opinie o książce
Stajemy przed koniecznością poszukiwania odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób realizować kształcenie przedmiotowo-językowe w sytuacji doświadczanej wielości języków oraz światów i towarzyszącego mu zróżnicowania. Sugerowane w tej książce przejście od kształcenia przedmiotowo-językowego do multialfabetyzacji stanowi w moim przekonaniu interesującą odpowiedź na wyzwanie, przed jakim stajemy.
Prof. dr hab. Roman Leppert
Książka Barbary Muszyńskiej niewątpliwie dostarcza istotnego głosu eksperckiego w obszarze wdrożeń działania dydaktycznego realizującego naukowe postulaty teoriopoznawcze. Co więcej, wskazuje na istotność owej wiedzy na temat aplikacyjności teorii u praktyków, czyli nauczycieli. Innymi słowy, podkreśla konieczność sięgania przez nich po naukowe uzasadnienia, by aktywnie współtworzyć wiedzę naukową w reflektywnym i refleksyjnym działaniu praktycznym. Monografia stanowi płynną i ważną lekturę zarówno dla teoretyków, jak i praktyków kształcenia językowego i obcojęzycznego.
Dr Beata Karpińska-Musiał, prof. UG
O autorce
Dr Barbara Muszyńska - stypendystka Fulbright Senior Award w Texas Woman's University w Stanach Zjednoczonych (2021-2022). Dr. Muszyńska uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie w Kordobie w Hiszpanii w 2016 roku. W 2024 roku będzie pełniła tam funkcję Profesora Visitante podczas 3-miesięcznego pobytu badawczo-dydaktycznego. Dr Muszyńska pracuje interdyscyplinarnie, porusza się pomiędzy lingwistyką edukacyjną, pedagogiką, socjologią oraz curricular studies, czyli analizą, projektowaniem i oceną programów szkolnych. Od samego początku swojej pracy zawodowej skupia się na projektowaniu procesów kształcenia orazszeroko rozumianymi programami kształcenia językowego, dwujęzycznego, osadzonymi w różnych tradycjach i kontekstach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia warunków sprzyjających krytycznej refleksji w procesie planowania procesu kształcenia. W celu zgłębienia różnych perspektyw, analizuje programy kształcenia dwujęzycznego, ogólnego, również te skierowane do mniejszości narodowych wraz z ich podwalinami teoretycznymi. Jej celem jest lepsze zrozumienie kwestii związanych z efektywnością, wyrównaniem szans edukacyjnych, wielokulturowością oraz zarządzaniem heterogenicznością jako zasobem w edukacji. Aktywnie współpracuje zarówno z instytucjami międzynarodowymi, jaki i krajowymi prowadząc projekty badawcze oraz wdrażając wyniki badań na szerszą skalę. Dr Muszyńska jest laureatką konkursu European Language Label z 2023 roku, otrzymała także wyróżnienie eTwinning Polska w 2022 roku oraz prestiżową nagrodę Ministra Edukacji Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności dydaktycznej w 2020 roku.
Szczegóły - Edukacja dwujęzyczna przez projektowanie. Multialfabetyzacja przedmiotowo-językowa
- Tytuł: Edukacja dwujęzyczna przez projektowanie. Multialfabetyzacja przedmiotowo-językowa
- Autor: Barbara Muszyńska
- Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2024
- Ilość stron: 152
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788301234140
- Język: polski
- ISBN: 9788301234140
- EAN: 9788301234140
- Wymiary: 14.8x21.0cm