Wykonując każdego dnia pielęgnację ciała szczególną wagę przykładamy do twarzy, dłoni czy włosów. Bardzo często jednak pomijamy stopy, których jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienna kąpiel. Zajmujemy się tymi częściami ciała dopiero wówczas, gdy zaczynają się problemy, np. pękająca skóra. Nie zdajemy sobie sprawy, że na obu stopach znajduje się około 250 000 gruczołów potowych, więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała. Pocące się stopy to idealne środowisko do namnażania się bakterii. Jednak wystarczą nawet naturalne, domowe sposoby, by zadbać o tę ważną część ciała, szczególnie w porze letniej. Wcale nie trzeba inwestować w drogie preparaty kosmetyczne z drogerii czy apteki, aby skutecznie pielęgnować stopy na co dzień.

Pielęgnacja stóp – kąpiel to podstawa

Kąpiel to podstawa pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku stóp. Z myślą o nich warto stosować kąpiele oczyszczające. Do wody wystarczy dodać ocet jabłkowy albo sól morską. Bardzo dobrym pomysłem jest także moczenie stóp przez około 15-20 minut. Do miski nalewamy ciepłej, ale nie zbyt gorącej wody, najlepiej o temperaturze około 37-38°C. Możemy też dodać pokrojone w plastry dwie cytryny lub kilka kropel olejku miętowego i lawendowego. Ich kojące właściwości odprężą zmęczone po całym dniu stopy. Dla stóp z twardym, zrogowaciałym naskórkiem pomocne będą natomiast kąpiele w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego, które zmiękcza i nawilża skórę. Na opuchliznę stóp poleca się z kolei 10-minutowe moczenie stóp w wodzie z rumiankiem. W przypadku grzybicy stóp warto zastosować miksturę: do 1,7 litra ciepłej wody dodać dwa rozgniecione ząbki czosnku i 4 łyżki octu jabłkowego.

Naturalny peeling stóp

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także wykonywanie regularnego peelingu. Peeling nakładamy na wilgotną skórę stóp, najlepiej po wcześniejszej, ciepłej kąpieli. Tego rodzaju złuszczanie skóry tej części ciała jest ważne, gdyż stopy w znacznym stopniu zagrożone jest rogowaceniem naskórka. Nasze stopy codziennie doznają ucisku, ugniatania i tarcia, to na nich spoczywa ciężar naszego ciała. Peeling nie tylko zadba o ich estetyczny wygląd, ale także poprawi ich kondycję. Peeling można przygotować samemu, wykorzystując np. 2 łyżki kawy mielonej, 1 łyżkę oliwy z oliwek i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Złuszczanie naskórka zaleca się minimum raz w tygodniu.

Po peelingu warto nasmarować obficie stopy kremem nawilżającym. Bezpośrednio po peelingu warto, na jakiś czas lub nawet na całą noc, założyć skarpetki, bo ciepło ułatwia wchłanianie się składników. Innym rozwiązaniem jest także używanie tarki albo pumeksu zaraz po kąpieli, gdy skóra jest zmiękczona. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować tego rodzaju zabiegów, gdy skóra stóp jest podrażniona, posiada niezagojone pęknięcia czy odciski.

Na podrażnioną i suchą skórę możemy zastosować maseczkę. Może być ona sporządzona domowym sposobem z płatków owsianych, które działają nawilżająco i odżywczo. W szklance ciepłego mleka lub jogurtu należy namoczyć płatki owsiane (3/4 szklanki). Gdy wchłoną mleko, papkę nakładamy na stopy. Na 20 minut owijamy je folią spożywczą oraz ręcznikiem, a następnie spłukujemy.


Masaż stóp i zdrowe nawyki

Świetną pielęgnacją dla naszych stóp jest także masaż, który możemy wykonywać samodzielnie. Poprawia on krążenie kończyn dolnych, ale także odpręża całe nasze ciało. Używamy do tego oliwki kosmetycznej. Zaczynamy od zewnętrznej części stopy, wykonując ruchy w kierunku serca. Następnie przy pomocy kciuka, uciskamy każdy palec i delikatnie naciągamy. W kolejnym kroku przechodzimy do masowania podeszwy stóp i uciskania jej kciukiem oraz wykonując kółka. Możemy także zakupić specjalne przyrządy do masażu stóp. O kondycję naszych stóp dbamy także wtedy, gdy wykonujemy pedicure, nosimy odpowiednie obuwie oraz skarpetki z bawełny, dzięki którym stopy mniej się pocą. Pamiętajmy także, że niektóre problemy ze stopami wymagają wizyty u lekarza, a naturalne sposoby będą z pewnością pomocne, ale niewystarczające.